MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik Lubuski powołał spółkę lotniczą

(krzym)
fot. Tomasz Gawałkiewicz
fot. Tomasz Gawałkiewicz
Dzisiaj odbyła się sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Radni podjęli decyzje w sprawie utworzenia jednoosobowej spółki Lotnisko Zielona Góra-Babimost.

- To historyczna chwila - tak na wieść o powołaniu spółki powiedział przewodniczący sejmiku Krzysztof Seweryn Szymański.

Porozumienie o rozbudowie i modernizacji portu lotniczego Zielona Góra-Babimost zostało podpisane 20 marca. Deklarację o zawiązaniu spółki prawa handlowego podpisali wówczas dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze” Michał Marzec i marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. Dzisiejsza decyzja radnych jest konsekwencją tych rozmów.

Obecnie kończy się proces przejmowania lotniska przez samorząd województwa lubuskiego. Spółka prawa handlowego będzie zarządzała lotniskiem w imieniu samorządu do czasu kiedy do całego przedsięwzięcia jako udziałowcy wejdą: PP Porty Lotnicze, Urząd Miasta Zielona Góra, gmina Babimost i ewentualnie inne podmioty prywatne.

Samorządowcy lubuscy wyrazili też zgodę na utworzenie przez województwo lubuskie spółki Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny z siedzibą w Zielonej Górze. Udziałowcami spółki zostali: miasto Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski, gmina Zielona Góra i Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Kostrzynie nad Odrą.

Radni jednogłośnie sprzeciwili się likwidacji Izby Celnej w Rzepinie i sugerowali, że nie przypadkowo kompetencje rzepińskiej izby przejmie Izba Celna w Szczecinie. Wskazywali, że minister Jacek Kapica, szef Służby Celnej i podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, który forsuje ten pomysł, kierował niegdyś szczecińską izbą celną. Lubuscy politycy przekonywali, że podobny krok oznaczałby powolną marginalizacje woj. lubuskiego. Likwidacja izby mogłaby za sobą pociągnąć choćby zamkniecie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie.

- Wystąpiłem w tej sprawie do ministerstwa finansów i rozmawiałem z lubuskimi parlamentarzystami. Wierzę w to, że poważnie podejdą do tego tematu. Jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie likwidacji tej izby - uspokajał Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Likwidacja szpitala w Torzymiu

Radni zgodzili też na przekształcenie Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu w placówkę niepubliczną. I ten punkt obrad wzbudził emocje. Radni PIS obawiali się, że szpital prywatny będzie pobierał opłaty za usługi medyczne i korzystał ze sprzętu kupionego za pieniądze unijne, co spowodowałoby konieczność zwrócenia dotacji.

- Szpital po przekształceniu będzie mógł świadczyć usługi komercyjne, z wyłączeniem w ciągu 5 lat sprzętu i pomieszczeń dofinansowanych ze środków unijnych w latach 2007-2013 - powiedziała marszałek Elżbieta Polak.

 

Czytaj też: Samorząd przejmuje lotnisko w Babimoście

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska