Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa pracownicze

(gm)
Jolanta Jankowska, specjalistka do spraw prawnych i skarg z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze
Jolanta Jankowska, specjalistka do spraw prawnych i skarg z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze
Na pytania Czytelników dotyczące prawa pracy odpowiada Jolanta Jankowska, specjalistka do spraw prawnych i skarg z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze

- Dostałem orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z którego wynikają wskazania dotyczące odpowiedniego zatrudnienia, tj.: możliwość podjęcia pracy na stanowisku przystosowanym do potrzeb i możliwości wynikających z niepełnosprawności. Czy mogę zostać zwolniony, jeśli zakład nie będzie mógł przystosować stanowiska pracy?
- Uzyskanie stopnia niepełnosprawności nie musi oznaczać rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę. To zależy od okoliczności sprawy i konkretnego przypadku. Osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może być zatrudniona w zakładzie pracy chronionej, jak również poza takim zakładem, o ile pracodawca uzyska pozytywną opinię Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska do potrzeb niepełnosprawnego. Może zajść taka okoliczność, że szef nie będzie miał możliwości przeniesienia takiej osoby do innej odpowiedniej pracy w swoim zakładzie. Wtedy może dojść z jego strony do wypowiedzenia umowy o pracę.
- Otrzymałem wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracownika na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Po rozwiązaniu umowy z urzędu pracy będę pobierał zasiłek, a następnie przejdę na świadczenie przedemerytalne, bo spełniam wszystkie warunki, aby je otrzymać. Czy oprócz odprawy z powodu rozwiązania umowy z przyczyn ekonomicznych, należy mi się druga odprawa, emerytalna w związku z przejściem najpierw na świadczenie przedemerytalne a następnie za rok na emeryturę? <.b>
- Nie. Pracodawca ma obowiązek wypłacić odprawę pieniężną z powodu rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracownika, która uzależniona jest od długości zatrudnienia u niego. Natomiast odprawa emerytalna przysługuje osobie spełniającej warunki do uzyskania emerytury, której stosunek pracy ustał w związku z przejściem na to świadczenie. Wynika to z artykułu 92 ze znaczkiem 1 Kodeksu pracy. Zatem, jeśli osoba zwolniona z tych przyczyn będzie uprawniona nie do emerytury tylko do świadczenia przedemerytalnego, to nie spełnia warunków wynikających z Kodeksu pracy i taka odprawa w chwili rozwiązania umowy nie będzie przysługiwała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska