MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont i przebudowa

(mb)
Wiosna to czas porządków. Czasami nawet drobne prace wymagają załatwienia wielu formalności. Warto wiedzieć kiedy i jakie pozwolenia należy załatwić.

Wykonanie remontu domu wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę jeśli zaplanowane prace związane są z: wymianą lub zmianą elementów konstrukcji budynku, zabezpieczeń przed wpływami eksploatacji górniczej lub przed powodzią, dotyczy instalacji gazowej, zmieni zewnętrzny wygląd budynku w stosunku do otaczającej go zabudowy, dotyczy obiektu zabytkowego.
W pozostałych przypadkach wykonanie prac remontowych wymaga zgłoszenia. Przepis ten jest jednak lekceważony, co naraża inwestora na kłopoty. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy potrzebujemy zezwolenia czy tylko należy zgłosić planowane prace, lepiej zapytać o to w urzędzie gminy.

Remont i przebudowa

Zgodnie z prawem przebudowa traktowana jest jak budowa, trzeba wtedy uzyskać wiele dokumentów. Swoje starania zaczynamy od urzędu gminy, gdzie należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla planowanej rozbudowy. Decyzja ta określa m.in. rodzaj inwestycji (rozbudowa, budowa przyłączy itp.), jakie warunki wynikają z planu miejscowego (m.in. linie zabudowy, kształt dachu), rozwiązania w zakresie zaopatrzenia budynku w wodę, energię, gaz, odprowadzenie ścieków, granice terenów inwestycji.

Prąd i gaz

Jeśli remont związany jest też z modernizacją przyłączy trzeba wystąpić do właścicieli poszczególnych sieci (gazowa, elektryczna, wodociągi, kanalizacja) o wydanie technicznych warunków przyłączenia, które trzeba później spełnić. Jeżeli tego nie zrealizujemy zakłady mogą odmówić przyłączenia tych urządzeń do sieci.
Z opisanej już drogi widać, że pozwolenie na remont nie może się obyć bez dokumentacji projektowej, wykonanej przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Urząd może też zobowiązać nas do dostarczenia ekspertyzy technicznej remontowanego obiektu jeżeli istnieje obawa, że zostanie naruszone bezpieczeństwo konstrukcji budowli.

Bez papierów

Jeżeli zaplanowaliśmy drobny remont wystarczy zgłoszenie.
- Trzeba określić w nim rodzaj, zakres, sposób wykonania oraz termin rozpoczęcia prac. Należy do tego dołączyć dokument potwierdzający prawo do nieruchomości. Oprócz tego mogą być potrzebne odpowiednie szkice lub rysunki - powiedziała zielonogórski architekt miejski Halina Łowejko.
Urząd może nałożyć też na inwestora obowiązek uzupełnienia dokumentacji, na przykład dostarczenia opinii lub uzgodnień. Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia urząd nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do wykonania zaplanowanych robót.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska