Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osobowość Roku 2018. Nieprzeciętni ludzie z Gorzowa i Zielonej Góry, Międzyrzecza i Drezdenka, Świebodzina i Szczańca zmieniają nasz świat

Zbigniew Borek
Zbigniew Borek
Bogusław Dziekański to filar Jazz Clubu Pod Filarami w Gorzowie i rektor Małej Akademii Jazzu, a także kandydat do tytułu Osobowość Roku 2018 "Gazety Lubuskiej" w kategorii: kultura
Bogusław Dziekański to filar Jazz Clubu Pod Filarami w Gorzowie i rektor Małej Akademii Jazzu, a także kandydat do tytułu Osobowość Roku 2018 "Gazety Lubuskiej" w kategorii: kultura archiwum GL
Bogusław Dziekański to filar gorzowskich Filarów. Wójt Krzysztof Neryng ciągnie gminę Szczaniec do przodu. Wiesław Pietruszak z Drezden ka promuje wysoką kulturę, nie tylko muzyczną. To tylko niektórzy z kandydatów do tytułu Osobowość Roku 2018. W piątek ruszyło głosowanie.

Wśród kandydatów w kategorii: kultura jest Bogusław Dziekański, nominowany za uczynienie z Gorzowa prawdziwego centrum jazzowego. Dziekański to nie tylko szef kultowego Jazz Clubu Pod Filarami, znanego w całej jazzowej Polsce i w jazzowym świecie. To niestrudzony propagator jazzu, organizator koncertów i... rektor podziwianej w Polsce i na świecie Małej Akademii Jazzu. W 2018 r. o MAJ ukazała się pierwsza książka, a będą kolejne. Akademia od niemal 35 lat uczy najmłodszych jazzu: jeździ z koncertami i wykładami po regionie, a ostatnio też po Polsce (m.in. była w Warszawie). Bogusław Dziekański sprowadza też do Gorzowa światowe gwiazdy, które koncertują nad Wartą w ramach cyklu: Gorzów Jazz Celebrations. W 2018 r. Bogusław Dziekański zorganizował w Gorzowie konferencję naukową poświęconą edukacji muzycznej - „Codzienność i powszechność muzyki a praktyki popkulturowej edukacji”. Na trzy dni zjechały do miasta muzyczne autorytety. Wykładom i dyskusjom na Akademii im. Jakuba z Paradyża towarzyszyły oczywiście koncerty Pod Filarami.

Krystyna Magdziarek to emerytowana nauczycielka historii z Zielonej Góry nominowana (kategoria: działalność społeczna i charytatywna) za działanie na rzecz godnego życia seniorów, w tym starania o stworzenie oddziału geriatrycznego.
Jerzy Gądek (kategoria: biznes) to przedsiębiorca. Prowadzi dwie firmy, w których zatrudnia 50 pracowników. Firma transportowa zajmuje się przewozami towarów w Europie Zachodniej, a budowlana prowadziła i prowadzi wiele inwestycji na terenie całego kraju. Specjalizuje się w budowie autostrad, dróg szybkiego ruchu i magistrali kolejowych. Obie firmy wielokrotnie były finalistami i laureatami branżowych plebiscytów Gazela i Gepard Biznesu. Jerzy Gądek aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miasta. Był radnym miasta, jest powiatu.

Anna Czekirda (kategoria: biznes) to doktor nauk ekonomicznych, od 2012 r. rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wlkp. WSB to pierwsza, najdłużej działająca i jedna z zaledwie trzech uczelni niepublicznych w woj. lubuskim. Anna Czekirda zaczynała w niej jako lektor języka angielskiego, a następnie zajmowała się współpracą międzynarodową, była dziekanem, aż w 2012 r. została rektorem i większościowym udziałowcem w spółce założycielskiej uczelni. - Wyższa Szkoła Biznesu to obok rodziny największe wyzwanie i jednocześnie pasja mojego życia - mówi z uśmiechem. Dzięki determinacji i osobistemu zaangażowaniu Anny Czekirdy, pomimo trudności i silnej konkurencji na rynku edukacyjnym, uczelnia rozwija się i poszerza obszary działalności. Studia I stopnia to unikalny program podwójnych specjalności, a oferta studiów podyplomowych obejmuje prawie 30 praktycznych specjalności, z których kilkanaście uruchamianych jest każdego roku. Dr Czekirda inicjuje i włącza się w działania integrujące środowisko akademickie Gorzowa. Dzięki działającej przy uczelni Radzie Biznesu współpraca ze środowiskiem biznesowym jest oceniana przez Polską Komisję Akredytacyjną jako wzorcowa, a oferta gorzowskiej uczelni na bieżąco aktualizowana i dostosowywana do rzeczywistych potrzeb lokalnych przedsiębiorców. Ostatnim sukcesem jest inicjatywa wspierania mediacji jako alternatywnej, pozasądowej metody rozwiązywania sporów i konfliktów. Tworząc centrum mediacji przy uczelni, pani rektor stała się prekursorką promowania mediacji w naszym województwie, także wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Wygrany w 2018 r. konkurs w Ministerstwie Sprawiedliwości, przy współpracy z Zachodnią Izbą Przemysłowo - Handlową w Gorzowie, pozwolił na uruchomienie przy WSB Lubuskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji - jedynego takiego ośrodka w Lubuskiem.

Wiesław Pietruszak (kategoria: kultura) z Drezdenka został nominowany za promowanie muzyki poważnej i wysokiej kultury - nie tylko muzycznej. W 2018 r. Wiesław Pietruszak zorganizował już 23. edycję Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Drezdenku. To doroczna impreza, w ramach której odbywa się zwykle około 15 koncertów. - W sumie było ich już około 300 - uśmiecha się Wiesław Pietruszak, dziś już emerytowany nauczyciel matematyki, który miłość do muzyki wyniósł z rodzinnego domu. Początkowo koncerty odbywały się tylko w Drezdenku, z czasem festiwal zaczął gościć także w Strzelcach Kraj., Międzyrzeczu, Krzyżu i Sierakowie. Przez dotychczasowe 23 lata na festiwalu można było zobaczyć i wysłuchać gwiazd pierwszej wielkości, koncertujących nie tylko na największych scenach kraju, ale też Europy czy nawet świata, jak Wiesław Ochmann, Iwona Hossa, Jadwiga Rappe czy Stefania Woytowicz. Pietruszak promuje muzykę poważną również wśród młodych. W 2018 r. - jak podkreśla, przy współpracy z prof. Piotrem Szychowskim z Akademii Muzycznej w Poznaniu - zorganizował „Spotkania z muzyką klasyczną pod strzechą”, w ramach których w cyklu koncertów uczestniczyło po około 200 uczniów z Drezdenka. Od wielu lat Pietruszak organizuje też „Spotkania w puszczy”, w ramach których drezdenecką bibliotekę (z którą, jak podkreśla, współpracuje) odwiedzili m.in. Emilia Krakowska, Henryk Wujec, Jacek Żakowski, Andrzej Szczypiorski, Hanna Krall, ks. bp Tadeusz Pieronek, Leszek Balcerowicz, Kazimierz Kutz, Anna Onichimowska, Olgierd Łukaszewicz i wiele innych znakomitości świata kultury, polityki i nie tylko. - Staramy się, żeby mieszkańcy mieli kontakt z ludźmi o różnych poglądach, ale zawsze szerokich horyzontach - mówi.

Krzysztof Neryng (kategoria: samorządność i społeczność lokalna) to przebojowy wójt Szczańca. Został nominowany za to, że gmina pod jego rządami przeznaczyła ponad 28 mln zł na inwestycje, z czego uzyskała 14,5 mln zł dofinansowania. Planowanie inwestycji wójt rozpoczął zaraz po objęciu stanowiska w 2015 r. Jak mówi, była to organiczna praca polegająca na przygotowaniu wielu bazowych dokumentów, które później były pomocne przy kompletowaniu kolejnych wniosków i projektów. - Stworzyliśmy kilkanaście analiz, ewidencji, strategii rozwoju, programów oraz studiów wykonalności, które się uzupełniają - mówi. W gminie udało się m.in. zmodernizować ośrodek kultury i stworzyć mediatekę. Powstały albo za chwilę powstaną także: żłobek i dom dziennego pobytu dla seniorów, metamorfozę przejdzie przedszkole oraz remiza OSP. Z Otwartych Stref Aktywności w Smardzewie i Szczań - cu korzystać już mogą starsi i młodsi. W sześciu wsiach są siłownie plenerowe, dla dzieci i młodzieży w stolicy gminy zbudowano pumptrack. Miasteczko ruchu drogowego przy przedszkolu w Szczańcu służy nie tylko przedszkolakom. 30 rowerków przekazały firmy, które wykonywały tu inwestycje.

Żanna Moryson (kategoria: biznes) to właścicielka i projektantka firmy Kreacja Żannet. W roku 2018 firma obchodziła 25. rocznicę działalności. Żanna Moryson każdego roku przygotowuje dwie nowe kolekcje - sukien ślubnych i sukien wieczorowych. Każda suknia tworzona jest z wielką pasją i zaangażowaniem. Tworzenie i moda to jej życie. Wiosną minionego roku kolekcja sukien wieczorowych była pokazana na Gali Akademii Dobrego Stylu w Warszawie. W roli modelek wystąpiły znane aktorki. Producentka wspiera Muzyczny Teatr Musicalowy „Zespół” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świebodzinie, któremu przekazuje kreacje do wykorzystania w spektaklach. Kreacja Żannet jest jednym z głównych partnerów programu edukacyjno-charytatywnego Debiutantki. Żanna Moryson pełni społecznie funkcję prezesa Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Świebodzinie.
Manuel Dębicki został nominowany za dodanie Międzynarodowym Spotkaniom Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa w Gorzowie rozmachu. Przejmując pałeczkę po rodzicach: Ewie i Edwardzie Dębickich, najpierw poszerzył ofertę festiwalu o współczesną muzykę, a od paru edycji dba o jej multimedialną oprawę. Jest też twarzą festiwalu, regularnie pokazywanego w telewizji.

Zobacz również: Jak WOŚP pomaga wcześniakom?

Źródło:Dzień Dobry TVN

CZYTAJ WIĘCEJ:

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Ważne informacje dla nominowanych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska