Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddają krew i ratują innym życie. Co teraz zrobili? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Jubileusz 10-lecia klubu HDK Ognik Stary Kisielin
Jubileusz 10-lecia klubu HDK Ognik Stary Kisielin Marcin Swacha
Klub Honorowych Dawców Krwi Ognik z Zielonej Góry Starego Kisielina działa od 10 lat, Rockwool w Cigacicach od 30. Czym zaskoczyły teraz?

Klub Honorowych Dawców Krwi Ognik z Zielonej Góry Starego Kisielina działa od 10 lat, Rockwool w Cigacicach od 30. Czym zaskoczyły teraz?

11 litrów krwi zebrano podczas obchodów 10-lecia istnienia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK Ognik przy OSP Stary Kisielin w Zielonej Górze. W sumie przez ten czas ochotnicy oddali ponad 620 litrów krwi. Klub liczy 40 osób, wśród nich jest sześć kobiet.
W programie obchodów jubileuszu znalazła się m.in.: spartakiada z udziałem drużyn ochotniczych straży pożarnych z województw ościennych i drużyny miejscowej, pokazy samochodów strażackich OSP Stary Kisielin, prezentacje Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej OPS Jarogniewie, Grypy Ratowniczej Zielona Góra. Były pokazy samochodów osobowych, motocykli klubu...

Wzruszający był moment, kiedy to dziewczynka Magda podziękowała klubowi za pomoc, gdy walczyła w ciężką chorobą. Wygrała.
- Gdyby nie pan, panie Andrzeju, to bym umarła – powiedziała wręczając Andrzejowi Wąsikowi namalowany obraz z jego i jej podobizną.

Strażak odwdzięczył się rowerem… W najtrudniejszych momentach życia dziewczynki strażacy z Ognika oddali 25 litrów krwi dla niej, zbierali pieniądze na leczenie.

Wzruszających momentów i podziękowań było więcej.
Za wybitne zasługi dla honorowego krwiodawstwa oraz krzewienie idei czerwonokrzyskich minister zdrowia nadał Odznakę Honorową Dawcy Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu Mariuszowi Henglewiczowi. W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi Lubuski Oddział Okręgowy PCK nadał Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia otrzymał Rafał Piotrowski, a Odznakę Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi II stopnia przyznano: Robertowi Mistewiczowi, Grzegorzowi Kasperskiemu, Adrianowi Wółkiewiczowi.

Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia otrzymała Anna Dworczak.
W związku z jubileuszem 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża Zarząd Główny PCK nadał Medal okolicznościowy dla ZHDK, działaczy i sponsorów. Dostali go: Dagmara Wąsik-Zadrożna, Andrzej Wąsik, Ireneusz Fligier, Mariusz Handlewicz, Artur Król, Adrian Wółkiewicz.

Natomiast prezydent miasta Zielona Góra przyznał nagrodę Medal Brązowy jako wyraz uznania za osiągnięcia, mające znaczenie dla miasta, Radosławowi Fligierowi.

Przy okazji świętowania odbyła się zbiórka krwi. Udało się zdobyć 11 litrów.

Ale nie tylko w Starym Kisielinie mieszkańcy dzielili się tym, co mają najcenniejszego.

W poniedziałek 11 czerwca odbyła się druga w tym roku zbiórka krwi w firmie Rockwool Polska w Cigacicach. Akcja pod tytułem Oddaję krew z Rockwool odbywa się cyklicznie pod patronatem honorowym Dyrektora Personalnego Rockwool Polska Roberta Wałeckiego. Zebrano 16,2 litrów krwi. Łącznie w tym roku krwiodawcy w Rockwool zebrali 31,5 litra krwi. I już szykują się na kolejna akcję, która odbędzie się 12 października za biurowcem firmy Rockwool w Cigacicach.

Klub działa od 30 lat, ma swój sztandar i gablotę na terenie firmy. Z inicjatywy dyrektora Roberta Wałeckiego klubowicze maja swoje koszulki z logo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska