MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyczyny? Mogą być różne:

SYLWIA MALCHER-NOWAK 0 8 324 88 70 [email protected]
rys. Anna Bembenek
Popuszczasz mocz podczas śmiechu lub kichnięcia? Jeśli tak, możesz się leczyć. Za leczenie zapłaci NFZ.

Nietrzymanie moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i to w każdym wieku. Głównie jednak kobiet po 45. roku życia, które rodziły kilkoro dzieci lub dzieci z wagą 4 kg i więcej. Także tych, u których podczas porodu wystąpiły komplikacje.

Przyczyny? Mogą być różne:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, np. popuszczanie podczas kichnięcia - wynika z uszkodzenia budowy narządów rodnych, pęcherza lub cewki

  • naglące, gdy nagle odczuwamy parcie na pęcherz - wiąże się z zaburzeniami czynności pęcherza

  • tzw. moczenie, czyli stałe gubienie moczu - to efekt różnych chorób, np. stwardnienie rozsiane, wady układu moczowego, rdzenia kręgowego, cukrzyca

    Najpierw rodzinny

    Kogo prosić o pomoc. - Najpierw lekarza rodzinnego, który skieruje pacjenta do poradni ginekologicznej i urologicznej- wyjaśnia Andrzej Haliński, urolog z Zielonej Góry. - Zadaniem lekarzy będzie stwierdzić, co jest powodem nietrzymania moczu. Podstawą jest tu badanie ginekologiczne oraz urodynamiczne, które ocenia działanie dolnych dróg moczowych.

    Od tego, jaką lekarze znajdą przyczynę, zależy leczenie. U większości pacjentów zaczyna się je jednak od leczenia zachowawczego, czyli fizykoterapii. Pacjent m.in. sam musi wykonywać specjalne ćwiczenia dna miednicy. To leczenie jest skuteczne u 20 proc. pacjentów.

    Operacja na końcu

    Gdy fizykoterapia nie pomaga, wspomaga się ją lekami, które hamują czynność skurczową pęcherza, a zwiększają czynność skurczową zwieraczy. Skuteczność - 30 proc.

    Coraz popularniejsze jest leczenie neurotoksynami, czyli botoxem, który z reguły stosuje się w kosmetyce, do usuwania zmarszczek. Tu także podaje się go w zastrzykach, a jego skuteczność sięga nawet 40 proc.

    Gdy wszystkie te metody zawiodą, konieczna jest operacja. Najpopularniejsze polegają na zastosowaniu różnych materiałów do podwieszania cewki moczowej, np. taśmy TVT.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska