Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą - jak się rozliczać z fiskusem?

Paweł Wańczko
Iwona Boczkowska-Kozioł. Jest zatrudniona na stanowisku inspektora w dziale podatku dochodowego od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej w Drugim Urzędzie Skarbowy w Zielonej Górze. W urzędzie pracuje od czterech lat. Lidia Leśniak .Jest kierowniczką działu podatku dochodowego od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, w Drugim Urzędzie Skarbowy w Zielonej Górze. W urzędzie pracuje od 1999 roku.
Iwona Boczkowska-Kozioł. Jest zatrudniona na stanowisku inspektora w dziale podatku dochodowego od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej w Drugim Urzędzie Skarbowy w Zielonej Górze. W urzędzie pracuje od czterech lat. Lidia Leśniak .Jest kierowniczką działu podatku dochodowego od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, w Drugim Urzędzie Skarbowy w Zielonej Górze. W urzędzie pracuje od 1999 roku. fot. Tomasz Gawałkiewicz
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci z Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, Iwona Boczkowska-Kozioł i Lidia Leśniak.

- W 2007 roku podjąłem pracę sezonową w Niemczech na podstawie umowy zlecenia. Wcześniej osiągnąłem dochody z pracy w Polsce. Jak powinienem rozliczyć zeznanie podatkowe?
- Powinien Pan wykazać dochody osiągnięte w Niemczech w zeznaniu rocznym PIT-36 i w załączniku PIT/ZG. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Niemcami jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją.

Oznacza to, że dochody z Niemiec nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jest Pan jednak zobowiązany wykazać dochód osiągnięty zagranicą i na podstawie sumy dochodów ustalić stawkę podatkową, którą następnie zastosuje Pan tylko do dochodów osiągniętych w Polsce.

- Mój mąż od kwietnia 2007 roku uzyskiwał dochody z pracy w Holandii. Gdzie powinien złożyć zeznanie podatkowe?
- Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta miedzy Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów, zastosowanie znajdzie tutaj metoda proporcjonalnego odliczenia, która przewiduje opodatkowanie w Polsce dochodów uzyskanych w Holandii. Podatnik zobowiązany będzie do złożenia zeznania PIT-36 razem z załącznikiem PIT/ZG i wykazania wynagrodzeń uzyskanych w Holandii.

Można także skorzystać z ze zwolnienia części dochodów w wysokości 30 proc. diety za każdy dzień (w tym również dni wolne od pracy), w którym był związany z holenderskim pracodawcą umową o pracę. Kwota diety dla Holandii wynosi 42 euro, zatem za każdy taki dzień mąż ma prawo pomniejszyć swoje dochody o kwotę 12,60 euro.

Od dochodu ustalonego po dokonaniu pomniejszenia o diety oraz koszty, wylicza się podatek według obowiązującej skali podatkowej. Od tak wyliczonej kwoty należy odjąć podatek zapłacony w Holandii. Ewentualną kwotę do zapłaty powinno się uregulować w terminie do 30 kwietnia 2008 r.

- Jestem osobą samotną. W 2005 roku wyjechałam do Wielkiej Brytanii z zamiarem stałego pobytu. Dokonałam wszelkich obowiązków związanych z wyrejestrowaniem się w Polsce. W ojczyźnie nie uzyskiwałam żadnych dochodów, nie posiadam też nieruchomości. Obecnie jednak , tj. w grudniu 2007 r. wróciłam do kraju. Czy za lata pobytu w Wielkiej Brytanii powinnam rozliczyć się w Polsce?
- W czasie Pani pobytu zagranicą w latach 2005-2007 uległa zmianie umowa międzynarodowa pomiędzy Polską a Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania. I tak, w latach 2005-2006 obowiązana byłaby Pani do złożenia zeznania podatkowego w Polsce, jeśli miałaby Pani miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Za miejsce zamieszkania uznajemy miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Zakładając, na podstawie Pani pytania, że miejscem Pani zamieszkania była Wielka Brytania, należy przyjąć, że była Pani rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii, a tym samym nie miała Pani obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce. Od 2007 r. obowiązuje nowa umowa zgodnie z którą dochody uzyskane w Anglii podlegają wyłączeniu z opodatkowania w Polsce.

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce wystąpiłby, gdyby uzyskała Pani w 2007 r., oprócz dochodów zagranicznych, również dochody w Polsce. Wtedy należałoby złożyć PIT-36 wraz z PIT/ZG i opodatkować polskie dochody z uwzględnieniem stopy procentowej ustalonej na wysokości dochodów zagranicznych.

- Przez pół roku osiągałem w Niemczech dochody z działalności gospodarczej. W Polsce pobieram emeryturę. Gdzie powinienem złożyć zeznanie podatkowe?
- Dochód uzyskany na terenie Niemiec ma Pan obowiązek rozliczyć w tamtym kraju na podstawie niemieckiego prawa podatkowego. W Polsce w zeznaniu podatkowym wykaże pan dochody polskie oraz niemieckie, ale tylko do celów ustalenia stopy procentowej, którą zastosuje Pan do dochodu uzyskanego w Polsce.

- Pracowałem w Wielkiej Brytanii od marca do kwietnia 2007 r. Nie uzyskiwałem dochodów w Polsce. Gdzie mogę się dowiedzieć, jak odzyskać podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii? Czy należy mi się zasiłek rodzinny na dzieci z Wielkiej Brytanii?
- Obydwa pytania nie są skierowane do odpowiedniej osoby. Odzyskaniem podatku zapłaconego zagranicą zajmują się wyspecjalizowane firmy, których ogłoszenia można znaleźć w internecie i prasie. Polski urzędnik skarbowy nie udzieli Panu również odpowiedzi na pytanie o przysługujący Panu ewentualnie zasiłek z obcego państwa.

- Mój syn w marcu 2007 roku wziął urlop dziekański i wyjechał do pracy w Anglii. Pracę zakończył z końcem roku, po czym wrócił do Polski i kontynuuje studia. Czy ma obowiązek złożenia zeznania w Polsce?
- Jeśli Pani syn nie osiągnął dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, dochody uzyskane w Anglii w 2007 r. korzystają ze zwolnienia z opodatkowania w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska