Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po rewitalizacji za unijne pieniądze kostrzyńska starówka stanie się atrakcją turystyczną.

(beb)
ózefowi Piątkowskiemu marzy się, że znajdzie się inwestor, który odbuduje m.in. zamek i kamienice, na wzór tych, które stały na starówce przed wojną (fot. Beata Bielecka)
ózefowi Piątkowskiemu marzy się, że znajdzie się inwestor, który odbuduje m.in. zamek i kamienice, na wzór tych, które stały na starówce przed wojną (fot. Beata Bielecka)
Na uatrakcyjnienie starówki magistrat zdobył 9 mln złotych z Programu Współpracy Transgranicznej. Prace przebiegać będą etapami i potrwają do września 2012 roku.

Czytaj też: Są pieniądze na rewitalizację Kożuchowa

- Ich zakres jest bardzo duży - opowiada szef wydziału inwestycji i remontów w kostrzyńskim magistracie Zbigniew Jakubowski.

Czytaj też: Stare Miasto Kostrzyn: miasto, którego nie ma

Będzie gdzie spacerować

Czytaj też: Unia da pieniądze na uzbrojenie krośnieńskiej strefyWyremontowana zostanie część murów kurtynowych w kierunku drogi na Słubice, a także most przed Bramą Chyżańską i fosa. Wzdłuż brzegów fosy powstanie ścieżka spacerowa. W planach jest oczyszczanie dna, pogłębianie, regulacja linii brzegowej i jej umocnienie - dodaje.

Miasto zamierza też odtworzyć ozdobną wieżyczkę nazywaną "Mnichem”. Chce również udrożnić urządzenia przepustowe, żeby przy wyższym stanie Odry woda nie niszczyła zabytkowych murów. Latem, gdy miasto broniło się przed wielką wodą, groźba powodzi upewniła władze, że ten pomysł to strzał w dziesiątkę.

Projekt rewitalizacji starówki zakłada też remont dwóch komnat w Bastionie Filip. Miałyby służyć w przyszłości do celów muzealno-wystawienniczych. - Posiadamy wiele ciekawych eksponatów, ale na razie mamy za mało miejsca, żeby móc je zaprezentować - mówi dyrektor Muzeum Twierdzy Sławomir Górka. Dlatego miastu zależało, żeby bastion ten wyremontować do końca. Prawie połowa powierzchni jest już od kilku lat użytkowana, bo w ramach pierwszego etapu rewitalizacji starówki, do Filipa doprowadzono prąd i wyremontowano dwa pomieszczenia. Dziś stanowią ciekawą scenerię dla muzyków czy malarzy, którzy organizują tam wystawy prac. - To właśnie w Bastionie Filip organizujemy koncerty w ramach festiwalu Kostrinella - mówi szef Kostrzyńskiego Centrum Kultury Zdzisław Garczarek.

Ekspozycja zabytków

Czytaj też: W Gubinie i Krośnie będzie więcej pracy- Planujemy też odtworzenie historycznego zagospodarowania tarasu bastionu Brandenburgia - zapowiada Z. Jakubowski. Powstaną tam ciągi piesze, przybędzie zieleni, staną ławki i stojaki na rowery. Między Bastionem Filip a Bastionem Brandenburgia powstanie trasa spacerowa. Zostanie oświetlona podobnie jak największe zabytki starówki, które będą dzięki temu bardziej wyeksponowane.

- Chcielibyśmy zabezpieczyć także w przyszłości pochodzący z XVI wieku Bastion Król, najstarszy w tej części Europy- mówi S. Górka. Bastion Król miałby zostać zamieniony w Muzeum Fortyfikacji Europejskich ze stałą ekspozycją. Pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony. W ubiegłym roku przeniesiono z tego miejsca cmentarz żołnierzy radzieckich. Zaskoczeniem było to, że znajdujące się tam groby były puste, a cmentarz funkcjonował jedynie jako symboliczne miejsce.

Czytaj też: Barlinek dostał z Unii wielkie pieniądze

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska