Pociągi z Lubuskiego nie dojadą na Dworzec Centralny w Warszawie. Zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Niektóre pociągi kursujące do Warszawy zmienią trasę
Niektóre pociągi kursujące do Warszawy zmienią trasę PKP Intercity
Udostępnij:
W niedzielę, 14 marca, wejdzie w życie korekta rocznego rozkładu jazdy. Będzie obowiązywać do 12 czerwca 2021 roku. Zmiany będą dotyczyć m.in. pociągów przejeżdżających przez Lubuskie.

Pasażerowie z Zielonej Góry nie wysiądą na stacji Warszawa Zachodnia

Jak informuje spółka PKP Intercity, zmiany w rozkładzie spowodowane są pracami na Warszawskim Węźle Kolejowym. Wpłyną one na ruch pociągów kursujących do i ze stolicy.

Największe zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity będą wynikać z rozpoczętej w ubiegłym roku przebudowy Warszawy Zachodniej. To największa w Polsce stacja pod względem liczby kursujących pociągów. Średnio na dobę przejeżdża przez nią około 1000 pociągów

Stacja Warszawa Zachodnia zyska nowe zadaszone perony, ruchome schody, windy, system informacji oraz szerokie przejścia. Sprawniejsze będą przejazdy aglomeracyjne i dalekobieżne. Przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna.

26 marca rozpocznie się kolejny etap przebudowy. Prace wymagają wstrzymania ruchu pociągów na jednym torze linii dalekobieżnej pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Centralną. Pociągi z Zielonej Góry nie będą zatrzymywać się na stacji Warszawa Zachodnia.

Pociągi z Zielonej Góry ominą Dworzec Centralny w Warszawie

Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia sprawi, że część pociągów kursujących przez Warszawę będzie jeździć trasami zmienionymi. 40 pociągów zostanie skierowanych przez stację Warszawa Gdańska. Są wśród nich pociągi z Zielonej Góry.

 • Para pociągów IC 17100/71101 Zamenhof relacji Warszawa Gdańska – Zielona Góra – Warszawa Gdańska (w stronę Zielonej Góry od 14 marca, z Zielonej Góry od 26 marca) będzie rozpoczynać lub kończyć bieg na tej stacji.
 • Dla przejeżdżającego przez Warszawę pociągu IC 72101 Lubuszanin relacji Zielona Góra – Chełm stacja Warszawa Gdańska będzie jedynym postojem w stolicy.

PKP Intercity uruchomiło specjalny serwis https://Intercity.pl/wwk, gdzie zamieszczane są informacje o zmianach w rozkładzie jazdy, honorowaniu biletów i poruszaniu się w obrębie dworców w związku z pracami na Warszawskim Węźle Kolejowym.

Wideo: Dworzec kolejowy w Zielonej Górze, czyli mała stacja w dużym mieście

Inne zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity

 • Ze względu na prace prowadzone przez zarządcę infrastruktury na linii pomiędzy Warszawą Zachodnią a Kutnem IC Zamenhof na odcinku Warszawa – Łowicz Główny pojedzie trasą okrężną przez Żyrardów.
 • W najbliższych tygodniach pociągi PKP Intercity jeżdżące na odcinku Wrocław – Ostrów Wielkopolski będą pokonywać tę trasę w trzech różnych wariantach, w zależności od okresu. Od 14 marca do 8 kwietnia na odcinku Dąbrowa Oleśnicka – Łukanów trasą alternatywną przez Oleśnicę będzie jeździć TLK Konopnicka relacji Zielona Góra/Wrocław – Warszawa Wschodnia – Wrocław/Zielona Góra. Od 9 kwietnia do 3 maja pociąg będzie jeździć swoją podstawową trasą. Pomiędzy 4 maja a 12 czerwca będzie kursować trasą okrężną na odcinku Ostrów Wielkopolski – Grabowno Wielkie przez Krotoszyn, zatrzymując się dodatkowo także w Miliczu, a pomijając postój w Twardogórze.
 • Trwają prace na linii Poznań - Szczecin, co ma wpływ na ograniczenie jej przepustowości. Pociąg IC Mewa w relacji Świnoujście – Warszawa będzie kursować trasą alternatywną przez Zbąszynek i Rzepin.
 • Jeżdżący przez Rzepin, Świebodzin i Zbąszynek skład EIC Chrobry będzie mieć skróconą relację do trasy Poznań – Szczecin, a na odcinku Warszawa – Poznań będzie kursować połączony z pociągiem EIC Varsovia.

Komunikacja zastępcza na odcinku Zbąszynek – Zielona Góra Główna

Ze względu na trwające prace inwestycyjne na linii nr 358, nadal konieczne będzie uruchamianie zastępczej komunikacji autobusowej za pociągi na odcinku Zbąszynek – Zielona Góra Główna.

Pociągi nie zatrzymają się na stacji Szczecin Główny

Od 4 do 18 maja będą prowadzone prace modernizacyjne na odcinku Szczecin Główny – Szczecin Port Centralny. W tym czasie 4 pary pociągów kursujących z i do Świnoujścia przez województwo lubuskie będą jeździć trasą z pominięciem stacji Szczecin Główny, zatrzymując się na stacji Szczecin Dąbie:

 • IC Chełmoński relacji Świnoujście - Kraków – Świnoujście;
 • TLK Wyczółkowski relacji Świnoujście - Lublin – Świnoujście;
 • IC Mewa relacji Świnoujście - Warszawa Wschodnia – Świnoujście;
 • TLK Uznam relacji Świnoujście - Warszawa Wschodnia – Świnoujście.

Na stacji Szczecin Dąbie kierunek jazdy będą zmieniać pociągi:

 • EIC Chrobry relacji Szczecin Główny - Warszawa Wschodnia - Szczecin Główny;
 • IC Mehoffer relacji Szczecin Główny - Przemyśl - Szczecin Główny;
 • IC Matejko relacji Szczecin Główny - Przemyśl - Szczecin Główny;
 • IC Swarożyc relacji Szczecin Główny - Wrocław - Szczecin Główny;
 • IC Gałczyński relacji Szczecin Dąbie – Warszawa Wschodnia – Szczecin Dąbie.

Wideo: Co mieszkańcy Zielonaj Góry sądzą o zakazach dotyczących łącznika pod torami na dworcu PKP?

Gdzie szukać informacji o zmianach w rozkładzie jazdy PKP Intercity?

Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto.

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator.

Podróże pociągami PKP Intercity w czasie pandemii koronawirusa

W pociągach może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. PKP Intercity zapewnia, że ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.

Każdy skład jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. W pociągach obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych.

Czytaj także: Kim jest ten mężczyzna? Od miesiąca milczy, nic o nim nie wiadomo. Znaleziono go w pociągu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie