Problemy z budową Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze. Winny jest prezydent Kubicki? Tak wskazuje urząd marszałkowski!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Prezydent Janusz Kubicki
Prezydent Janusz Kubicki Mariusz Kapała
Udostępnij:
Park Technologii Kosmicznych warty ok. 60 mln zł miał być wielką szansą dla rozwoju Zielonej Góry. Inwestycja stoi jednak w miejscu. Dlaczego? Do dziś nie zmieniono planu zagospodarowania przestrzennego. Urząd marszałkowski wskazuje, że projekt jest zagrożony przez opieszałość urzędu miasta w Zielonej Górze. - Czy na pewno taki parki to dziś najważniejszy problem Lubuszan? – ripostuje prezydent Kubicki.
  • Pod koniec 2018 roku informowaliśmy, że województwo lubuskie będzie tworzyło Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze.
  • Umowę na realizację przedsięwzięcia podpisali marszałek Elżbieta Polak oraz członek zarządu Marcin Jabłoński.
  • Całość oszacowano na ok. 60 mln zł.
  • Inwestycja, oprócz nowych miejsc pracy, miała zapewnić transfer wysokich technologii do naszego regionu.

Zobacz wideo: Zielona Góra. Konferencja dotycząca powstania Parku Technologii Kosmicznych
b

Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze

Według planu w parku ma powstać siedem nowoczesnych laboratoriów m.in. elektroniki satelitarnej i systemów FPGA, kryptologii i przeciwdziałania cyberzagrożeniom, medycyny kosmicznej czy też inżynierii materiałowej i badań wytrzymałościowych.
Jeszcze w 2019 wyglądało na to, że inwestycja zlokalizowana w strefie w Nowym Kisielinie, na działce Uniwersytetu Zielonogórskiego, idzie do przodu zgodnie z harmonogramem - otwarto oddział Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, pojawiły się też zapowiedzi, że do parku chce wejść pierwsza zagraniczna firma – SAB z Włoch.

Teraz jednak urząd marszałkowski informuje, że całe przedsięwzięcie jest zagrożone przez brak wymaganych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, w miejscu, gdzie w przyszłości ma funkcjonować PTK.

Marcin Jabłoński: Apelujemy do władz Zielonej Góry, aby jasno określiły czy zrealizują dane przyrzeczenie

Jak przekonuje samorząd województwa lubuskiego, wstępne deklaracje urzędu miasta w Zielonej Górze mówiły, że zmiany w planach zagospodarowania nie będą stanowiły problemu. W styczniu 2019 roku podjęto nawet stosowną uchwałę o przystąpieniu do zmian w planie. Niestety, przez kolejne miesiące niewiele się w tej sprawie miało wydarzyć…

- Próbowaliśmy przełamać patową sytuację. Zabiegaliśmy o spotkania, wysyłaliśmy pisma. Doszło do porozumienia z miastem. Władze zobowiązały się do podjęcia działań. Złożono deklarację, że sprawa zakończy się do września 2020 r. Niestety pomimo tego sprawa wciąż pozostaje otwarta, a termin realizacji projektu stał się zagrożony – tłumaczy członek zarządu Marcin Jabłoński. - Jesteśmy gotowi wskazać alternatywne lokalizacje na budowę, ale Zielona Góra wciąż wydaje nam się najlepszym do tego miejscem. Apelujemy do władz Zielonej Góry, aby jasno określiły, czy są w stanie i czy zrealizują dane przyrzeczenia. Taki apel pojawi się też na sesji sejmiku województwa – zapowiada członek zarządu województwa.

- Chcemy działać w województwie lubuskim, ale teraz podstawowy filar, jakim jest Park Technologii Kosmicznych, może się przewrócić – martwi się prof. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN. - Czy panu prezydentowi nie zależy na nowoczesnych technologiach w Zielonej Górze? Na obrzeżach miasta mogą powstawać firmy, które dają miejsca praca i zarabiają, ale to nie są wysokie technologie. W ten sposób nie zatrzymamy młodych, ambitnych ludzi – uważa Banaszkiewicz.

Marcin Jabłoński nie ma wątpliwości, że Zielona Góra mogłaby skorzystać na takiej inwestycji. - To duży projekt o ogromnej wartości. Jeśli wszystko się dobrze skończy, co wciąż zakładamy, województwo lubuskie zrobi „siedmiomilowy krok” i wyjdziemy z technologicznego impasu, wybiegając w przyszłość – podkreśla Jabłoński.

Park Technologii Kosmicznych to wielka szansa dla rozwoju Zielonej Góry
Park Technologii Kosmicznych to wielka szansa dla rozwoju Zielonej Góry Mariusz Kapała

„Dynamika rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 zaskoczyła wszystkich”

Jak do sprawy odnosi się prezydent Janusz Kubicki? - Ostatni okres to bardzo trudne dni dla Zielonej Góry. Dynamika rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 zaskoczyła wszystkich. Niestety, ale nie jesteśmy przygotowani na to co się dzieje w Polsce i w województwie. Mimo zapewnień marszałek Polak, która odpowiada za szpitale wojewódzkie, że są one gotowe, posiadają niezbędny sprzęt, że panujemy nad sytuacją, rzeczywistość okazała się bardzo, bardzo daleka od deklaracji – uważa Kubicki. I dodaje, że jesienny atak wirusa w sposób bezwzględny obnażył słabość tych huraoptymistycznych zapewnień.

- Sformułowania o dziesiątkach milionów wydanych skutecznie na walkę z pandemią okazały się... fikcją. W szpitalach brakuje łóżek, kolejki na pobranie próbki do badań są ogromne, oczekiwanie na wynik testu ciągnie się w nieskończoność. Ba, okazuje się, że brakuje nawet zwykłego mydła... Przygotowanie wojewódzkiej służby zdrowia nadzorowaną przez panią marszałek na drugą falę pandemii okazuje się zerowe – przekonuje włodarz Zielonej Góry.

Prezydent Kubicki: Marszałek zamiast koronawirusem zajmuje się kosmosem

I kontynuuje: - Marszałek Elżbieta Polak, zamiast zająć się tym tematem, który jest najważniejszy, najistotniejszy z punktu widzenia każdego z nas, zajmuje się.... kosmosem! To, co się dzieje, pokazuje, w jakim stanie jest nasza wojewódzka władza. Odleciała w kosmos. Właśnie odbyła się kolejna konferencja prasowa związana z Parkiem Technologii Kosmicznych i rzekomymi problemami, jakie podobno znów pani marszałek stwarza miasto – uważa włodarz Zielonej Góry.

- Powiem tak, jeżeli park jest to czego nam najbardziej w tej chwili potrzeba, to oczywiście miasto nie będzie stwarzało w jego rozwoju żadnych przeszkód a wręcz odwrotnie. Ale czy na pewno Park Technologii Kosmicznych to dziś najważniejszy problem lubuszan? Nie! - przekonuje Kubicki. - Problemy do rozwiązania na dziś to szybka diagnostyka, dostępność do testów, łóżka szpitalne. To o nich powinniśmy rozmawiać, przeznaczać czas na to co najważniejsze. Kosmos spokojnie poczeka…

Dzięki budowie parku w naszym regionie będę mogły być prowadzone prace badawcze związane z eksploracją przestrzeni kosmicznej
Dzięki budowie parku w naszym regionie będę mogły być prowadzone prace badawcze związane z eksploracją przestrzeni kosmicznej Pixabay

Poseł Wontor: Co trzeba być za idiotą, żeby tego wszystkiego nie chcieć?

Do problemów z realizacją inwestycji odnieśli się również lubuscy parlamentarzyści. – Kosmos nie jest dziś abstrakcją – podkreśla poseł Bogusław Wontor z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Otacza nas na co dzień, trafił na stałe do domostw, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Nie było łatwo ulokować Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze. Tutaj musiała być akceptacja całej Polski i zewnętrzna. Wiele innych miast też o tym marzyło. Powinniśmy być z tego dumni i się cieszyć, dlatego jest dla mnie niezrozumiałe, że ktoś nie chce tego wykorzystać. Miasto bardziej zajmuje się fajerwerkami, a nie miejscami pracy, innowacyjnością, patrzeniem w przyszłość – uważa poseł Wontor, który od lat zajmuje się tematem eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Jego zdaniem inwestycja przyniesie wiele korzyści, zarówno finansowych jak i związanych z transferem wysokich technologii. - Co trzeba być za idiotą, żeby tego wszystkiego nie chcieć? - pyta retorycznie polityk SLD.

Poseł Sługocki: Nie rozumiem blokowania tej inwestycji

W podobnym tonie wypowiada się poseł Waldemar Sługocki, szef lokalnych struktur Platformy. - Mam wątpliwość czy prezydent Janusz Kubicki wie, jak bardzo priorytetowy jest to projekt. Nie rozumiem blokowania inwestycji, która może przynieść milionowe zyski dla regionu, miasta, a przede wszystkim wiele miejsc pracy. Rok 2020 jest ostatnim terminem, kiedy można rozpocząć inwestycję wartą 60 mln zł. Czy mamy jeszcze do czynienia z prezydentem Zielonej Góry, czy ze "ściema prezydentem"? – pyta Sługocki.

Według pierwotnych planów Park Technologii Kosmicznych ma być gotowy w 2023 roku. Do tematu wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
20 października, 20:37, Gość:

Jablonski i Wontor chcą lecieć na Marsa...im szybciej tym lepiej!

Z kubickim

G
Gość
Koncz waść wstydu przed rodziną w innej części Polski nam oszczędź
G
Gość
22 października, 20:00, Gość:

Ego prezydenta poszybowało do Plutona

Teraz choruje więc jego ego hamuje sufit

G
Gość
Wsyd mi jako naplywowemu mieszkańcowi Zielonej Góry płacącemu rzetelnie podatki w tym mieście, że Prezydent tak znienawidzonego Gorzowa (nie wiem dlaczego takie animozje) zaopatrzył pacjentów z Zielonogórskiego DPS przetransportowanych do szpitala w Gorzowie w suplementy białkowo-witaminowe z powodu permanentnego niedożywienia i zaniedbań.
G
Gość
Ego prezydenta poszybowało do Plutona
G
Gość
Już mnie męczą te informacje o tym celebrycie który jako dość wysportowany człowiek życzył sobie glejtu do parkowania na miejscach dla inwalidów
G
Gość
Koronawirus koronawirusem, a ludzie muszą co mieć do garnka włożyć i żyć dalej, więc nie za bardzo rozumiem rzucania kłód pod nogi rozwoju także w takiej dziedzinie związanej z kosmosem
G
Gość
Co ma korona wirus do Parku Technologi Kosmicznych?

Myślę że Polakową trzeba zamknąć razem z Kubickim w jednym ciasnym pomieszczeniu bez klamek.

Znam gminę gdzie jeden młodszy referent robi też za kierownika, wójta i przewodniczącego Rady.

Czyżby w Zielonej Górze też tak było?
G
Gość
Jablonski i Wontor chcą lecieć na Marsa...im szybciej tym lepiej!
G
Gość
Sukcesy pana Prezydenta Kubickiego są niewątpliwe. Ostatnie jego wypowiedzi o "pandemii" strachu napełniają mnie szacunkiem do jego krytycznego myślenia. Ale coś w nim ostatnio pękło, chyba w drugą stronę (niestety wszyscy ulegamy wpływom mediów) i zrobił błąd wypowiedzią lekceważącą Ośrodek Technologi Kosmicznych. Bo właśnie on może nas uchronić od pełnej zapaści gospodarczej po walce z tzw. "pandemią".

Tak na marginesie radzę mu obejrzeć film "Greenland". Można tam zobaczyć co się może stać jak w Zieloną Górę walnie duży "goś" z Kosmosu (patrz: jakie szkody wyrządził taki niewielki (kilka metrów średnicy) "gość" nad Czelabińskiem 2 lata temu. Brak wyobraźni ??!! Jeżeli zwolnimy choć trochę rozwój technologi, w tym kosmicznych, to nie zdążymy się przygotować na odparcie takiego "gościa" i będzie po nas w ogóle. To nie wirusy nas załatwią !!! ELJOT
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie