Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorco - to dla Ciebie są euro z programu Innowacyjna Gospodarka!

Oprac. (mich)
Jak dotąd lubuscy przedsiębiorcy bardzo słabo interesują się Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
Jak dotąd lubuscy przedsiębiorcy bardzo słabo interesują się Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
W lutym zostały ogłoszone pierwsze konkursy dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać ze środków unijnych na rozwój swoich firm z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Marzec to czas na składanie wniosków z kolejnych działań tego programu.

 

W ramach Działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym" dofinansowana będzie realizacja projektów inwestycyjnych o wysokim potencjale innowacyjnym, w zakresie zakupu lub wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach, stosowanych na świecie nie dłużej niż 3 lata. Realizowane projekty mają prowadzić w szczególności do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko, m.in. poprzez ograniczenie energo-, materiało- i wodochłonności procesu produkcyjnego lub świadczenia usług, prowadzących do powstania nowego lub znacząco ulepszonego produktu lub usługi.

Ponadto w ramach projektów dodatkowo premiowane będą nowe rozwiązania marketingowe lub organizacyjne prowadzące do poprawy produktywności i efektywności (w tym np. logistyczne, w zakresie dystrybucji, systemów informacyjnych oraz zarządzania); zakupu niezbędnych środków trwałych, wartości niematerialnych

i prawnych dotyczących wprowadzenia zmian organizacyjnych.

Poziom i wysokość wsparcia wynosi max. do 70% wartości kosztów kwalifikowanych, przy czym wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu wynosi nie mniej niż 8 milionów złotych

Wnioski można składać w Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze, w terminie od 2 marca do 15 kwietnia 2009 r.

 

W ramach Działania 6.1 „Paszport do eksportu" dofinansowanie będzie udzielane na realizację projektów mających na celu zwiększenie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży, zintensyfikowanie powiązań z zagranicznymi partnerami oraz zwiększenie rozpoznawalności marek handlowych i firmowych na rynkach zagranicznych.

W ramach Działania 6.1 „Paszport do eksportu" dofinansowaniem mogą zostać objęte projekty realizowane oddzielnie w dwóch kolejnych etapach:

I etap - przygotowanie Planu rozwoju eksportu poprzez zakup zewnętrznych usług doradczych. Intensywność wsparcia na przygotowanie Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 80% całkowitych wydatków na zakup usług doradczych związanych z przygotowaniem Planu rozwoju eksportu. Kwota wsparcia na przygotowanie Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 10 000,00 PLN dla jednego przedsiębiorcy.

II etap - wdrożenie Planu rozwoju eksportu przy wykorzystaniu możliwych do wyboru instrumentów proeksportowych. Intensywność wsparcia na wdrożenie Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Kwota wsparcia na wdrożenie Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 200 000,00 PLN dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt.

Wnioski można składać w Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze, w terminie: od 16 lutego do 31 marca 2009 r.

W ramach Działania 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” przewidziano dofinansowanie w dziedzinie gospodarki elektronicznej z przeznaczeniem na realizację projektów polegających na świadczeniu e-usługi, przy czym projekty te mogą obejmować wytworzenie produktów cyfrowych koniecznych do świadczenia e-usługi. Projekty mogą być objęte wsparciem przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące. Wymaganym produktem projektów kwalifikowanych do wsparcia jest przygotowanie, wdrożenie i świadczenie e-usług.

Wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem nie może być niższa niż 20 000,00 PLN i nie może jednocześnie przekroczyć 1 000 000,00 PLN, co stanowić może max. 85% wydatków kwalifikowanych.

Wnioski można składać w Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze, w terminie od 2 marca 2009 r. do 31 marca 2009 r.

Więcej bezpłatnych informacji można uzyskać w Punkcie Konsultacyjnym w Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze, ul. Chopina 11/13, tel. 068 328 78 34 oraz w Punkcie Informacyjnym ARR S.A. w Gorzowie Wlkp. ul. Nowa 5, pok. 121, tel. 095 7390316.

* * *

Dodajmy, że w całej krajowej puli POIG jest 460 mln euro dla małych i średnich przedsiębiorców. Nie ma tutaj podziału na województwa. Liczą się tylko dobre projekty. Jeśli więc lubuskie firmy ich nie przygotują i nie sięgną po te pieniądze, to tę górę kasy zgarną firmy z innych regionów. A to źle by wróżyło przyszłości lubuskiej gospodarki.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska