Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny Filip Gryko do radnych Platformy Obywatelskiej: "Bolała was zawsze ta obwodnica"

Daniel Sawicki
Daniel Sawicki
We wtorek obradowała rada miasta Zielona Góra. Zamiast krótkiej sesji była kilkugodzinna dyskusja. Radnych podzieliła sprawa apelu w sprawie aktualizacji strategii województwa lubuskiego.

Chodzi o przywrócenie do strategii województwa budowy zachodniej obwodnicy miasta oraz przedłużenia obwodnicy południowej, czyli elementy, które w tajemniczy sposób zniknęły z dokumentu.

O zagrożeniu budowy obwodnicy zachodniej w pełnej jej ciągłości, czyli do Sulechowa mówi się od kilku tygodni. Mimo że jest gotowy montaż finansowy inwestycji to nie jest pewne czy pieniądze z puli rządowej na tę inwestycję zostaną zapewnione.

Miasto dostało na razie zapewnienie o finansowaniu pierwszego etapu trasy, biegnącej z Przylepu do ronda, które zostanie zbudowane na trasie północnej nieopodal ronda wyjazdowego na Krosno Odrzańskie. W drugim etapie obwodnica ma biec do mostu w Pomorsku, a następnie z Pomorska do Sulechowa do trasy S3, gdzie finalnie ma powstać kolejny zjazd Sulechów-Północ.
Apel radnych w sprawie strategii rozwoju woj. Lubuskiego przedstawił radny Filip Gryko.

Niepokoi nas fakt, ze strategii zniknęły zapisy na temat obwodnic. Brakuje punktów dotyczących dróg takich jak: budowa mostu w ramach obwodnicy zachodniej Zielonej Góry, brak drogi od mostu w Pomorsku do Sulechowa wraz z budową ronda. Nie dopuszczamy takiego rozwiązania i te elementy muszą pojawić się w strategii województwa. To samo dotyczy kolei aglomeracyjnej.

Inne zdanie na temat apelu mieli radni Platformy Obywatelskiej. Marcin Pabierowski wskazywał, że w mieście jest wiele potrzeb, które należy realizować.

Drogi są oczywiście ważne, ale nie powinniśmy zapominać o innych sprawach – podkreślał.

Sławomir Kotylak zwracał uwagę, że w apelu brakuje innych ważnych spraw m.in. nie jest poruszona sprawa kolei, która powinna być rozwijana na Ziemi Lubuskiej.

Do sprawy odniósł się wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, który przypomniał, że obwodnica w zaplanowanym kształcie nie podobała się radnym PO.

Nie dziwie się, że są państwo przeciwni apelowi, który ma przywrócić obwodnicę zachodnią. Od początku byliście przeciw tej obwodnicy. Pokazaliśmy warianty i finansowanie tej inwestycji. Oto co Marcin Pabierowski mówił o obwodnicy: „Obwodnica to nie jest główny problem. Województwo ma wiele inwestycji do zrealizowania. Ekonomia tej drogi nie ma podstaw finansowania.”

Radny Filip Gryko wskazywał, że jako radny zbierał blisko 1000 podpisów mieszkańców pod koncepcją budowy obwodnicy zachodniej.

Osobiście je zaniosłem do urzędu marszałkowskiego i wtedy zmieniliście zdanie na temat jej budowy. Bolała was zawsze ta obwodnica. A teraz przy aktualizacji strategii województwa jest znów próba zablokowania budowy obwodnicy. – przypominał Gryko.

Zdaniem radnego Janusza Rewersa obwodnica, na którą pieniądze zapewnił rząd Prawa i Sprawiedliwości ma charakter polityczny.

Pamiętajmy państwo co robił PiS. Czy państwo mogą porównywać rządy Kaczyńskiego do Donalda Tuska? Przecież to, co robił Kaczyński było państwem bezprawia - grzmiał.

W dyskusji zabrał również głos prezydent Janusz Kubicki.

Liczyłem, że rada miasta liczy 25 osób, które walczą o dobro miasta, ale się chyba myliłem. Dla mnie jest niepojęte, że ze strategii wykreślono rzeczy, które są niezbędna dla naszego miasta. Jeśli państwo z Platformy uważacie, że miasto ma się nie rozwijać, to ja tego nie rozumiem. Radny Rewers nawiązuje do praworządności i przestrzegania prawa. A pan te prawo cały czas łamie. Wiadomo przecież gdzie pan mieszka. Poza Zieloną Górą. A Zielona Góra jest i będzie siłą napędową naszego regionu. Państwo kwestionujecie sprawy związane z rozwojem miasta. Czy w tym apelu jest coś kontrowersyjnego? Przecież on dotyczy nas wszystkich. Dlatego proszę zejść ze sfery politycznej na ziemię.

Do apelu wprowadzono poprawki autorstwa radnych PO dotyczące kolei. W rezultacie 21 radnych, czyli wszyscy obecni, byli za przyjęciem apelu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska