Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podtopienia, zalane piwnice, niedrożne rowy melioracyjne w Lubuskiem. Roztopy i wysokie stany wód dają w kość. Interweniują strażacy

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Strażacy wraz z mieszkańcami prowadzą akcję w miejscowości Krążkowo, gdzie woda podtapia gospodarstwa i prywatne posesje.
Strażacy wraz z mieszkańcami prowadzą akcję w miejscowości Krążkowo, gdzie woda podtapia gospodarstwa i prywatne posesje. OSP Sława
Takiej sytuacji w Lubuskiem nie było od dawna. Roztopy, ulewne deszcze i wysokie stany rzek oraz wód gruntowych powodują, że ziemia w wielu miejscach jest jak nasiąknięta gąbka. Nie przyjmuje więcej wody. W efekcie mamy do czynienia z zalaniami i podtopieniami.

Aktualizacja - godzina 21.03
Strażacy z OSP Sława poinformowali o trudnej sytuacji w miejscowości Krążkowo. Z uwagi na wysoki stan wód gruntowych jak i intensywne opady deszczu doszło do lokalnych podtopień.
Na miejscu pracują:

  • Oficer operacyjny PSP Wschowa;
  • OSP Sława;
  • OSP Krzepielów;
  • OSP Stare Strącze;
  • OSP Śmieszkowo;
  • Mieszkańcy Krążkowa oraz sprzęt, udostępniony przez lokalnych rolników.

Decyzją Dyżurnego Komendy Powiatowej PSP we Wschowie został powiadomiony sztab kryzysowy Urzędu Miejskiego w Sławie, który zorganizował materiały do ułożenia zapory odcinającej posesję od napływających wód. Na miejscu zdarzenia obecny był przedstawiciel zarządzania kryzysowego UM w Sławie oraz Zastępca Burmistrza Sławy Pan Krzysztof Gruszewski.
Strażacy wraz z mieszkańcami Krążkowa przy użyciu piasku i worków stworzyli zaporę, a w międzyczasie trwa jeszcze wielogodzinne odpompowywanie wody z zalanych posesji - czytamy w informacji, udostępnionej przez OSP Sława.

Mapa: Strażacy wraz z mieszkańcami działają, aby zabezpieczyć przed podtopieniami posesje w miejscowości Krążkowo

Podtopienia w wielu miejscach Lubuskiego

Strażacy z Lubuskiego w ostatnich dniach mają pełne ręce roboty. Wszystko przez pogodę, która o tej porze roku jest wyjątkowo kapryśna. Porywisty wiatr łamie drzewa i konary, ale bardziej problematyczna jest woda, która w wielu miejscach wyrządza coraz większe szkody. Mamy do czynienia z podtopieniami, zalanymi piwnicami. Niedrożne kanały melioracyjne powodują, że zalewane są podwórka, pola i pastwiska.

Strażacy pracowali przez cała dobę

We wtorek, 6 lutego, druhowie z OSP Wschowa poinformowali, że za nimi są całe 24 godziny akcji. Pracę zaczęli w poniedziałek rano, gdy zostali wezwani do zalanych posesji w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego we Wschowie. Wszystko przez padający deszcz i wysoki poziom wód gruntowych.

Wideo: Lubuskie. Wysoki stan Odry i Warty. Styczeń 2024

od 12 lat

Niedrożne przepusty i kanały melioracyjne

Pełne ręce roboty mieli też strażacy z OSP Kołczyn w powiecie sulęcińskim. Oni z kolei zostali wezwani do udrożnienia zatkanego przepustu w miejscowości Studzionka. Woda nie mogła swobodnie przepływać, przez co istniało ryzyko rozlania się jej i zalania okolicznych terenów.

Będą straty w uprawach

Trudna sytuacja jest też na terenie miejscowości w powiecie gorzowskim. Wysoki stan Warty powoduje wzrost poziomu wód gruntowych, a nasiąknięta wodą ziemią po prostu nie przyjmuje już więcej deszczówki. Zalewane są pola, łąki i obejścia. Wysoka woda nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców, ale może powodować straty materialne. Na antenie Radia Gorzów mówił o tym Paweł Tymszan, wójt gminy Deszczno. Podkreślał, że konieczna była doraźna akcja udrażniania rowów melioracyjnych w kilku miejscowościach na terenie gminy (m. in. w Płonicy, Białobłociu i Dzierosławicach). – Na polach jest bardzo dużo wody, zagrożone jest mienie, na pewno będą też straty w uprawach – mówi wójt na antenie Radia Gorzów.

Wysoka woda zalewa posesje

Interweniowali również strażacy z OSP Sława. W poniedziałek, 5 lutego, zostali wezwani do Ciosańca, gdzie zalanych zostało kilka posesji. „Trudna sytuacja hydrologiczna związana z wysokim stanem wód gruntowych jak i obfitymi opadami deszczu stwarza utrudnienia w prawidłowym funkcjonowaniu odwodnień, drenaży i melioracji” – informują druhowie ze Sławy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska