Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Sławie. Jest termin drugiej licytacji i niższa cena. Czy tym razem uda się sprzedać zabytek nad Jeziorem Sławskim?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Pałac nad Jeziorem Sławskim w Sławie
Pałac nad Jeziorem Sławskim w Sławie Eliza Gniewek-Juszczak
Już nie trzy czwarte, ale za dwie trzecie ceny można będzie kupić pałac nad Jeziorem Sławskim w Sławie. Druga licytacja odbędzie się 29 marca 2019 r., o godz. 11.00 w Sądzie Rejonowym przy Placu Kosynierów 1c we Wschowie. - Cała jestem w skowronkach - cieszy się Agata Mierzwiak, która wiele lat pracowała w pałacu. - Oby udało się uratować ten zabytek.

Po tym jak dom dziecka wyprowadził się z pałacu, obiekt dwa razy zmienił właściciela, ale w tym czasie nikt we wnętrzach nie zamieszkał. Obiekt od lat niszczeje. Wielu mieszkańców Sławy liczy, że uda się uratować jeden z największych zabytków powiatu wschowskiego i znajdzie się nowy właściciel, który wyremontuje obiekt i urządzi w nim hotel lub będzie prowadzić inną działalność, która nada nowe życie pałacowi.

- Cieszę się bardzo. Cała jestem w skowronkach - przyznaje Agata Mierzwiak, która przez wiele była wychowawczynią w domu dziecka działającym w pałacu.
Pani Agacie bardzo zależy nie tylko na uratowaniu zabytku, ale też na remoncie pomnika św. Jana Nepomucena, który stoi na wewnętrznym podwórku. - Chcę walczyć o pomnik Nepomucena. Rozmawiałam nawet o tym z naszym księdzem. Zobaczymy, kto zostanie właścicielem pałacu. Na pewno będziemy o tym rozmawiać. Na terenie Dolnego Śląska jest kilka takich pomników. A ten nasz niszczeje. Kiedy pracowałam w domu dziecka dbałam o otoczenie figury. Sadziłam bratki, róże i inne krzewy. Te rośliny dalej tam rosną, a święty niszczeje.

Suma oszacowania pałacu wynosi nadal 3 496 948,00 zł. Nowa cena wywoławcza to 2/3 tej sumy - 2 331 298,67 zł. To mniejsza cena niż w poprzedniej licytacji, która miała odbyć się 30 listopada 2018 roku. Wówczas było to 3/4 kwoty. Jednak nikt nie wpłacił wadium. Na licytację oprócz przedstawicieli kancelarii komorniczej przyjechali tylko dziennikarze.
Przypomnijmy barokowy zespół pałacowo-parkowy to kilka budynków, przede wszystkim barokowy pałac, w którym przez wiele lat działał dom dziecka. To budynek wolnostojący, częściowo podpiwniczony. Ma trzy klatki schodowe, dwie kondygnacje i poddasze, a jego kubatura wynosi 24 420,00 metrów sześciennych.
Do pałacowych budynków należą też oficyna, cztery gospodarcze i budynek stacji transformatorowej. Nieruchomość posiada dojazd drogą o nawierzchni bitumicznej, ma dostęp do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej.

Lubuski Teatr już bez patrona - Leona Kruczkowskiego. WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska