Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomiary jakości powietrza w Zielonej Górze i Cottbus. Miasta partnerskie i oba uniwersytety podsumowują wspólnie prowadzony projekt

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Polsko-niemieckie seminarium podsumowujące realizację projektu dotyczącego systemu monitorowania powietrza w miastach: Zielona Góra i Cottbus
Polsko-niemieckie seminarium podsumowujące realizację projektu dotyczącego systemu monitorowania powietrza w miastach: Zielona Góra i Cottbus Agnieszka Linka
Uniwersytety w Zielonej Górze i Cottbus podsumowały wyniki badań nad systemem monitorowania powietrza w obu miastach. Przez trzy miesiące autobus MZK zbierał dane z ulic naszego miasta, by w przyszłości możliwe było niwelowanie miejskiego zanieczyszczenia i związana z tym skuteczna poprawa jakości życia mieszkańców.

O tym jak ważne jest czyste powietrze i że jego jakość wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Przez ostatnie miesiące Uniwersytet Zielonogórski i Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus prowadziły badania nad systemem monitorowania powietrza w obu miastach.
Podczas seminarium podsumowującego realizację projektu przedstawiono wyniki prowadzonych badań i zastanawiano się nad minimalizacją zanieczyszczeń.
Badania zrealizowano dzięki Funduszowi Małych Projektów.

- Projekt przysłuży się przede wszystkim mieszkańcom Zielonej Góry - mówi Robert Karwacki, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze. - Na naszych autobusach zainstalowano urządzenia dokonujące pomiaru zanieczyszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu przeprowadzenie badań było możliwe niemalże na terenie całego miasta. Myślę, że w przyszłości zmniejszy się udział samochodów osobowych w ruchu po Zielonej Górze, a to automatycznie przełoży się na jakość powietrza. MZK zmierza do wymiany taboru na elektryczny, by niwelować zanieczyszczenie miasta.

Autobusy z zainstalowanymi czujnikami do pomiaru zanieczyszczeń kursowały od maja do lipca zarówno po Zielonej Górze, jak i Cottbus.

- Dzięki prowadzonym badaniom zbudowaliśmy dynamiczną mapę zanieczyszczeń - mówi dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ. - Pomiary mobilne mają ogromną przewagę nad pomiarami urządzeń stacjonarnych, ponieważ pozwalają uzyskać dane z większego obszaru. Mieliśmy tylko jeden autobus w Zielonej Górze i jeden w Cottbus, ale wyniki są bardzo obiecujące. Pozwalają określić w którym miejscu i jakiego rodzaju zanieczyszczenia występują.

Współpraca niosąca korzyści

Współpraca Cottbus z Zieloną Góra jest pozytywnie oceniana również przez Niemców.

- Cieszę się, że uniwersytety ze sobą współpracują, a miasta wspierają tę współpracę - przekonuje Christina Neumann, pełnomocnik Urzędu Miasta Cottbus ds. współpracy międzynarodowej. - Dziś omawialiśmy pierwsze wyniki projektu i jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do tego, by wykorzystać je w kolejnym "Dużym projekcie", którego celem nadrzędnym będzie poprawa jakości życia mieszkańców w obu miastach.

Będą kolejne badania

Projekt monitorowania powietrza w Zielonej Górze i Cottbus będzie się rozrastał, co zapewni dalsza współpraca Uniwersytetu Zielonogórskiego z Brandenburskim Uniwersytetem Technicznym. Dzięki tzw. "Dużemu projektowi" ma powstać koncepcja stacjonarno - mobilnego systemu pomiarów, szerzej wykorzysująca techniczne możliwości zbierania pomiarów oraz korzystająca z zaawansowanych technologii przemysłowych (Internet Rzeczy). Zbierane dane będą przekazywane w czasie rzeczywistym, a wyniki dostępne dla każdego mieszkańca. Projekt jest bardzo zaawansowany koncepcyjnie, jednak jego realizacja jest uzależniona od otrzymania grantu.
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ zapowiada, że uzyskanie kolejnych środków pozwoli również na wdrożenie badań z zakresu elektromobilności oraz bioróżnorodności.

Zobacz wideo: Uniwersytety w Zielonej Górze i Cottbus podpisały umowę o współpracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska