MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podniebny Gorzów. Zapraszamy Was na kolejny spacer w chmurach

Aleksandra Bulaczek
Wideo
od 16 lat
To kolejna, czwarta już odsłona cyklu o „Podniebnym Gorzowie”, w którym opisujemy kultowe miejsca tego lubuskiego miasta. Dron zarejestrował dla Was najpiękniejsze gorzowskie obrazy, które możecie oglądać na gazetalubuska.pl/PodniebnyGorzow.

Tymczasem przybliżamy kolejne atrakcje jakie można zobaczyć w dumnym mieście nad Wartą.

Nasz spacer zacznijmy od położonego w sercu miasta Skweru Wolności. Pewnie wielu gorzowian - zwłaszcza młode pokolenie - nie wie, że zieleniec ten został założony w miejscu dawnego cmentarza z 1729 roku. W obrębie skweru dumnie stoją dwa monumenty - wieszcza Adama Mickiewicza oraz męża stanu, Józefa Piłsudskiego.

Pomnik Mickiewicza powstał w roku 1956. Jego projektantem był słynny polski rzeźbiarz i medalier (projektant monet), Józef Gosławski, którego dzieła można podziwiać w wielu zakątkach Polski. Wystarczy wspomnieć, że Gosławski był twórcą pomnika Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a i starsze pokolenie może pamiętać monety 5 zł z wizerunkiem rybaka i 10 zł z wizerunkiem Kopernika, które bite były według jego projektu z 1958. Także Cmentarz Rakowicki w Krakowie obfituje w niezwykłe rzeźby nagrobne, które wyszły spod dłuta wspomnianego artysty.

Gorzów Wlkp. Może także pochwalić się dziełem Gosławskiego – wspomnianym pomnikiem wieszcza kierującego przed siebie zadumane spojrzenie. Poeta w lewej dłoni przytrzymuje księgę. Dookoła granitowego cokołu, na którym osadzona jest rzeźba, został umieszczony napis: „Poecie i trybunowi Ludu Adamowi Mickiewiczowi społeczeństwo z Gorzowa w setną rocznicę zgonu”.

Warto w tym miejscu nadmienić, że odlew monumentu wykonano w Zakładach Mechanicznych „Gorzów”, zaś fundusze na pomnik wieszcza były hojnym darem mieszkańców.

Drugim pomnikiem, który dostojnie króluje na gorzowskim Skwerze Wolności jest pomnik Józefa Piłsudskiego. Jaka była idea jego powstania? Otóż gorzowianie uczcili 90-lecie odzyskania niepodległości właśnie poprzez odsłonięcie monumentu z wizerunkiem Marszałka. Rzeźba mierzy 3 metry wysokości, ustawiona jest na cokole i przedstawia słynnego żołnierza i polityka na koniu (czyżby była to ukochana klacz Piłsudskiego – Kasztanka?). Na cokole widnieje napis: "Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w 90. rocznicę odzyskania niepodległości - Rodacy A.D. 2008". Autorem dzieła jest Robert Sobociński.

Będąc w Gorzowie, warto swoje kroki skierować na ulicę Kostrzyńską, gdzie znajduje się prawosławna cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Cerkiew należy do dekanatu Szczecin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Ten ciekawy, piękny obiekt wybudowany został w latach 1989–1995 z inicjatywy 40 rodzin przesiedlonych z Sądecczyzny w okolice Gorzowa. We wnętrzu świątyni można podziwiać ikonostas zaprojektowany i wykonany przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim. Cerkiew jest typu greckiego, posiada jedną kopułę główną oraz cztery mniejsze kopuły.

Gorzów Wlkp. może poszczycić się także Akademią im. Jakuba z Paradyża, której jeden z okazałych obiektów mieści się na ul. Fryderyka Chopina 52.

Akademia zrzesza w swoich strukturach cztery wydziały: administracji i bezpieczeństwa narodowego, ekonomiczny, humanistyczny oraz techniczny. Tym samym gorzowska uczelnia i jej oferta kształcenia stała się silną przeciwwagą dla zlokalizowanego w grodzie Bachusa Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Historia uczelni sięga roku 1998, jednak swojego patrona – Jakuba z Paradyża – uzyskała dopiero w roku 2013. Ostatnie lata działalności uczelni to nieustanne starania o przekształcenie jej w akadmię. Ten cel osiągnieto 1 września 2016 roku, kiedy to władzom uczelni przy wsparciu władz województwa lubuskiego udało się przekształcić Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Akademię Gorzowską.

Warto zaznaczyć, że Akademia im. Jakuba z Paradyża stale rozwija współpracę z zagranicznymi uczelniami działajacymi m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji czy Austrii. Dzięki temu zachodnia część kraju zyskuje kolejny, prężnie rozwijający się ośrodek kształcący następne pokolenia Polaków.

To tylko porcja wiadomości o tajemnicach lubuskiego miasta nad Wartą. Zajrzyjcie do poprzednich odcinków “Podniebnego Gorzowa” i do kolejnego, piątego wydania (już wkrótce ukaże się ono w “Gazecie Lubuskiej”), by dowiedzieć się więcej o gorzowskich miejscach, obiektach, zakamarkach...

Oglądaj również w jakości fullHD bez reklam

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska