Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby siadające za kierownicę, powinny unikać wielu leków

Czesław Wachnik
KIerowcy powinni unikać leków. A jeśli już muszą je zażywać to nie wszystkie, a ponadto zgodnie z zaleceniami lekarza.
KIerowcy powinni unikać leków. A jeśli już muszą je zażywać to nie wszystkie, a ponadto zgodnie z zaleceniami lekarza.
Policjanci szacują, że sprawcami 15-20 procent wypadków i kolizji są kierujący, którzy wcześniej zażyli lek czy leki. Najczęściej nie wiedząc, jak zgubny mają one wpływ na ich sprawność jako kierującego.

Na opakowaniu leku, który jest groźny dla kierowcy, powinien znajdować się znak ostrzegawczy czyli trójkąt z pionową kreseczką w środku. Okazuje się jednak, że producenci nie mają obowiązku znakowania lekarstw. Dlatego często tego nie robią.

Tymczasem po zażyciu niektórych specyfików stajemy się niezdolni do jazdy. Czujemy się jakbyśmy zażyli środki psychotropowe lub wypili kilku kieliszków. alkoholu.

Ponadto wiele leków np. przeciwbólowych, nie obniża sprawności psychoruchowej, ale tylko, o ile zażyjemy je zgodnie z zaleceniami lekarza czy ulotką. Często dzieje się jednak inaczej. Zdecydowaliśmy się na jedną tabletkę a ząb czy głowa nadal bolą. Sięgamy wtedy po drugą czy nawet trzecią. Wtedy tabletki przestają być obojętne dla naszej sprawności na drodze. Mamy zaburzenia widzenia i zawroty głowy. A niekiedy także obniżoną koncentrację, zawroty głowy czy uczucie niepokoju. A to już krok do wypadku czy kolizji.

Niebezpieczne są też środki, które zawierają kodeinę. Znajdziemy ją w lekarstwach, które są polecane osobom przeziębionym czy mającym kaszel. Każdy alergik powinien natomiast wiedzieć, że prawie wszystkie leki jakie są mu zalecane, wpływają na kondycję psychiczną. Lepiej więc nie prowadzić samochodu po ich zażyciu. Nawet do niby obojętnego dla organizmu syropu przeciw kaszlowi, dodaje się substancje, wpływające negatywnie na koncentrację kierującego.

Unikać kierownicy powinni wszyscy chorzy na cukrzycę czy układ krążenia. Wiele leków, które zażywają dyskwalifikuje ich bowiem jako kierowców. Pamiętajmy też, o czym niewielu wie, że za jazdę pod wpływem leków grożą takie same kary jak za jazdę po alkoholu. Można stracić prawo jazdy, a nawet odsiedzieć karę wiezienia. Niestety najczęściej o tym, że kierowca nadużył leków dowiadujemy się, kiedy spowodował on wypadek. A wtedy jest za późno.

Leków niebezpieczne dla kierowcy:

1. Zastrzyki przeciwbólowe - obniżają reakcje na kilka godzin lub całą dobę; wywołują lekkie otępienie lub nadpobudliwość.
2. Tabletki przeciwbólowe - w większej dawce spowalniają szybkość reakcji i upośledzają sprawność umysłową.
3.Silne leki przeciwbólowe - działają wybitnie uspokajająco na układ nerwowy.
4. Leki przeciwalergiczne - mogą wywołać senność, zaburzenia koordynacji ruchów.
5.Środki nasenne - barbiturany - upośledzają precyzje ruchów.
6. Środki uspokajająco-nasenne - powodują senność, spowolnienie reakcji, osłabienie, a u niektórych osób zmęczenie i niepokój.
7. Leki przeciwdepresyjne - w początkowym okresie zażywania oraz duże dawki mogą wywoływać senność lub bezsenność, zaburzenia ostrości widzenia, zawroty głowy.
8. Leki przeciwwirusowe - stosowane doustnie mogą spowodować pobudzenie, zawroty głowy, bóle mięśniowe.
9. Leki okulistyczne - zaburzają widzenie.
10. Insulina - może spowodować zaburzenia świadomości. Kierowca używający insuliny tuż przed jazdą powinien sprawdzać poziom cukru we krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska