Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosja coraz bliżej zdobycia Awdijiwki. Ukraińskie wojsko wycofuje się na obrzeża miasta

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Ukraińska armia w odwrocie w Donbasie. Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) "potencjalne zdobycie Awdijiwki nie miałoby żadnego znaczenia operacyjnego i prawdopodobnie przyniosłoby Kremlowi jedynie natychmiastowe zwycięstwo informacyjne i polityczne".
Ukraińska armia w odwrocie w Donbasie. Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) "potencjalne zdobycie Awdijiwki nie miałoby żadnego znaczenia operacyjnego i prawdopodobnie przyniosłoby Kremlowi jedynie natychmiastowe zwycięstwo informacyjne i polityczne". Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook
Ukraińskie jednostki wycofały się z pozycji „Zenit” w Awdijiwce po uporczywych walkach - poinformował dowódca Zgrupowania Tauryda, gen. Ołeksandr Tarnawski. To kolejna informacja potwierdzająca stopniowe wycofywanie się Ukraińców z atakowanego od października ubiegłego roku obszaru w Donbasie.

Według Tarnawskiego oddziały ukraińskie wycofały się na południowo-wschodnie obrzeża Awdijiwki.

"Taktycznie zajęcie tych pozycji nie daje wrogowi strategicznej przewagi i nie zmienia sytuacji w ramach operacji obronnej Awdijiwka. Obecnie trwa przegrupowanie wojsk, uzupełnianie zapasów i wyposażanie jednostek na nowych pozycjach. Odbywa się zaplanowane wzmocnienie jednostek"

– napisał Tarnawski w komunikacie.

Portal Ukraińska Prawda cytuje tymczasem wypowiedzi jednego z ukraińskich dowódców na tym odcinku frontu, Ołeksandra Borodina, który porównał walki w Awdijiwce z walkami w Bachmucie: "Było tam ciężko, teraz jest bardzo ciężko". Bachmut po wielu miesiącach walk został zdobyty przez Rosjan w ubiegłym roku. Obecnie ten scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny w przypadku Awdijiwki.

Strategiczne miejsce

To miasto było ważnym bastionem obronnym Ukrainy po rosyjskiej inwazji w 2014 roku. Obecny atak Rosji na Awdijiwkę trwa od jesieni 2023 roku. Awdijiwka pokazała niezdolność rosyjskiego wojska do przeprowadzenia szybkich i skutecznych operacji okrążających. Najpierw Rosjanie próbowali szybko otoczyć siły ukraińskie w Awdijiwce, ale nie mogąc przeprowadzić szybkiego manewru, stopniowo przeszli do frontalnych ataków na miasto - podobnie jak w Bachmucie.

Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW)

"potencjalne zdobycie Awdijiwki nie miałoby żadnego znaczenia operacyjnego i prawdopodobnie przyniosłoby Kremlowi jedynie natychmiastowe zwycięstwo informacyjne i polityczne"

, ponieważ Ukraina prawdopodobnie już skonsolidowała pozycje na zachód i północ od Awdijiwki.

Źródło: Radio Swoboda

jg

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rosja coraz bliżej zdobycia Awdijiwki. Ukraińskie wojsko wycofuje się na obrzeża miasta - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska