Próbna matura 2021 - język polski. Na początek Mickiewicz, Żeromski, Prus... Jak było? Zobaczcie!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała

Wideo

Zobacz galerię (39 zdjęć)
Lalka jest the best, na maturze zawsze jest - komentowali maturzyści po środowej próbnej maturze z języka polskiego. Wypracowanie dotyczące tej lektury znalazło się arkuszu egzaminacyjnym. Maturzyści są dobrej myśli. Ich zdaniem - test nie był zbyt trudny.

W środę, 3 marca, o godzinie 9.00 w całej Polsce próbnym egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się próbne matury 2021. Po południu maturzystów czekają jeszcze egzaminy próbne z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

W czwartek próbna matura z matematyki

W czwartek uczniowie rozwiązywać będą zadania z matematyki. Zmagania z innych przedmiotów, organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, trwać będą do 16 marca. Oczywiście wszystko to odbywa się w szkołach z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Próbna matura 2021 - język polski. Na początek Mickiewicz, Ż...

Próbna matura z języka polskiego - Mickiewicz, Żeromski, Prus...

Wyjaśnij, na czym polega emigracja wewnętrzna Stanisława Wokulskiego, a na czym Ignacego Rzeckiego z "Lalki" Bolesława Prusa - to jedno z zadań w arkuszu egzaminacyjnym.

- Śmiejemy się, bo Lalka dość często pojawia się na maturze - mówią uczniowie.

- Tak też było i tym razem. Ale oczywiście to przecież Mickiewicz jest wieszczem. Narodowym - rzecz jasna. I epopeję popełnił. Narodową. Nic dziwnego że w arkuszu się znalazły zadania "Mickiewiczem inspirowane".

Próbna matura 2021 nie była trudna?

Zdaniem maturzystów, wystarczy mieć ogólną wiedzę i trochę inteligencji, by poradzić sobie z zadaniami. - Nasi rodzice musieli pisać prace 16-stronicowe (arkuszu kancelaryjnego) na przekrojowy temat. Musieli się wykazać wiedzą ze wszystkich epok literackich, nie popełnić błędów i oczywiście posługiwać się odpowiednimi argumentami - podkreślają tegoroczni maturzyści. - To było naszym zdaniem trudniejsze. Teraz np. tekst źródłowy "Sztuka słuchania" Walerego Pisarka nie był jakiś trudny. Problemem nie jest sam test, tylko to, żeby się wstrzelić w klucz!

Próbna matura 2021. Nastroje były dobre

W III LO w Zielonej Górze jest siedem klas maturalnych (197 uczniów). Uczniowie już wcześniej pisali egzaminy próbne z języka polskiego i matematyki (poziom podstawowy). Teraz mogli, ale nie musieli, przystąpić do nich. Uczniowie chętnie jednak próbują swych sił...

Nastroje w środę były dobre. Maturzyści wierzą, że z sukcesem zdadzą maturę, choć przygotowują się do niej w trudnych czasach.
- Pracowałem na to trzy lata, więc powinno być dobrze - mówi Mateusz Krawczyszyn. - Dobrze, że w tym trudnym czasie zrezygnowano z egzaminów ustnych. Dzięki temu mamy więcej czasu na przygotowanie się do egzaminu z wybranych przez nas przedmiotów, potrzebnych nam na studia. - Mam nadzieję, że przyszłym rocznikom uda się uniknąć nauczania zdalnego, bo wszyscy wiedzą, że nie jest to to samo, co stacjonarne. Ale cóż, musimy sobie jakoś z tym radzić.

- Dla nas próbne egzaminy maturalne to kolejna diagnoza, dotycząca tego, jak uczniowie są przygotowani - mówi dyrektor III LO w Zielonej Górze, Zbigniew Kościk. -

Nie wszyscy biorą udział w próbnej maturze 2021

Każda szkoła ma możliwość zdefiniowania swojej strategii, dotyczącej udziału w próbnej maturze CKE. W II LO są przedmioty, które uczniowie piszą lub nie, są klasy, które biorą w niej udział lub nie. Wszystko zależy od decyzji nauczyciela. On ma własny sposób, jak najlepiej przygotować młodzież.

Do szkoły maturzyści już woleliby nie wracać na lekcje, by się nie zarazić przed samą maturą. Nie widzi się im pisanie egzaminów w dodatkowym terminie. Prawdziwa matura rozpocznie się 4 maja.

Próbne matury 2021. Terminy

 • 3 marca 9.00 /egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym,
 • 3 marca 14.00 egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowy,
 • 4 marca 9.00 egzamin z matematyki na poziomie podstawowym,
 • 4 marca 14.00 egzamin z historii muzyki i filozofii,
 • 5 marca 9.00 egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym,
 • 5 marca 14.00 egzamin z historii sztuki oraz z języka kaszubskiego,
 • 8 marca 9.00 egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym,
 • 8 marca 14.00 egzaminy na poziomie podstawowym z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego,
 • 9 marca 9.00 egzamin próbny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
 • 9 marca 14.00 egzaminy na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języków: francuskiego, rosyjskiego i włoskiego,
 • 10 marca 9.00 egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym,
 • 10 marca 14.00 egzamin dwujęzycznym z języków: hiszpańskiego i niemieckiego,
 • 11 marca 9.00 egzamin próbny z biologii, a po południu z informatyki,
 • 12 marca 9.00 egzamin próbny z chemii,
 • 12 marca 14.00 egzamin z wiedzy o społeczeństwie,
 • 15 marca 9.00 egzamin z historii,
 • 15 marca 14.00 egzamin z fizyki,
 • 16 marca 9.00 egzamin z geografii,
 • 16 marca 14.00 egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.

Zobacz też lutową próbną maturę w I LO w Zielonej Górze:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie