Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik Praw Obywatelskich w Lubuskiem miał sporo pracy

oprac. (pik)
Rzecznik Praw Obywatelskich w 2016 r. zajmował się 632 sprawami z województwa lubuskiego.
Rzecznik Praw Obywatelskich w 2016 r. zajmował się 632 sprawami z województwa lubuskiego. Pixabay
Każdego dnia Rzecznik Praw Obywatelskich dostawał z województwa lubuskiego średnio dwa pisma – w ciągu roku wpłynęło do niego z regionu 632 nowe sprawy.

W ramach spotkań regionalnych RPO rozmawiał w 2016 roku z mieszkańcami Gorzowa, Międzyrzecza, Zielonej Góry, Słubic, Wschowy i Żagania. Każdego dnia RPO dostawał z województwa lubuskiego średnio dwa pisma – w ciągu roku wpłynęło do niego z regionu 632 nowe sprawy (na 22 tys. z całego kraju) , a Rzecznik rozpatrzył 661 spraw (na 24 561 - część spraw była z lat poprzednich).

Najważniejsze działania RPO, które mają znaczenie dla całego kraju, a zgłaszane w czasie spotkań z RPO w Lubuskiem, dotyczą opieki nad osobami niesamodzielnymi i z niepełnosprawnością. Wiąże się to przede wszystkim z problemem opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością. Część z nich nie dostaje zasiłku pielęgnacyjnego, bo ustawa uzależniła jego przyznanie od tego, czy w momencie wydania orzeczenia o niepełnosprawności osoba podlegająca opiece nie skończyła 25 lat. Przepisy te wprowadzono, by ulżyć rodzicom dzieci z niepełno sprawnościami zapominając o tym, że sytuacja opiekuna osoby dorosłej z niepełnosprawnością jest podobna niezależnie od tego, czy niepełnosprawność jest wrodzona, powstała w dzieciństwie, czy też później. Rzecz w tym, że te przepisy Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją ponad dwa lata temu. Wyrok nie został wykonany, jednak obywatele mają prawo się nań powoływać w sądach.

W Zielonej Górze głośna stała się sprawa pani Joanny, niepełnosprawnej matki pięciomiesięcznej córeczki. Sąd, przekonany, że rodzice pani Joanny nie są w stanie pomóc córce w opiece nad niemowlęciem, zalecił znalezienie innej formy opieki lub przekazanie dziecka do rodziny zastępczej. Ostatecznie sąd wstrzymał tę decyzję, bo władze lokalne zaczęły szukać pomocy dla pani Joanny. Uczestniczy w tym RPO, który stara się wykorzystać wiedzę o sposobie rozwiązywania takich problemów innych miejscach w Polsce. Pani Joanna musi mieć stałą, 24-godzinną pomoc, dla której trzeba znaleźć podstawę prawną i finansową.

Zobacz też powiązane tematycznie wideo. RPO: Rolą i obowiązkiem dziennikarzy w stosunku do społeczeństwa jest rozmowa z politykami

Inne ważne sprawy, którymi zajmował się Rzecznik Praw Obywatelskich w Lubuskiem:
* Płaca minimalna: konstrukcja płacy minimalnej jest taka, że jeśli ktoś ma dostawać najniższą płacę, a przysługuje mu dodatek stażowy, to sama płaca jest mu obniżana. W efekcie – im kto ma większy staż, tym mniejsza jest jego podstawa wynagrodzenia. Ten paradoks został zgłoszony w Gorzowie. Efektem jest wystąpienie RPO w sprawie płacy minimalnej.
Minister odpowiedział, że szuka rozwiązania tego paradoksu.
* W Słubicach mowa była m.in. o problemach z nowymi przepisami o obrocie ziemią. Ostatecznie RPO złożył trzy wnioski w tej sprawie, ale nie wiadomo, kiedy Trybunał się nimi zajmie. Ważne jest jednak to, że wnioski te zawierają kompleksową argumentację prawną, którą można się także posługiwać przed sądami powszechnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska