MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Korczaka w Zielonej Górze nie będzie już straszyć. Był w fatalnym stanie, właśnie ruszyła jego odnowa. Interwencja odniosła skutek!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Tadeusz Dobosz, który jest współautorem pomnika Korczaka w Zielonej Górze (stworzył go razem z Markiem Przecławskim) zaczął właśnie odnawiać zielonogórski monument.
Tadeusz Dobosz, który jest współautorem pomnika Korczaka w Zielonej Górze (stworzył go razem z Markiem Przecławskim) zaczął właśnie odnawiać zielonogórski monument. Jacek Katos
Pomnik Janusza Korczaka, który stoi na skwerze przy ul. Wyspiańskiego w Zielonej Górze, doczeka się zmian. Wokół monumentu stanęły rusztowania, a za jego odnowę zabrał się artysta, Tadeusz Dobosz. Przez ostatnie miesiące pomnik coraz bardziej niszczał. W tej sprawie interweniowała "GL", interweniował też radny Jacek Budziński. Wreszcie się udało!

Od dłuższego czasu śledziliśmy losy pomnika Janusza Korczaka, który stoi na skwerze przy ul. Wyspiańskiego w Zielonej Górze. Mieszkańcy alarmowali nas, że z biegiem kolejnych tygodni monument jest w coraz gorszym stanie i odpadają z niego następne fragmenty ceramiki.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pomnik Korczaka to wspólnego dzieło Tadeusza Dobosza i Marka Przecławskiego. Tadeusz Dobosz opowiadał nam wcześniej, że pierwotnie rzeźba Korczaka miała być wykuta w kamieniu, wykonana zaś w hali Zastalu (był plan, by przy pracach wykorzystać suwnicę). Jednak ówczesne władze miały przyspieszyć termin obchodów uroczystości związanej z Korczakiem, a co za tym idzie - i odsłonięciem dzieła. Wykonanie w krótszym czasie pomnika z kamienia było niemożliwe. Artysta, razem z Markiem Przecławskim, wpadł więc na pomysł, by pomnik wykonać z gozdnickiej kamionki. Potem przyszły pewne komplikacje. T. Dobosz opowiada, że monument zalano innym betonem, niż życzył sobie artysta. Rzeźba zaczęła pracować... Co było dalej, to już wszyscy widzieliśmy.

Interwencja "GL" w sprawie pomnika Korczaka w Zielonej Górze

Nie tylko my podejmowaliśmy interwencję w tej sprawie. Innym zielonogórzanom los pomnika również nie był obojętny. Niektórzy zbierali fragmenty, które odpadły od rzeźby, by móc przekazać je twórcom dzieła.

Tadeusz Dobosz, który jest współautorem pomnika Korczaka w Zielonej Górze (stworzył go razem z Markiem Przecławskim) zaczął właśnie odnawiać zielonogórski monument.

Pomnik Korczaka w Zielonej Górze nie będzie już straszyć. By...

Interpelację w sprawie pomnika Korczaka składał też radny PiS, Jacek Budziński. Gdy okazało się, że pomnik doczeka się odnowy, J. Budziński mówił "GL": - To bardzo dobra informacja. Duże podziękowania składam tutaj pani Haręźlak [dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych w zielonogórskim magistracie], bo wiem, że tym tematem się zajęła. Mam nadzieję, że w przypadku pozostałych pomników, a trochę tych rzeźb z ceramiki mamy, miasto będzie działać równie szybko i skutecznie.

Tadeusz Dobosz: Skontaktowali się ze mną Korczakowcy

Na skwerze praca wre. Tadeusz Dobosz naprawia właśnie pomnik. - Korczakowcy zadzwonili do mnie, że mają te fragmenty, które odpadły od pomnika - mówi artysta. - Będę je powoli montował. Teraz zajmę się odnowieniem zniszczonej struktury powierzchni pomnika. Został wykonany w technologii ceramicznej, w kamionce. Kamionka jest wypalana i barwiona solą. Po wysuszeniu materiał wkłada się do pieca, sypie się do niego sól kamienną, która rozpuszcza się pod wpływem temperatury, tworzy się taka mgiełka. I to, co się osadza, to jest wynik stopienia soli. Skomplikowana technologia. Teraz ja muszę się z tym zmierzyć!

Ubytki będą uzupełniane także, jak mówi artysta, specjalną technologią na bazie białego cementu i barwników.

- Roboty jest coniemiara - przyznaje T. Dobosz. Termin wykonania zadania mija 30 września br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska