Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiedzmy stanowcze NIE wypalaniu traw! Chrońmy lubuską przyrodę!

Aleksandra Bulaczek
„Ratujmy skowronki” to cykliczna kampania informacyjna i lubuska inicjatywa mająca na celu zapobieganie wypalaniu traw

„Ratujmy skowronki” - tak brzmi hasło akcji informacyjno-edukacyjnej, której głównem celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem wypalania traw. Wypalanie jest jedną z najbardziej brutalnych metod niszczenia środowiska naturalnego. Proceder ten – wbrew obiegowym opiniom – nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie, niesie za sobą szkody dla przyrody, jak i samego człowieka, który jest jej integralna częścią.

Kampania kierowana jest zarówno do młodych, jak i starszych Lubuszan. Należy przy tym pamiętać, że tylko konsekwentne działania edukacyjne dają trwałe, pozytywne efekty, co też uwidacznia się w statystykach pożarowych ostatnich lat.
Co więcej informujemy, że po wstąpieniu Polski do UE rolnicy mogą starać się o dopłaty do gruntów rolnych. Ustawa o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego stanowi, że producentom rolnym przysługują płatności na będące w jego posiadaniu grunty rolne utrzymane w dobrej praktyce rolnej przez cały rok.

Wypalanie traw jest działaniem wbrew tzw. dobrej kulturze rolnej. Wedle Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej, zabronione jest wypalanie roślinności na łąkach i pastwiskach, nieużytkach oraz rowach i na pasach przydrożnych, jak również wypalanie ścierni i słomy oraz łętów ziemniaczanych. W związku z tym rolnicy dopuszczający się wypalania mogą zostać pozbawieni dopłat z funduszów unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska