Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnią Grażynę Wojciechowską. Zmarła radna otrzyma swoją tablicę

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzów upamiętni zmarłą radną i społeczniczkę Grażynę Wojciechowską.
Gorzów upamiętni zmarłą radną i społeczniczkę Grażynę Wojciechowską. Archiwum GL
Gorzów upamiętni radną i społeczniczkę Grażynę Wojciechowską. Na ostatniej sesji radni przyjęli stanowisko w sprawie umieszczenia na budynku magistratu tablicy poświęconej pamięci zmarłej gorzowianki.

Zmarła prawie dwa lata temu Grażyna Wojciechowska będzie miała swoją tablicę pamiątkową. Na wniosek miejskich radnych znajdzie się ona na filarze przy wejściu do budynku Urzędu Miasta przy ulicy Sikorskiego. Ma się tam pojawić dokładnie w drugą rocznicę śmierci radnej i lokalnej działaczki, którą znał prawie każdy gorzowianin. To dlatego, że oprócz działalności w samorządzie pomagała wielu mieszkańcom i nigdy nie pozostawała obojętna na los najbardziej potrzebujących.

- Miejsce to nie jest przypadkowe, gdyż radna Grażyna Wojciechowska przez wiele lat swojej działalności na wielu płaszczyznach aktywnie uczestniczyła w posiedzeniach komisji, sesjach Rady Miasta i różnych spotkaniach z mieszkańcami, pamiętając szczególnie o potrzebujących pomocy, niepełnosprawnych, seniorach czy osobach wykluczonych społecznie. Niewątpliwie Jej wieloletnia działalność zasługuje na godne upamiętnienie - można przeczytać w stanowisku radnych Rady Miasta Gorzowa.

Symboliczna tablica ma uhonorować oraz docenić wieloletnią działalność Grażyny Wojciechowskiej.

- Jestem przekonany, że jest to inicjatywa bardzo właściwa. Za kilka tygodni minie druga rocznica śmierci Grażyny Wojciechowskiej, która była radną przez siedem kadencji i trwale zapisała się w pamięci naszych mieszkańców. Absolutnie zasłużyła na to, żeby właśnie w taki sposób ją uczcić i uhonorować. Cieszę się, że radni przez aklamację przyjęli to stanowisko, ponieważ nie powinniśmy zapominać o ludziach, którzy tak bardzo angażowali się na rzecz naszego miasta - mówi Jan Kaczanowski, przewodniczący Rady Miasta.

Na pamiątkowej tablicy widnieć ma podobizna Grażyny Wojciechowskiej odciśnięta w brązie oraz herb miasta. Znajdzie się na niej również napis:

Pamięci Grażyny Wojciechowskiej (1947-2022) kobiety o wielkim sercu, oddanej społeczności lokalnej i zasłużonej dla samorządu gorzowskiego, wieloletniej Radnej Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Grażyna Wojciechowska zmarła 3 stycznia 2022 roku. Miała 74 lata. Mówiła o sobie, że jest "dziewczyną z Zawarcia". Przez wiele lat związana była z gorzowską oświatą. Od 1994 roku była radną miejską. Pomagała też wielu gorzowianom. Była prezesem fundacji Czysta Woda. Przy wielu okazjach organizowała pomoc dla potrzebujących. W ostatnich latach swojego życia zrealizowała kilka pomysłów, które trwale weszły do kalendarza miasta. To między innymi Kongres Kobiet czy cykl Ocalić od Zapomnienia. Sama radna została też wcześniej uhonorowana w przestrzeni miejskiej. Na filarach mostu Lubuskiego powstał mural z jej wizerunkiem, a w ogrodzie Teatru Osterwy zostało ustawione „krzesło Wojciechowskiej”.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska