Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdy i mity o chorobie nowotworowej

Redakcja
- Wczesne wykrycie nowotworu, daje szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego każde niepokojące nas objawy trzeba wyjaśnić – przekonuje dr Andrzej Rozmiarek, wojewódzki konsultant do spraw onkologii.
- Wczesne wykrycie nowotworu, daje szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego każde niepokojące nas objawy trzeba wyjaśnić – przekonuje dr Andrzej Rozmiarek, wojewódzki konsultant do spraw onkologii. fot. Krzysztof Kubasiewicz
Dziś podajemy bardziej i mniej oczywiste informacje o raku.

Wydaje nam się, że dużo wiemy o nowotworze. Ale wiele w tej wiedzy jest niedopowiedzeń i błędnych wyobrażeń.

  • Zdiagnozowanie raka jest równoznaczne ze śmiercią - NIE.
    Takiemu przekonaniu trzeba powiedzieć stanowcze nie! Wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie wyleczalny. Niestety większość pacjentów zgłasza się do lekarza bardzo późno. Nie wolno ignorować niepokojących objawów i jak najszybciej udać się po pomoc medyczną. Każda zmiana jest sygnałem do zgłoszenia się do specjalisty. Szacuje się, że każdego roku w Polsce nowotwory złośliwe wykrywa się u ok. 110 tys. osób, ok. 80 tys. chorych umrze.

  • Nikt w moje rodzinie nie chorował na raka, więc mi to nie grozi - NIE.
    Tylko część nowotworów ma podłoże genetyczne. Dziedziczenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika, piersi, jelita grubego, prostaty, nerki czy tarczycy. Ważną grupę ryzyka powstania nowotworów stanowią też czynniki biologiczne, wśród których wyróżniamy infekcje wirusowe i bakteryjne.

  • Zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie uchroni mnie przed rakiem - TAK i NIE.
    Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyka zachorowania na nowotwór. Ćwiczenia poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, stabilizują poziom glukozy we krwi, odtruwają układ limfatyczny. Nie dają jednak stuprocentowej gwarancji. Wielu ludzi prowadzi higieniczny tryb życia, a mimo to choruje na nowotwór.

  • Chemioterapia jest jedynym sposobem leczenia nowotworu - NIE.
    Chemioterapia jest jedną z trzech głównych metod leczenia raka. W terapii stosuje się też chirurgię i radioterapię. Najbardziej skuteczna jest w leczeniu chłoniaków i niektórych typów białaczki.

  • Przy cukrzycy wzrasta ryzyko zachorowania na raka? - NIE.
    Nie stwierdzono zależności pomiędzy wysokim stężeniem cukru we krwi a podwyższonym ryzykiem raka. Natomiast cukrzyca może być wywołana przez guzy trzustki.

  • Można wyleczyć raka stosując zioła - NIE.
    Zioła wykorzystywane są tylko jako środek wspomagający leczenie i łagodzący dodatkowe dolegliwości związane z podstawową terapią. A z badań wynika, że co 7 chory na raka rozpoczynał od leczenia niekonwencjonalnego (zielarz, bioenergoterapeuta), które opóźniało wizytę u specjalisty średnio o pól roku. Niektórzy obawiając się trudnej terapii wola pić zioła. Tymczasem najpierw powinniśmy zgłosić się do specjalisty, żeby ustali plan leczenia, a dopiero później z fitoterapeutą, który pomoże dobrać zioła łagodzące uboczne skutki leczenia.

  • Nikotyna sprzyja przerzutom, bo nowotwory staja się bardziej agresywne - NIE.
    Nikotyna musi być odstawiona przy każdej formie leczenia. Nie stwierdzono jednak wpływu na komórki rakowe już po zdiagnozowaniu choroby.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska