Nowa Sól inwestycje. Co się buduje w mieście? Na co idą pieniądze z miejskiego budżetu i pozyskiwane dotacje?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Arch. Urząd Miejski w Nowej Soli
Dom Dziennego Pobytu dla nowosolskich seniorów, nowe przystanki, remont placu przed liceum to niektóre z wielu inwestycji, które miasto planuje lub już realizuje.

Dom dla seniorów
Urząd miejski przygotowuje się do kolejnej inwestycji w sferę społeczną miasta. Trwają prace nad dokumentacją techniczną Centrum Aktywności Społecznej w budynku Gimnazjum nr 3 przy ulicy Kasprowicza (do 30 czerwca 2019 roku będą się tu odbywać zajęcia lekcyjne wygaszanego gimnazjum). Ma tu się znaleźć Dom Dziennego Pobytu dla nowosolskich seniorów.

Kominy będą rozbierane dosłownie cegła po cegle

Znikają kominy z fabryki nici w Nowej Soli [ZDJĘCIA]

Kolejne kamienice dostaną wsparcie na remontMiasto dofinansuje w tym roku remonty kamienic łączną kwotą - 420 tys. zł. Początkowo było to 250 tys. zł, ale z uwagi na potrzeby, kwota została zwiększona. Umowy będą podpisywane po podjęciu uchwał w tej sprawie przez radę miejską w kwietniu.

Centrum przesiadkowe i nowe przystanki
Trwa budowa centrum przesiadkowego na terenie dworca PKP. Niektórzy mieszkańcy w komentarzach do naszych artykułów zapewniają, że dadzą radę wytrzymać jeszcze dwa miesiące do zakończenia prac w tej części miejsca. Inni są pbirzeni tym, jak długo może trwać ten remont. Powstają też nowe przystanki w Nowej Soli i Otyniu To część projektu komunikacyjnego, którego wartość to k. 50 mln zł.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jak zmieni się fabryka nici Odra?
Od lipca będą tablice świetlne na przystankach
Rozstrzygnięty został przetarg na wykonawcę systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Wykonanych zostanie 17 świetlnych tablic przystankowych w technologii LED. System informacyjnych tablic zostanie zainstalowany na szesnastu w Nowej Soli i dworcu w Kożuchowie. Na ten cel miasto przeznaczy w ramach unijnego projektu prawie 700 tys. zł. Tablice mają być gotowe do 30 maja. – Krok po kroku dopinamy ostatnie szczegóły przed uruchomieniem samorządowej komunikacji – informuje wiceprezydent Jacek Milewski.
PRZECZYTAJ:Firmy w Nowej Soli
Buduje się zajezdnia za wiaduktem
- Trwają bardzo intensywne prace na budowie zajezdni autobusowej powstającej dla naszego przyszłego operatora komunikacji miejskiej - międzygminnej spółki „SUBBUS”. Na 1,5 hektarowej działce obok Ronda Województwa Lubuskiego coraz wyraźniej widać przyszłe budynki: bieżącej obsługi technicznej autobusów, myjni, stacji paliw oraz obsługi administracyjno-dyspozytorskiej naszej przyszłej międzygminnej komunikacji. To bardzo ważny element naszego wspólnego, partnerskiego projektu transportowego - informuje wiceprezydent Jacek Milewski.

Gminy i powiaty podpisały umowy na dofinansowanie remontów dróg. Które z nich zmienią się nie do poznania?Zrobione będzie m.in. ponad 7 km „starej trójki”, która biegnie przez gminę Deszczno.- Przetarg już rozstrzygnięty, plac budowy przekazany, w przyszłym tygodniu rozpoczną się prace. Potrwają one do końca października – mówił nam wczoraj wójt Paweł Tymszan. Cieszy się, że drogę uda się zrobić o 10 proc. taniej niż planowali urzędnicy. Zakładali oni, że trzeba będzie wydać 8,61 mln zł. W gminnej kasie zostanie więc kilkaset tysięcy złotych. Deszczno wyłoży niecałe 5 mln, natomiast rząd – bo to on daje pieniądze na „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej” – dołoży 3 mln zł. Rząd daje połowę wartości inwestycji, ale nie więcej niż właśnie 3 mln zł.Pieniądze dostały też inne gminy na północy regionu: Stare Kurowo (na ul. Pocztową i Dworcową), Międzyrzecz (na przebudowę drogi w Kaławie), Przytoczna (droga w Nowej Niedrzwicy), Górzyca (ul. 1 Maja wraz ze skrzyżowaniem z Ogrodową), Słońsk (ul. Puszkina).Dofinansowanie otrzymały też powiaty: słubicki (droga Smogóry – Boczów), gorzowski (Wawrów – Czechów), słubicki (droga w Kłopocie i Krzesinie), sulęciński (Miechów – Sulęcin), międzyrzecki (Lubikowo) i strzelecko-drezdenecki (Bob­rówko). Po raz pierwszy od lat dofinansowania - na ul. Kazimierza Wielkiego - nie dostał Gorzów. NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH W GALERII ZNAJDZIESZ KONKRETNE DROGI, KTÓRE DOCZEKAŁY SIĘ REMONTÓWPrzeczytaj też:  Te drogi w Lubuskiem pójdą do remontu [WIDEO, ZDJĘCIA]Zobacz też wideo: Magazyn Informacyjny GL 09.03.2018

Te lubuskie drogi idą do remontu. Inwestycje rozpoczną i zak...

Co dalej z ulicą Fredry?
Przetarg na remont ul. Fredry został unieważniony. Kwota 13,86 miliona złotych dla miejskiego budżetu jest za wysoka. – Oczywiście nie odpuszczamy – zapewnia wiceprezydent Jacek Milewski. Na marcowej sesji rani miasta mają dokonać zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, rozkładając finansowanie tego zadanie na lata: 2018 – kwota 300 tysięcy złotych (odszkodowania za grunty); 2019 – kwota 6,6 miliona złotych; 2020 – kwota 3 miliony złotych i 2021 – 3 miliony złotych. – Taka zmiana umożliwi nam we wrześniu tego roku po raz kolejny złożyć wniosek o dofinansowanie w wysokości 3 milionów złotych do Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej 2016 – 2019 (tzw. schetynówek). Uzyskanie tych środków to jedyna szansa na wykonanie tej bardzo ważnej dla naszych mieszkańców inwestycji. Innej drogi nie ma – komentuje zastępca prezydenta miasta.

Starania o Muzeum Doliny Środkowej Odry
Urząd miejski rozpoczął drugie podejście do pozyskania 85 proc. dofinansowania na stworzenie w mieście „Muzeum Doliny Środkowej Odry” w budynku dawnego Magazynu Solnego i Centrum Informacji Turystycznej Doliny Środkowej Odry w budynku przy ulicy Korzeniowskiego. Na ostatniej sesji na wniosek prezydenta Wadima Tyszkiewicza radni zapisali w miejskim budżecie 21 tysięcy złotych na aktualizację studium wykonalności dla tego zadania. Władze miasta spodziewają się, że w najbliższych tygodniach zarząd województwa lubuskiego ogłosi kolejny konkurs, do którego ma zostać złożony projekt „Dziedzictwo kulturowe Środkowego Nadodrza w innowacyjnej przestrzeni dwóch obiektów historycznych w Nowej Soli” o wartości ponad 11 milionów złotych. – Planując tę inwestycję cały czas przyświeca nam dewiza, że jak nie teraz to już nigdy. Czy tym razem się uda, czas pokaże – komentuje wiceprezydent Jacek Milewski.

Ulice Odlewnika i Wilcza do remontu
Na 2018 rok zmienia się wieloletni plan kompleksowych remontów nawierzchni nowosolskich ulic poprzez położenie nowych dywaników asfaltowych na całej powierzchni jezdni. - Niestety, ze względu na ograniczone możliwości budżetu naszego miasta ten plan dotyczy tylko remontu jezdni bez chodników - informuje wiceprezydent Jacek Milewski. W budżecie zapisano na ten cel 400 tysięcy zł. W planie jest nowa nawierzchnia na ulicach Odlewnika i Wilczej. Przetarg na to zadanie ma być rozpisany wiosną.

Do końca kwietnia ma trwać remont ostatnich ulic na ZatorzuTrwają prace na trzech ostatnich ulicach (Szymanowskiego, Kruczkowskiego i Reymonta) realizowanych w ramach olbrzymiego, drogowego zadania w Naszym Mieście przebudowy 14 ulic na tzw. Zatorzu II. Planowany termin ostatecznego zakończenia prac to 30 kwietnia bieżącego roku. Łagodna zima pozwala realnie myśleć o przyspieszeniu tego terminu.

Będą nowe ławki na placu przed liceum
Trwa remont nawierzchni ciągów pieszych wokół fontanny na Placu Powstańców Śląskich i Wielkopolskich. Wykonawcą robót jest miejscowy zakład remontowo-budowlany. – Prace polegają na rozbiórce istniejącej nawierzchni wokół fontanny oraz ułożeniu tam kostki brukowej w kolorach szarości i czerni. Kolory te będą nawiązywać do estetyki fontanny. Elementem dekoracyjnym przebudowywanego ciągu będą kręgi wykonane z kostki koloru czarnego – informuje rzeczniczka urzędu miejskiego Ewa Batko.
Przy fontannie zostaną zamontowane nowe ławki parkowe i kosze na odpady. Pojawią się także nowe pasy zieleni.
- Wykonawca zobowiązany jest do przekazania miastu elementów z demontażu i rozbiórek przedstawiających w ocenie zamawiającego wartość użytkową. Te elementy jak zawsze wykorzystujemy ponownie do utwardzania placów itp. – dodaje Ewa Batko.
Koszt inwestycji to 236.148,65 zł brutto. Wykonawca udziela 36-miesiecznej gwarancji jakości i rękojmi za wady na wykonane roboty i zastosowane urządzenia i materiały.
Przebudowa placu ma zakończyć się w połowie czerwca.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie