Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ptasie rachowanie w "Ujściu Warty". Trwa tam jesienne liczenie gęsi i żurawi

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Parku Narodowym "Ujście Warty" trwa jesienne liczenie ptaków.
W Parku Narodowym "Ujście Warty" trwa jesienne liczenie ptaków. Olga Betańska/PN "Ujście Warty"
Jesienią na niebie możemy zobaczyć klucze ptaków. Jedne odlatują do ciepłych krajów, a inne przylatują w poszukiwaniu schronienia przed dużo bardziej surowymi zimami. To dla ornitologów najlepszy czas do ich obserwacji i liczenia. Takie ptasie rachowanie trwa właśnie w Parku Narodowym "Ujście Warty".

Przyrodnicy liczą gęsi i żurawie

W Parku Narodowym "Ujście Warty" trwają jesienne przeloty ptaków. Ostatnio naliczono tam niecałe osiemnaście tysięcy żurawi i ponad sto tysięcy gęsi, czyli gatunków, dla których mokradła w okolicach Kostrzyna i Słońska są ważnym przystankiem podczas ich wędrówek.

Liczenie prowadzimy od momentu pojawienia się migrujących ptaków w parku, a więc na przełomie sierpnia i września. Trwa ono aż do zakończenia migracji w marcu. Na wylotach liczymy głównie gęgawy. W październiku i listopadzie zaczynają się przeloty gęsi północnych, a więc gęsi tundrowych i czy białoczelnych. Oprócz gęsi liczymy także żurawie. Teraz mamy właśnie taki czas, kiedy na terenie parku jest ich największa koncentracja. Celem liczenia jest przede wszystkim sprawdzenie trendów migracji i noclegowisk ptaków - mówi Robert Zdrojewski z Parku Narodowego "Ujście Warty".

To wcale nie jest łatwe zadanie

Liczenie organizowane jest raz na kilka dni. Jednak nie zawsze pozwalają na to warunki pogodowe. Konieczna jest dobra widoczność, więc zdarza się, że jesienne mgły krzyżują przyrodnikom szyki. Gdy aura sprzyja można przystąpić do rachowania. Ptaki spędzają w parku noce, a o świcie wylatują na żerowiska. Jest to więc najlepszy moment, aby sprawdzić ich liczebność. W sytuacjach, gdy park jednocześnie opuszczają gęsi i żurawie, obserwatorzy musi je policzyć oddzielnie i to w tym samy czasie.

Prowadzimy liczenia o świcie, kiedy ptaki wylatują z noclegowisk na żerowiska poza obszar parku. Sześcioro pracowników parku, zaopatrzonych w lornetki i lunety, stoi w wyznaczonych punktach obserwacyjnych. Ptaki formują klucze i wtedy liczy się je najłatwiej. Gdy klucze są małe można policzyć je co do sztuki. W szczycie liczebności są jednak chwile, gdy całe niebo jest zasłonięte przez ptaki, które wyruszają na pierwszy posiłek w gwarnych, czasami wielotysięcznych stadach - tłumaczy Robert Zdrojewski.

Wylot ptaków można zobaczyć na spacerze

Jak wygląda takie jesienne liczenie ptaków będzie można się przekonać podczas specjalnej wycieczki. Wspólny spacer zaplanowano na 22 października. To także wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk na nadwarciańskich rozlewiskach, czyli poranny wylot gęsi i żurawi. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 7:00 na parkingu górnym w siedzibie parku w Chyrzynie. W planach jest między innymi wejście na wieżę widokową w Chyrzynie i wyjazd w teren na ścieżkę „Ptasim Szlakiem”. Chętni mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerem 95 752 40 26 lub wysyłając maila na adres [email protected].

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska