Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Tomasz Rusek 0 95 722 57 72 [email protected]
Prezentujemy sprawozdania radych, które przygotowali specjalnie dla naszych Czytelników. Zobaczcie, co już zrobili i czym zamierzają się zająć przez ostatni rok swojej kadencji. Za tydzień druga grupa radnych.

Jerzy Antczak, radny Lewicy, do rady dostał się z okręgu nr 4 (Piaski i kawałek Górczyna), dostał 394 głosy

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Do tej pory jako radnemu, poprzez 71 interpelacji i pism urzędowych, udało mi się zrealizować: Budowę nowego przedszkola przy ul. Maczka (moje hasło sztandarowe na kadencję - cytowane również przez Gazetę Lubuską), budowę ulic: Obrońców Pokoju, Paderewskiego, Janockiego, Prądzyńskiego, Rejtana, Kukuczki oraz I etapu Ogińskiego, modernizację ogrodzenia terenu pętli tramwajowej oraz schodów obok pętli na osiedlu Piaski, przełożenie chodnika przy ul. Kazimierza Wielkiego wzdłuż pętli tramwajowej oraz zwiększenie miejsc parkingowych przy tej ulicy, budowę kompleksu boisk przy ZSO nr 1, ul. Puszkina, budowę ścieżki rowerowej przy ul. Żwirowej, osobisty wkład finansowy i organizacyjny w uroczystości 20-lecia ZS nr 21 przy ul. Taczaka, dziewięć inicjatyw Klubu Radnych Lewica jako współautor (zgodnie z załącznikiem szefa klubu), pomoc w 49 przypadkach mieszkańcom okręgu nr 4 w rozwiązaniu ich osobistych i rodzinnych problemów życiowych. W ostatnim roku trwania mandatu chciałbym zająć się: budową oświetlenia wzdłuż ciągu pieszego od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Sczanieckiej, modernizacją terenów zieleni miejskiej w rejonie ul. Dowbora Muśnickiego - budowa placu zabaw i wykonanie ścieżek terenowych, projektami dla przebudowy ulic: Wróblewskiego, Pułaskiego, Srebrnej, Dekerta, Grabskiego, Niepodległości, dokumentacją i projektowaniem żłobka przy ul. Maczka, budową boiska przy ZS nr 13, ul. Szwoleżerów, projektem i budową ciągu pieszo - rowerowego przy ul. KEN, budową parkingów przy ul. Kućki i Korcza, budową parkingu z chodnikiem przy ul. Piłsudskiego w rejonie apteki Cito's.

Tadeusz Iżykowski, radny PiS, do rady dostał się z okręgu nr 5 (głównie Górczyn), dostał 793 głosy

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Udało mi się: doprowadzić do uporządkowania terenu w rejonie 9 Maja i Walczaka tj. rozbiórka starych garaży na tym terenie (zajęte przez bezdomnych, możliwość wypadku), doprowadzić do wykonania skrętu w prawo z ul. Piłsudskiego w Walczaka, sprawić, że miasto odkupiło halę sportową przy ul. Czereśniowej i przekazało ją szkole, utrzymano tez kompleks boisk przy ul. Ogińskiego w sąsiedztwie nowego przedszkola.
W ostatnim roku chciałbym się zająć: modernizacją ul. Głowackiego, Sybiraków i Podmiejskiej, budową parkingu przy przychodni na ul. Piłsudskiego, budową wodociągów i kanalizacji w tych rejonach, gdzie ich brakuje.

Paweł Adrian Leszczyński, radny Lewicy Startował z okręgu nr 1, dostał 375 głosów

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Komisja, której przewodniczyłem, wprowadziła zmiany do statutu miasta, dzięki czemu mieszkańcy mogą zgłaszać projekty uchwał, przeszły nasze postulaty w sprawie rozszerzenia pomocy dla najuboższych uczniów w ramach ,,wyprawki szkolnej'', zrealizowany został pomysł szczepień ochronnych dla ubogich mieszkańców DPS-u, przekonałem radę do obniżenia stawki za czynsz dla organizacji pożytku publicznego, zabiegałem o remonty instalacji gazowych i o zbadanie skali eurosieroctwa. Będę wspierał zabiegi o uchwalenie ustawy o rewitalizacji, która pozwoli na remonty starej substancji w Gorzowie, o nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach, o budowę i remonty dróg osiedlowych, obiecuję pracę nad Strategią Zrównoważonego Rozwoju z uwzględnieniem potrzeb instytucji szkolnictwa i nauki.

Stanisław Łazowski, radny Forum dla Gorzowa, do rady dostał się z okręgu nr 5, zdobył 361 głosów

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Załatwiłem mieszkającym na rogu ul. Chrobrego i Łokietka, że nie śmierdzi im już z kominów, w tym ostatnim roku chciałbym doprowadzić do końca pomysł na powstanie świetlicy na Dolinkach, ale jest kłopot, bo nie lokalu i nie ma kto tego miejsca poprowadzić. Ale powalczę.

Mirosław Rawa, radny PiS, do rady dostał się z okręgu nr 3 (osiedle Staszica i część Piasków), zdobył 483 głosy

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Nasza akcja z halą na Czereśniowej to był majstersztyk. Prezydent naobiecywał, a po naszej akcji gwałtownie zawiódł biznesmenów chcących "inwestować w siatkówkę" T. Iżykowski pilnował tego tematu ale radę przekonaliśmy do zajęcia stanowiska. Cieszę się, że ta hala pozostała dla sportu i oświaty. Zablokowaliśmy zmianę planu zagospodarowania mającego na wniosek pana prezydenta postawić w centrum osiedla jeszcze kilka bloków (chodzi o skwer przy ul. Dunikowskiego - red.). Teraz powstaje projekt centrum osiedla. Mam nadzieję, że uda się cos fajnego tam zrobić w przyszłym roku. Modernizacja ul. Kukuczki, myślę że inwestycja przerosła oczekiwania moich wyborców. Trochę to długo trwało ale udało się. Remont Mickiewicza to również mój okręg wyborczy, Cieszę się, bo dałem słowo kilku osobom, że nie będzie wertepów.
Słowiańska, Fredry to super sprawa. Nie dość, że miasto chciało robić tę drogę dwa lata i skróciliśmy termin, to tor przeszkód zamienił się w cywilizowana jezdnię.
Bubel stulecia: kładka na Słowiańską, mam nadzieje że zaraz będzie gotowa. Sporo radnych było przeciw, ale jestem zwolennikiem naprawiania, a nie burzenia tego, co już zrobiliśmy.
Nasza sesja na wniosek o CEA i bublach inwestycyjnych, choć dla nas trudna ze względu na opór prezydenta i innych klubów, była moim zdaniem trafiona w dziesiątkę.
Sesja na nasz wniosek o degradacji centrum miasta równie ważna i na temat, pokazująca problem. Sesja o środkach unijnych - jesteśmy chyba jedynym klubem, który takie sesje zwołuje. Dwa razy w tej kadencji broniliśmy TVP. Wspólne uchwalenie budżetu na 2009 rok (to kosztowało sporo pracy i rozumnego podejścia) - bardzo ważne pomimo przestrzelenia dochodów z majątku; to znacząca zmiana polityki miejskiej. Zaczęliśmy robić więcej inwestycji nie na pokaz (ambicje władcy) ale ulice, chodniki itp. To naprawdę niezły budżet: CEA, Wyszyńskiego, Strażacka, Kukuczki, Mickiewicza, Sikorskiego. Obrona linii tramwajowych na Piaski. Modernizacja elewacji kamienic miejskich. Zablokowanie wyprowadzenia inwestycji miejskich do spółki i powstrzymanie nieodpowiedzialnego zadłużenia miasta. Mówimy prawdę dotycząca afery budowlanej, aresztowań itp., wydaje mi się, że tylko dziennikarze i PiS wypowiada się na ten temat, mam wrażenie, że inni robią interesy z Jędrzejczakiem, a tu dobrze jest siedzieć cicho.
Składam ogromna liczbę interpelacji, przyjmuje zasadę, że jak ktoś ma problem, to pisze do prezydenta. Niektóre się udają, jak chodnik na Energetyków. Zrobiliśmy też raport w Komisji Rewizyjnej, jak ogromne zaniedbania podstawowej infrastruktury są w Gorzowie, całe nowe dzielnice bez dróg, kanalizacji i oświetlenia, niestety nie jest to temat interesujący dla prezydenta i komisji gospodarki.

Stefan Sejwa, radny PO, do rady dostał się z okręgu nr 1, głosowało na niego 425 osób

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Moje sukcesy: naprawa chodnika na rogu Śląskiej i Spokojnej, naprawy wiat przystankowych na Zawarciu i Zakanalu, stała pielęgnacja skweru na końcu ul. Kwiatowej, który powstał w czynie społecznym, naprawa parkingu i chodnika przy ul. Śląskiej przy poczcie, budowa altan śmietnikowych w całym mieście, zwiększenie kwot na remonty i wyposażenie szkół, remont Kwiatowej, Brzozowej i Jaworowej, wymiana chodnika na Kolejowej, remont budynku przy kwiatowej 49, likwidacja nocnej sprzedaży alkoholu w sklepie przy Śląskiej/Brackiej, wprowadzenie do szkół procedur ,,zarządzania kryzysowego'', wprowadzenie do budżetu planu budowy placu zabaw przy ul. Fabrycznej, zabezpieczenie pieniędzy na remont Grabowej i części Lipowej.
Moje cele na ostatni rok: rewitalizacja starej zabudowy (szczególnie przy Waryńskiego, Śląskiej, Towarowej, Fabrycznej, a także Grobla i Wawrzyniaka), budowa placu zabaw przy Kujawskiej, Krótkiej i Kolejowej, budowa boisk przy II LO i podstawówce nr 10 i 5, remonty sanitariatów w szkołach, nowe nawierzchnie ulic i chodników przy: Brackiej, Sielksiej, Morelowej, Klonowej, Towarowej, Osadniczej, Sulęcińskiej, Jutowej, Tkackiej, Kobylogórskiej i Zuchów, urządzenie boiska przy ul. Kwiatowej i pod wałem, chciałbym też zająć się wyborem sposobu realizacji miejskich inwestycji.

Krystyna Sibińska, radna PO, do rady dostała się z okręgu nr 4. Dostała 1.014 głosów - trzeci wynik w wyborach

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Co się udało: ul. Ogińskiego (mam nadzieję, że w 2009 r. będzie ostatecznie
skończona w pełnym zakresie), ścieżka na ul. Żwirowej (szkoda tylko, że tak kiepsko wykonana), parking na 96 miejsc przy ul. Jana Pawła II, realizacja przedszkola na Górczynie w taki sposób, że powstały również piękne boiska w miejscu starych, trawiastych użytkowanych przez dzieci i młodzież z całego osiedla, ogłoszenie konkursu architektoniczno - urbanistycznego na zagospodarowanie centrum Gorzowa - z mojej inicjatywy patronat nad
konkursem objął Minister Infrastruktury, cykliczne spotkania z mieszkańcami w różnych dzielnicach miasta, ufundowanie sztandaru dla Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. - byłam przewodniczącą Społecznego Komitetu na Rzecz Ufundowania Sztandaru, spotkanie dla Seniorów - udział wzięli przedstawiciele wszystkich organizacji zrzeszających i działających na rzecz seniorów, konferencja dot. rewitalizacji - dobre praktyki - Szczecin, Łódź, zmiana procedury uchwalania budżetu, Kongres Rodziny ( patronat Biskupa Zielonogórsko - Gorzowskiego i Przewodniczącej RM ), dofinansowanie budowy strażnicy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, dofinansowanie szpitala (remont oddziału chirurgii dziecięcej, zakup laparoskopu, mammografu, rezonansu), poparcie u Marszałka woj. lubuskiego dla umieszczenia projektów gorzowskich na liście indykatywnej LRPO - CEA, ul. Wyszyńskiego, ul. Strażacka
Co dalej: wykonanie dokumentacji na centrum widowiskowo-sportowe przy ul.
Mironickiej, zabieganie o poparcie wniosku MG-6 i PWIK o dofinansowanie z Funduszu
Spójności rozbudowy oczyszczalni ścieków i budowy kanalizacji sanitarnej
i wodociągów na terenie miasta i gmin zrzeszonych w MG-6, zabieganie o poparcie wniosku o dofinansowanie projektu "Łączą nas rzeki" z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej, jubileusz 20-lecia samorządu terytorialnego, rozpoczęcie wdrażania pomysłów z konkursu na centrum miasta.

Roman Sondej, radny PiS, do rady dostał się z okręgu nr 4, zdobył 809 głosów

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Do tej pory złożyłem ok. 50 interpelacji, jako radnemu udało mi się: doprowadzić do wybudowania chodnika przy ul. bpa W.Pluty, uruchomić mechanizm nagradzania dyrektorów i tych szkół gorzowskich, które osiągają najlepsze wyniki egzaminacyjne, wprowadzić stały mechanizm modernizacji szkół gorzowskich poprzez ujęcie tego zadania
w planie budżetu w każdym roku (postulowałem takie rozwiązanie jeszcze w poprzedniej kadencji jako wiceprzewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu), przekonać Prezydenta do włączenia się wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych w realizację kuratoryjnego "Programu podnoszenia efektywności kształcenia w szkołach podstawowych i gimnazjach", doprowadzić do wybudowania miejsc parkingowych przy Pl. Jana Pawła II, przygotować klubowy projekt uchwały w sprawie powołania Rady Oświatowej Miasta Gorzowa - projekt skierowany do Przewodniczącej K.Sibińskiej, zmienić zasady rekrutacji dzieci do przedszkola, dające preferencje dla mieszkańców Gorzowa, poprawić bezpieczeństwo w rejonie ul. Piłsudskiego poprzez wybudowanie płotów rozdzielających pasy jezdni pomiędzy rondem Górczyńskim, a przejściem podziemnym, wyegzekwować pokrywanie szkód, będących skutkiem kolizji drogowych z polis ubezpieczeniowych sprawców tych kolizji (po uszkodzeniu stylowych lamp żeliwnych przy rondzie św. Jerzego), przekonać Prezydenta do dofinansowania wyjazdu ucznia II LO (Mateusza Drapczyńskiego) na Sesję ONZ w Nowym Yorku.Czynnie wspierałem inicjatywy klubowe, które dotyczyły mojego okręgu wyborczego, t.j.: modernizacja ul.Wyszyńskiego, przejęcie i modernizacja hali sportowej przy ul. Czereśniowej, rozwój szkolnictwa wyższego, remont fontanny Pauckscha.
W ostatnim roku trwania mandatu zależy mi na: przygotowaniu projektu i rozpoczęciu budowy wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej, dokończeniu modernizacji stadionu im. E. Jancarza, uruchomieniu Internetu Samorządowego, poprawie wyników egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wykonaniu remontu nawierzchni ul. Kazimierza Wielkiego.

Robert Surowiec, radny PO, startował z okręgu nr 5, dostał 735 głosów

Radni Gorzowa specjalnie dla naszych Czytelników rozliczają się ze swojej pracy (część pierwsza)

Wspólnie z prezydentem odpowiadałem za obchody święta 750-lecia Gorzowa Wlkp., w tym za kulminacje tj. uroczystą sesję Rady Miasta, przekonałem prezydenta i Radę Miasta do przeznaczenia dodatkowych środków na kardiologię w gorzowskim szpitalu. Dzięki temu udało się ten oddział uratować, po decyzji Zarządu Województwa o oddaniu tego oddziału pod władanie szpitala w Nowej Soli, doprowadzenie do przejęcia przez miasto wiaduktu nad torami kolejowymi przy ul. Kostrzyńskiej od PKP pomimo trwającego 5 lat sporu prezydenta i PKP, przekonanie prezydenta (a nie było łatwo) do rozpisania międzynarodowego konkursu architektonicznego odnośnie centrum Gorzowa, zorganizowanie konferencji odnośnie rewitalizacji centrum Gorzowa z udziałem gości z Łodzi i Szczecina, zorganizowanie konferencji odnośnie strategii rozwoju miasta z udziałem gościa z Warszawy, przekonanie całej Rady Miasta do wspólnej pracy nad tegorocznym budżetem, dzięki temu po raz pierwszy w "historii najnowszej" 25 radnych głosowało za przyjęciem budżetu miasta.
Rzeczy do zrobienia w tym roku: kompleksowa poprawa nawierzchni gorzowskich chodników, projekt "Bezpieczne chodniki dla gorzowian", przygotowanie dokumentacji technicznej na budowę hali widowiskowo-sportowej przy ul. Mironickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska