Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne inwestycje w budżecie Szprotawy! To rekordowe kwoty!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Ten rok (2024) będzie rekordowy finansowo dla Szprotawy
Ten rok (2024) będzie rekordowy finansowo dla Szprotawy Małgorzata Trzcionkowska
- Pobiliśmy własny rekord! - informuje burmistrz Mirosław Gąsik. - Już dwa lata temu pisaliśmy o historycznym budżecie z rekordowymi inwestycjami na poziomie 35 mln zł. W 2023 roku wydatki na inwestycje do 55 mln zł. W tym roku podbijamy stawkę do 74 milionów złotych, które zostaną zainwestowane w szeroko rozumiany rozkwit naszej gminy. Szprotawa wznosi się na fali rozwoju. Od zapaści, która groziła nam jeszcze 5 lat temu, przeszliśmy do ofensywy i szturmem zdobywamy to, co niedawno było jedynie w sferze naszych marzeń.

Zobaczcie film o budowie nowego żłobka w Szprotawie

od 16 lat

Inwestycje kontynuowane

Do największych inwestycji, które będą kontynuowane, należy przebudowa głównej arterii komunikacyjnej Szprotawy, przebudowa Słowackiego oraz ulic na osiedlu Piastowskim, a także ulicy Lipowej w Wiechlicach. Powstawać będą nowe ścieżki rowerowe oraz drogi na terenach wiejskich. W planach jest również rozbudowa oraz unowocześnianie oświetlenia ulicznego, zakup wiat przystankowych, czy modernizacja placów zabaw.

Łącznie na infrastrukturę drogową zaplanowano ok. 30 mln zł. Następne 20 mln zł przeznaczonych zostanie na zakup autobusów elektrycznych.

Dom Kultury, biblioteka, szkoły

Kolejną, znaczącą pozycją w budżecie są środki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w wysokości 12 milionów złotych. W kwocie tej mieści się generalny remont budynków Szprotawskiego Domu Kultury oraz Biblioteki Miejskiej. Rewitalizacja dawnego zamku i kościoła ewangelickiego, a także modernizacje świetlic wiejskich. Prawie 11 mln zł przeznaczonych zostanie na unowocześnianie infrastruktury oświatowej, w tym modernizację szkół podstawowych i liceum czy budowę żłobka przy ulicy Krasińskiego w Szprotawie. Kolejny milion złotych wydatkowany będzie na modernizację remiz oraz zakup sprzętu dla OSP.

Pierwsze wpływy ze strefy przemysłowej

- Jak widać inwestujemy zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich - stwierdza burmistrz. - Staramy się upiększyć i unowocześnić najmniejsze i najdalsze zakątki naszej gminy. Rozpiętość tematyczna zadań też imponuje. Od potężnych inwestycji w infrastrukturę drogową, komunikacyjną, oświatową, poprzez rozwój sportu, turystyki i rekreacji, a kończąc na drobnych projektach polegających na organizacji imprez i wydarzeń kulturalno- rozrywkowych. Innymi słowy - coś dla ducha, coś dla ciała.
Wartym uwagi jest, że koszty większości z tych inwestycji w znakomitej części pokryte zostaną z zewnętrznych źródeł pomocowych, które w budżecie znalazły się po stronie dochodów – dochodów również na rekordowym poziomie aż 190 mln zł.
Na tę kwotę, oprócz unijnych i krajowych dotacji, składają się miedzy innymi dochody z inwestycji realizowanych w naszej strefie przemysłowej w Wiechlicach. Tak, jak obiecałem, rozwój gospodarczy przynosi nam podwójne korzyści. Z jednej strony tworzone są nowe miejsca pracy. Z drugiej – z opłat lokalnych, uiszczanych przez światowe koncerny prowadzące działalność w Szprotawie, finansowana jest część kosztów, które ponieśliby mieszkańcy. To choćby ceny za wodę, ścieki, odbiór śmieci czy podatek od budynków mieszkalnych. Składowe te, pomimo inflacji, pozostały na niezmienionym poziomie dla Szprotawian, a powstałą różnicę samorząd sfinansuje właśnie dzięki działalności strefowej.

Burmistrz dziękuje współpracownikom

- Dziękuję naszym inwestorom za to, że wybrali Szprotawę - zaznacza Mirosław Gąsik. - Za ciężką pracę dziękuję moim współpracownikom zatrudnionym w ratuszu i w jednostkach podległych. Za pomoc dziękuję również sołtysom oraz wszystkim zaangażowanym mieszkańcom. Na koniec ogromne podziękowania kieruję do szprotawskich radnych, których aktywność i wsparcie pozwala z odwagą patrzeć w przyszłość.

Czytaj również na naszym portalu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska