Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potęga klasycznej wiolonczeli i ósma Beethovena. Za pulpitem dyrygenckim stanęła Anna Duczmal-Mróz

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Maciej Kułakowski to laureat Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywca 1. nagrody oraz nagrody specjalnej na X. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Maciej Kułakowski to laureat Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywca 1. nagrody oraz nagrody specjalnej na X. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Jarosław Wnorowski
Orkiestra symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, koncert rozpoczął się skoczną i wesołą uwerturą do opery „Wesele Figara” W.A. Mozarta. Po niej swój kunszt gry na wiolonczeli w I. koncercie C-dur - Józefa Haydna, zaprezentował Maciej Kułakowski. Na koniec zabrzmiała VIII. symfonia F-dur L. v. Beethovena. Konferansjerem koncertu była Ewa Pawlak (dyrektor Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.), która wystąpiła w bardzo pięknej kreacji.

Anna Duczmal-Mróz dyryguje

Miesiąc Kobiet w Filharmonii rozpoczął się w Filharmonii Zielonogórskiej koncertem z muzyką klasyków: Mozarta, Haydna i Beethovena. Za pulpitem dyrygenckim stanęła Agnieszka Duczmal-Mróz. To znakomita polska dyrygentka, która w ostatnim czasie m.in. zdobyła I nagrodę na konkursie Taki Alsop Conducting Fellowship w USA, a latem tego roku zadebiutuje z jedną z najlepszych orkiestr na świecie – Chicago Symphony Orchestra.

Mozart na początek

Uwertura do opery "Wesele Figara" to dzieło bardzo żywe i wręcz skoczne. Cała opera ma cztery akty. Libretto napisał Lorenzo Da Ponte na podstawie "Wesele Figara Le marriage de Figaro" – sztuki Pierre'a Beaumarchais'go z 1784 roku. Wesele Figara kontynuuje historię przedstawioną w sztuce "Cyrulik sewilski" - Pierre'a Beaumarchais'go i operze Giovanniego Paisiella pod tym samym tytułem. Temat, także w "Cyruliku sewilskim", wykorzystał także Rossini. Prapremiera odbyła się w Wiedniu, 1 maja 1786 r.

Kunszt wiolonczeli

Joseph Haydn napisał I. koncert wiolonczelowy C-dur (ok. 1761-1765), dla ówczesnego wirtuoza Josepha Weigla. Koncert odznacza się niebywałą jak na owe czasy ekspresyjnością i szczególnym liryzmem. W wykonaniu Macieja Kułakowskiego, wiolonczela pokazała się w całek swojej krasie. Kułakowski to laureat Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywca 1. nagrody oraz nagrody specjalnej na X. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Nie obyło się bez bisów

Ósma Beethovena na finał

VIII Symfonia F-dur op. 93 składa się z czterech częściach skomponowana przez Ludwiga van Beethovena w 1812. Premiera miała miejsce 27 lutego 1814 w Wiedniu. Jest zinstrumentowana na: 2 flety, 2 oboje, 2 klarnety, 2 fagoty, 2 waltornie, 2 trąbki, kotły i smyczki. W części trzeciej Tempo di Menuetto na szczególne uznanie zasługują waltorniści (Adam Gołemberski i Iwan Moroz) oraz klarnecista - Bronisław Krzystek oraz pozostali muzycy z grupy dętych drewnianych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska