MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O rany, co za rany?! Złamanie otwarte, poparzenie... Wiemy, kto wygrał V Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
O rany! Ale rany! - mówili uczestnicy V Akademickich Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny, które zostały zorganizowane na Uniwersytecie Zielonogórski. Uczestnicy zawodów musieli bowiem zmagać się ze złamaniem otwartym, raną poparzeniową czy ranami plastycznymi, kosmetycznymi. Emocji nie brakowało...

Do Zielonej Góry przyjechało blisko 80 studentów medycyny z całej Polski. Rywalizowało ze sobą 18 drużyn. Uczestnicy spotkania prezentowali też swoje prace naukowe w ramach Ogólnopolskiego Forum Kół Naukowych.

W Zielonej Górze odbywają się V Akademickie Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny - 24 - 25 maja 2024 roku

O rany, co za rany?! Złamanie otwarte, poparzenie... Wiemy, ...

Jesteśmy dobrze przygotowani - mówi uczestnicy mistrzostw w szyciu chirurgicznym

Studenci do Zielonej Góry przyjechali po raz piąty, niektórzy brali już udział w poprzednich edycjach. I jak przyznają, wyciągnęli wnioski. Jeszcze bardziej się przygotowywali do mistrzostw. I robili zakupy w różnych sklepach mięsnych. Bo gdy kupowali golonkę i jelita w jednym sklepie, ekspedientki dziwnie na nich patrzyły... A w jaki sposób ćwiczyć szycie, jeśli nie na świńskiej skórze?

- Przyjechaliśmy tu, żeby sprawdzić naszą wiedzę i umiejętności. Mamy nadzieję, że z Zielonej Góry wyjedziemy zadowoleni. Jesteśmy pozytywnie nastawieni. Możemy się dziś wyróżnić - mówią z uśmiechem Zuzanna Leciej i Patryk Modelewski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

W dobrych nastrojach są studenci z Wrocławia.
- Uważamy, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Byliśmy tu rok wcześniej, byliśmy też na podobnym konkursie w Żywcu, więc pewne doświadczenie mamy. Postaramy się wygrać, morale mamy bardzo dobre. Jest okej - podkreślają Andrzej Mrożek i Jakub Bogda z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Mistrzostwa w szyciu chirurgicznym to promocja medycyny w Zielonej Górze

Dr n. med. Paweł Jarmużek, prof. UZ, kierownik Katedry Neurochirurgii Collegium Medicum UZ, nie kryje zadowolenia, że już po raz piąty mistrzostwa odbywają się na Uniwersytecie Zielonogórski, że studenci z całej Polski chcą do Zielonej Góry przyjeżdżać i co roku zgłasza się ich coraz więcej. Mistrzostwa to mobilizacja do pogłębienia swej wiedzy i umiejętności, nie tylko tych manualnych, które są konieczne przy szyciu chirurgicznym.

- W tym roku przed studentami bardzo trudne zadanie. To złamanie otwarte, rana poparzeniowa, rana plastyczna, kosmetyczna...
Trzeba wiedzieć, jak rozpoznać odpowiednio tkanki, co i jak zeszyć i w jaki sposób zaopatrzyć - zauważa P. Jarmużek. - Trzeba się naprawdę bardzo dobrze przygotować, by przywieźć na swoją uczelnię statuetkę Bachusa.

Wiceprezydent dr Jarosław Flakowski podkreśla, że mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym w Zielonej Górze to także promocja miasta, uczelni i kierunku lekarskiego.

- Nasi studenci zdają najlepiej w Polsce ogólnopolski egzamin lekarski, warto to także podkreślać i zachęcać do studiowania u nas i zapraszać, by przyszli lekarze wiązali swoją przyszłość z naszym regionem - mówił Jarosław Flakowski. - Wszystkim uczestnikom życzę powodzenia.

Wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga dodaje, że mistrzostwa to nie tylko promocja kierunku lekarskiego w Zielonej Górze, ale i Szpitala Uniwersyteckiego. A nic tak nie rozwija, jak rywalizacja. Za wszystkich trzymam kciuki!

Wyniki V Akademickich Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny - Zielona Góra 2024

 • I miejsce - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Iwona Anderko, Zuzanna Nogaj, Natalia Sak, Mateusz Szot)
 • II miejsce - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Patrycja Rusin, Filip Robakowski, Michał Bardan, Dawid Woszczyk)
 • III miejsce – Uniwersytet Opolski (Rafał Rajski, Antoni Morrison, Aleksander Mateja, Maria Werner)

Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych

Tego dnia odbyło się również Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych. Prace studentów ocenie były przez Komitet Naukowy, a dla prelegentów najlepszych referatów przygotowano nagrody. Tematami tegorocznego Forum były:

Kwasy tłuszczowe omega-3 w otyłości i zespole metabolicznym,

 • 42-kilogramowy guz jamy brzusznej,
 • Rola neopteryny w chorobie tętnic obwodowych,
 • Gruźlica – czy na pewno możemy o niej zapomnieć? Przypadek kliniczny pacjentki z gruźlicą i zakażeniem HIV;
 • Stan zapalny tkanki tłuszczowej a aktywny styl życia seniorów,
 • Diagnostyczna i prognostyczna wartość wewnątrzkomórkowych fragmentów cfDNA w glejaku wielopostaciowym,
 • Przypadek pacjentki ze spondylodiscitis,
 • Rola bilirubinyw chorobach sercowo-naczyniowych,
 • Zastosowanie kraniotomii z wybudzeniem śródoperacyjnym w leczeniu glejaka wielopostaciowego – opis przypadku,
 • Wpływ sprawności fizycznej na poziom neurotrofin oraz funkcje kognitywne u osób starszych,
 • Powikłanie w postaci wystąpienia martwiczego zapalenia powięzi po przebytej ospie wietrznej – na podstawie przypadku 4-letniego chłopca hospitalizowanego w roku 2023 w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze,
 • Hiperhomocysteinemia jako istotny czynnik ryzyka udaru niedokrwiennego,
 • Scyntygrafia nerek po pieloplastyce – czy to badanie obligatoryjne?
 • Trudności diagnostyczne dziecka z chorobą Leśniowskiego-Crohna – opis przypadku,
 • Ocena wiedzy studentów kierunku lekarskiego, psychologii i pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego na temat wirusa HPV,
 • Wykorzystanie zieleni indocyjaninowej (ICG) w laparoskopii u dziec

i,

Najlepsza praca została nagrodzona statuetką Bachusika.

 • I miejsce – Natalia Torz, Uniwersytet Zielonogórski
 • II miejsce – Ewa Turakiewicz, Uniwersytet Zielonogórski
 • III miejsce – Julia Adamarek, Uniwersytet Zielonogórski

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska