Poznaj lubuskich reprezentantów Polski w piłce nożnej. Nie tylko tych z Euro 2020. Znasz wszystkich?

Andrzej Fluegel, Alan Rogalski
Z piłkarzy, którzy najpierw wychowali się na Ziemi Lubuskiej, a później wystąpili w kadrze narodowej seniorów, można byłoby zestawić całkiem niezłą jedenastkę. Poznajcie naszych reprezentantów. Pięciu z nich aktualnie jest w kadrze reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy 2020.

Ziemia Lubuska jest piłkarską pustynią. Piszemy o tym wielokrotnie, bo ewenementem jest to, że wszyscy angażują się w tę najpopularniejszą grę na świecie, w naszym regionie jak grzyby po deszczu powstają akademie, ludzie amatorsko biegają po boisku, a Ziemia Lubuska nie ma ani jednej drużyny w rozgrywkach centralnych i zaledwie dwie w trzeciej lidze, a więc Lechię Zielona Góra i Wartę Gorzów. Mimo tego cały czas pojawiają się futbolowe perełki. Wielkie talenty, które odpowiednio wyszlifowane w przyszłości, już w innych klubach sięgają po piłkarskie zaszczyty. Warto w takich momentach przypomnieć, gdzie startowali do swojej kariery. Stworzyliśmy listę zawodników, którzy pierwsze kroki stawiali w lubuskich klubach, a potem zagrali w pierwszej reprezentacji Polski.

Pięciu z nich jest aktualnymi zawodnikami kadry narodowej, którzy będą reprezentantami Polski na mistrzostwach Europy 2020. To są: Łukasz Fabiański, Tomasz Kędziora, Tymoteusz Pucharz, Kamil Jóźwiak i Dawid Kownacki.

Do tej listy dołączyliśmy Zenona Burzawę, który wprawdzie nie zagrał w reprezentacji (a powinien!), ale był królem strzelców ekstraklasy i z pewnością należy do najlepszych zawodników, jacy pojawili się w całej historii lubuskiego futbolu.

Oto nasza lista

Poznaj lubuskich reprezentantów Polski w piłce nożnej. Nie t...

Zenon Burzawa (SHR Wojcieszyce)

Napastnik, rocznik 1961. Wprawdzie nie zagrał w pierwszej reprezentacji Polski, ale w czasie kiedy był królem strzelców zasłużył na powołanie. To z pewnością jeden z najlepszych piłkarzy, jacy zostali wychowani w lubuskich klubach. Zaczynał w SHR Wojcieszyce, potem grał w Pogoni Barlinek i w Pogoni Skwierzyna. Jego kariera nabrała tempa w gorzowskim Stilonie. Stał się ikoną tego klubu, strzelał ważne gole. W 1994 roku trafił do Sokoła Pniewy i został królem strzelców ekstraklasy w 34 meczach strzelając 22 bramki. Potem grał w Aluminium Konin, a karierę skończył w Stilonie. Został trenerem i od lat z powodzeniem prowadzi lubuskie kluby, ostatnio Meprozet Stare Kurowo w czwartej lidze.

Dariusz Dudka (Celuloza Kostrzyn)

Obrońca, ewentualnie defensywny pomocnik, rocznik 1963 urodzony w Kostrzynie. Tam w Celulozie zaczynał karierę. Już wiosną 1997 roku w wieku 14 lat zagrał w czwartej lidze obok seniorów. Szybko dostrzeżono jego talent i już dwa lata później, w wieku 16 lat przeniósł się do Amiki Wronki. Potem grał w Wiśle Kraków, we francuskim Auxerre. Po krótkich epizodach w hiszpańskim Levante i angielskim Birmingham City wrócił do polskiej ligi, do Wisły Kraków, karierę na ekstraklasowym poziomie kończył w Lechu Poznań. W reprezentacji zadebiutował w 2004 roku. Rozegrał w niej 65 spotkań, strzelił dwa gole. Był uczestnikiem mistrzostw świata w 2006 roku i mistrzostw Europy w 2008 i 2012. Pozostał przy futbolu. Założył piłkarską akademię, którą firmuje swoim nazwiskiem.

Zbigniew Gut (Iskra Wymiarki)

Obrońca, rocznik 1949 (zmarł w 2010). Zaczynał w Iskrze Wymiarki, szybko odkryto jego talent i został zawodnikiem Promienia Żary. Tam wypatrzyli go trenerzy Odry Opole i przez sześć sezonów był jej zawodnikiem. Jako piłkarz Odry w 1972 roku zadebiutował w pierwszej reprezentacji w meczu z NRD podczas igrzysk olimpijskich w Monachium i w pierwszej jedenastce grał do końca tej imprezy, zdobywając złoty medal. Był też w słynnej drużynie Kazimierza Górskiego, która wygrała eliminacje do mistrzostw świata w 1974 roku i wywalczyła tam trzecie miejsce. W tej ekipie był już tylko zmiennikiem. W sumie rozegrał zaledwie 11 meczów w reprezentacji, a zdobył z nią dwa wielkie trofea. Po mistrzostwach grał w Lechu Poznań. Potem wyjechał do Francji, grając jednak już w zespołach z niższych lig. Karierę zakończył w wieku 38 lat. Pozostał we Francji. Zmarł w 2012 roku.

Łukasz Fabiański (Polonia Słubice)

Bramkarz, rocznik 1985. Urodził się w Kostrzynie, ale karierę zaczynał w Polonii Słubice. Jako 15-latek trafił do MSP Szamotuły skąd był wypożyczany do Lubuszanina Drezdenko, Sparty Brodnica i Mieszka Gniezno. Potem podpisał kontrakt z Lechem Poznań, ale zaliczył w tym klubie zaledwie jedno oficjalne spotkanie. Jego kariera rozkwitła w warszawskiej Legii, gdzie zadebiutował w 2005 roku. Zbierał znakomite recenzje, zostając między innymi bramkarzem roku. Kolejne siedem lat spędził w Arsenalu Londyn. Tam był najpierw rezerwowym, potem pierwszym bramkarzem i znów rezerwowym kiedy w czasie jego przerwy spowodowanej kontuzją między słupkami stanął Wojciech Szczęsny. W 2014 przeszedł do Swansea City i był jednym z najlepszych bramkarzy Premier League. W 2017 został zawodnikiem West Ham United i do dziś jest jednym z najmocniejszych punktów drużyny. W reprezentacji zadebiutował w 2006 roku i ciągle jest jej bardzo ważnym ogniwem. Ciągle jest czynnym zawodnikiem, bramkarzem w ekstraklasie angielskiej w zespole West Ham.

Łukasz Garguła (Piast Iłowa)

Pomocnik, rocznik 1981. Wychowanek Piasta Iłowa, gdzie stawiał pierwsze kroku. Kolejnym etapem był SMS Wrocław, a w ,,dorosłej” piłce zadebiutował w Polarze Wrocław. Zwrócił uwagę działaczy GKS Bełchatów i został zawodnikiem tego klubu. Grał tam siedem lat, był podstawowym zawodnikiem i miał wielki wkład w zdobycie drugiego miejsca przez GKS w 2007 roku. Potem grał w Wiśle Kraków, a w ostatnich trzech sezonach w Miedzi Legnica. Występował w reprezentacji Polski w kilku kategoriach wiekowych począwszy od U 15. W pierwszej reprezentacji zadebiutował w 2006 roku u trenera Leo Benhakkera, strzelając gola w debiucie w przegranym meczu z Finlandią 1:3. W sumie w kadrze zagrał 16 razy, był w reprezentacji na mistrzostwa Europy w 2008 roku, ale nie zagrał w żadnym spotkaniu. Ciągle, mimo 38 lat jest czynnym zawodnikiem. Występuje w trzecioligowej Lechii Zielona Góra.

Kamil Jóźwiak (Junior Zbąszynek)

Pomocnik, rocznik 1998. Urodził się w Międzyrzeczu, ale pochodzi ze Zbąszynka. Wychowywał się w miejscowym Juniorze, skąd przeszedł najpierw do UKP Zielona Góra, a następnie z niej do Lecha Poznań. To z niego trafił do reprezentacji Polski seniorów. Dziś jest zawodnikiem angielskiego Derby w Championship.

Tomasz Kędziora (UKP Zielona Góra)

Obrońca (rocznik 1994). Urodził się w Sulechowie, ale pierwsze piłkarskie kroki już jako kilkulatek stawiał w UKP Zielona Góra. Z UKP trafił do kadry U 16 i grał we wszystkich kolejnych reprezentacjach młodzieżowych do U 21. Już jako 17-latek w 2011 został dostrzeżony przez działaczy Lecha Poznań i został zawodnikiem tego klubu. Rok później zadebiutował w ekstraklasie. Stał się podstawowym zawodnikiem i filarem obrony. W reprezentacji Polski zadebiutował w 2017 w przegranym 0:1 towarzyskim meczu z Meksykiem w Gdańsku. Zaliczył dotąd 11 spotkań. W roku debiutu w kadrze trafił do ukraińskiego Dynama Kijów. Dziś jest zawodnikiem tego klubu.

Dawid Kownacki (Stilon Gorzów)

Rocznik 1997, napastnik. Pochodzi z Murzynowa koło Skwierzyny. Zaczynał w Gorzowie w ówczesnym GKP, wcześniejszym i dzisiejszym Stilonie. Już na samym początku swojej piłkarskiej drogi przeszedł do akademii Lecha Poznań. Tam pokonał wszystkie szczeble i od 2013 roku grał w ekstraklasowej drużynie. W 2017 przeszedł do Sampdorii Genua, skąd został wypożyczony do Fortuny Duesseldorf. Grał w kolejnych młodzieżowych reprezentacjach i już jako zawodnik zespołu U21, w którym występował w ostatnich mistrzostwach Europy w tej kategorii, zaliczył mecze w kadrze narodowej seniorów. O ile jego kariera nadal się będzie rozwijać w przyszłości, może być ważnym ogniwem reprezentacji. Ciągle jest zawodnikiem Fortuny Duesseldorf z 2. Bundesligi.

ZOBACZ TEŻ
Dawid Kownacki - ambasador Gorzowa

Dariusz Kubicki (Meblarz Nowe Miasteczko)

Rocznik 1963, obrońca. Zaczynał w Meblarzu Nowe Miasteczko, ale jego talent szybko odkryli działacze Zastalu Zielona Góra (późniejszej Lechii), gdzie zadebiutował już jako 16-latek. Po dwóch sezonach przeszedł do pierwszoligowej (dzisiejsza ekstraklasa) Stali Mielec. Stamtąd po dwóch sezonach przeszedł do warszawskiej Legii, gdzie grał, aż osiem lat. Potem wyjechał na Wyspy Brytyjskie. Występował w Aston Villi, FC Sunderland, Wolverhampton Wanderers, wreszcie na koniec, w grających w niższych ligach Tranmere Rovers, Carlisle United i FC Darlington. Został trenerem. Prowadził między innymi warszawską Legię i Polonię, Górnika Łęczna, Lechię Gdańsk, a ostatnio Olimpię Grudziądz. W kadrze zadebiutował w 1982 roku, był uczestnikiem mistrzostw świata w Meksyku w 1986 roku. Zaliczył w reprezentacji 46 spotkań, strzelił jednego gola. Kontynuuje karierę trenerską oraz występuje jako telewizyjny ekspert w Polsacie Sport.

Andrzej Lesiak (Sparta Grabik)

Rocznik 1966, pomocnik. Pierwsze kroki stawiał w rodzinnym Grabiku. Potem grał w Fadomie Nowogród Bobrzański. Stamtąd dość późno, bo wielu 25 lat przeszedł do ekstraklasowego GKS-u Katowice. Tam stał się podstawowym zawodnikiem i trafił do reprezentacji Polski. Potem wyjechał do Austrii, gdzie grał w czołowych klubach Austrii Salzburg, Rapidzie Wieden i SV Ried. W reprezentacji Polski zagrał w18 spotkaniach, strzelając jednego gola. Obecnie jest trenerem.

Mariusz Liberda (Promień Żary)

Bramkarz, rocznik 1976. Zadebiutował w klubie z rodzinnego miasta, Promieniu. Stamtąd jako 20-latek przeszedł do Polonii Warszawa, gdzie grał przez pięć sezonów. Występował też w Groclinie Grodzisk Wlkp. i w Zagłębiu Lubin. W latach 2002-2003 trzykrotnie zagrał w reprezentacji Polski. Obecnie jest trenerem bramkarzy.

Józef Młynarczyk (Astra Nowa Sól)

Bramkarz, rocznik 1953. Wychowanek Astry Nowa Sól, potem grał w Polonii (następnie Dozamet, dziś Arka). Wypatrzył go Antoni Piechniczek, trener grającego wówczas w drugiej lidze BKS-u Bielsko Biała. Grał tam trzy sezony, a kiedy Piechniczek został trenerem pierwszoligowej (dzisiejsza ekstraklasa) Odry Opole ściągnął go do swego obecnego klubu. Potem grał w Widzewie Łódź zdobywając z nim dwa tytuły mistrzowskie i mając sukcesy w pucharach (półfinał Pucharu Europy w 1983 roku). Podpisał kontrakt z francuską Bastią. Po dwóch latach przeniósł się do FC Porto, zostając jednym z najlepszych zawodników w historii tego klubu. W 1987 wywalczył z FC Porto Puchar Europy jako drugi obok Zbigniewa Bońka Polak. W reprezentacji debiutował w 1979 roku w meczu przeciwko Tunezji, ostatnim jego meczem był przegrany w Guadalajarze pojedynek z Brazylią w meksykańskich mistrzostwach świata w 1986 roku. Był ważną postacią zespołu, który w 1982 roku w Hiszpanii zajął trzecie miejsce w finale mistrzostw świata. Łącznie w kadrze narodowej rozegrał 42 spotkania. Dziś jest biznesmenem.

ZOBACZ
Nowa Sól. Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"; Zespół Edukacyjny (Szkoła Podstawowa) w Przyborowie im. Józefa Młynarczyka

Maciej Murawski (Zryw Zielona Góra)

Obrońca, rocznik 1974. Zaczynał w Zrywie. Jako 18-latek przeszedł do drugoligowej wówczas Ślęzy Wrocław. Potem grał w Polonii Bytom, Lechu Poznań i przez cztery lata (1998 - 2002) w Legii Warszawa. W tym czasie zadebiutował w reprezentacji Polski. Zagrał w niej sześć razy, był uczestnikiem mistrzostw świata w Japonii i Korei w 2002 roku. Potem grał w niemieckiej Arminii Bielefeld oraz w greckich Arisie Saloniki i Apollonie Kalamarias. Jako trener zadebiutował w Lechii Zielona Góra, którą utrzymał w drugiej lidze potem prowadził Zawiszę Bydgoszcz. Obecnie jest szefem Akademii Piłkarskiej w Zielonej Górze i prezesem zielonogórskiej Lechii oraz komentatorem w stacji Canal +.

ZOBACZ TEŻ
Zielona Góra. Akademia Piłkarska Macieja Murawskiego

Andrzej Niedzielan (Promień Żary)

Napastnik, rocznik 1979. Debiutował jako nastolatek w seniorskiej ekipie Promienia. Potem został zawodnikiem Zagłębia Lubin. Tam jednak nie dostrzeżono jego talentu i był wypożyczany do drugoligowych Odry Opole i Chrobrego Głogów. Potem został zawodnikiem Górnika Zabrze, a kiedy jesienią 2002 roku w 14 meczach strzelił 15 goli stał się czołowym snajperem ekstraklasy i przeszedł do Dyskobolii Grodzisk Wlkp. Następnie kontynuował karierę w Holandii w NEC Nijmegen. Po czterech sezonach trafił do Wisły Kraków. Grał też w Ruchu Chorzów, Koronie Kielce i Cracovii Kraków. W kadrze zadebiutował w 2002 roku w meczu z Danią w Kopenhadze. W sumie zaliczył 19 spotkań, strzelając pięć goli. Dziś prowadzi akademię piłkarską i jest komentatorem w Polsacie.

Grzegorz Wojtkowiak (Celuloza Kostrzyn)

Obrońca, rocznik 1984. Zaczynał w Celulozie, skąd jako 19-latek przeszedł do Amiki Wronki. Po trzech sezonach przeszedł do Lecha Poznań i stał się jego podstawowym zawodnikiem. Dwa lata spędził w niemieckim TSV 1890 Monachium. Do polskiej ekstraklasy wrócił do Lechii Gdańsk. W reprezentacji Polski w latach 2008-2014 zagrał 23 razy. Dziś jest zawodnikiem Lecha II Poznań w drugiej lidze.

Tymoteusz Puchacz (Santos Świebodzin)

Obrońca, rocznik 1999. Pochodzi z niewielkiej miejscowości Chociule pod Świebodzinem. Jako chłopiec grał w Pogoni Świebodzin, później w UKP Zielona Góra, a następnie trafił do Akademii Lecha Poznań. W dorosłym "Kolejorzu" zadebiutował w maju 2017 roku. Kolejne sezony spędził na wypożyczeniu w Zagłębiu Sosnowiec i GKS Katowice. Po powrocie do Lecha wywalczył sobie miejsce w pierwszej drużynie, z którą sięgnął po srebrny medal mistrzostw Polski i zagrał w fazie grupowej Ligi Europy. W najbliższym sezonie będzie już piłkarzem Unionu Berlin. Ale to dopiero po mistrzostwach Europy...

Lubuscy reprezentanci Polski:

 • Dariusz Dudka
 • Zbigniew Gut
 • Łukasz Fabiański
 • Łukasz Garguła
 • Kamil Jóźwiak
 • Tomasz Kędziora
 • Dawid Kownacki
 • Dariusz Kubicki
 • Andrzej Lesiak
 • Mariusz Liberda
 • Andrzej Młynarczyk
 • Maciej Murawski
 • Andrzej Niedzielan
 • Sebastian Walukiewicz
 • Grzegorz Wojtkowiak
 • Tymoteusz Puchacz

Zobacz kolejne niepublikowane zdjęcia małego Bartosza Zmarzl...

Co robią lubuscy sportowcy, gdy nie jeżdżą na żużlu? Oto zaj...

Tak mieszka zawodnik Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik, mistrz ś...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miastowy
No to przeciez wiadomo ze w Zielonej Gorze pedryle sa jaka pilka nozna jak wiesniaki z fz graja w noge pilka lekarska
Dodaj ogłoszenie