Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada miasta w Gorzowie będzie mniejsza. PO ma nowego szefa klubu

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Po wygaśnięciu mandatu Radosława Wróblewskiego gorzowska rada miasta będzie liczyła 24 radnych.
Po wygaśnięciu mandatu Radosława Wróblewskiego gorzowska rada miasta będzie liczyła 24 radnych. Jarosław Miłkowski
Przez niespełna trzy miesiące gorzowscy radni będą obradować maksymalnie w 24-osobowym gronie. Wraz z objęciem funkcji dyrektora generalnego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wygasł bowiem mandat Radosława Wróblewskiego.

Gorzowska rada miasta standardowo liczy 25 osób. I tylu radnych mieszkańcy Gorzowa wybrali w ostatnich wyborach samorządowych, które były 21 października 2018. Przez najbliższe trzy miesiące rada miasta Gorzowa będzie jednak działała w okrojonym składzie. 16 stycznia Radosław Wróblewski, radny PO, został dyrektorem generalnym Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tym samym wygasł jego mandat do bycia radnym.

Miejsce radnego Wróblewskiego nie zostanie jednak zaproponowane kolejnemu kandydatowi na liście wyborczej PO z 2018 roku. Polskie prawo wyborcze mówi bowiem, że do uzupełnienia wakatu może dojść najpóźniej sześć miesięcy przed końcem kadencji, a trwająca właśnie – przypomnijmy: przedłużona – kadencja kończy się 30 kwietnia 2024.

Wybory? To nie w Gorzowie! Wstąpienia nie będzie

W gminach do 20 tys. mieszkańców wakat zostaje uzupełniony w drodze wyborów uzupełniających, natomiast w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców dochodzi do wstąpienia do rady kolejnego komisarza z listy. W Gorzowie w przypadku wakatu wprowadzane jest to drugie rozwiązanie. Tak w tej kadencji było po śmierci Grażyny Wojciechowskiej (zm. 3 stycznia 2022). W jej miejsce do rady weszła Katarzyna Szymczak.

Ponieważ Radosław Wróblewski był przewodniczącym klubu PO w gorzowskiej radzie miasta, z chwilą wygaśnięcia jego mandatu Platforma musiała wskazać nowego szefa.
- Został nim Robert Surowiec – poinformowała nas radna Paulina Szymotowicz, radna PO.
Do końca kadencji klub PO będzie liczył sobie siedmiu radnych. W radzie jest jeszcze Gorzów Plus (9 radnych), PiS (4 radnych), Polska 2050 (3) i jeden radny niezrzeszony.

Przypomnijmy, że Radosław Wróblewski nie jest pierwszym radnym, który zamienia radę na urząd wojewódzki. W styczniu 2016 dyrektorem generalnym LUW-u został Roman Sondej (PiS).

Jak długo popracuje rada?

Przed radą miasta aktualnej kadencji są co najmniej trzy sesje. Zostały one zaplanowane na 31 stycznia, 28 lutego i 27 marca. W rocznym planie pracy rady miasta jest też m.in. data 24 kwietnia, a więc jeszcze w czasie trwania bieżącej kadencji, ale już po wyborach do rady, które zostały zaplanowane na 7 kwietnia.

Jak mówi nam Jan Kaczanowski, przewodniczący gorzowskiej rady miasta, na razie nie ma decyzji, co do tej sesji. Dziś trudno więc powiedzieć, czy 24 gorzowskich radnych po raz ostatni spotka się w marcu czy w kwietniu.
W 2018 roku po wyborach samorządowych, które były 21 października, poprzednia rada miasta spotkała się jeszcze 6 listopada. Sesja inauguracyjna aktualnej rady była 21 listopada.

Czytaj również:
Upamiętnią Grażynę Wojciechowską. Zmarła radna otrzyma swoją tablicę

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska