Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skończyłeś 50 lat? Pracodawcy powinni się o Ciebie bić!

cza, Gazeta Pomorska
fot. sxc hu
Osoba 50+ to wiedza, doświadczenie, dlatego powinna zostać firmowym mentorem i szkolić młodszych.

Polskie społeczeństwo starzeje się i już niedługo osoby pracujące będą mniejszością utrzymującą niepracującą większość. Dlatego pracodawcy powinni uświadomić sobie, że zatrudnianiem osób 50+ to niemal konieczność.

Wkażdej fiormie potrzebni są przecież pracownicy posiadający praktyczne umiejętności, zdolność szybkiego rozpoznania i oceny sprawy oraz zachowujący spokój w trudnych sytuacjach. A takimi cechami charakteryzują się pracownicy 50+, których wiedza i doświadczenie są szczególnie ważne i pomocne w rozwoju młodszych pracowników.

Starszy wie więcej

O ile pracodawcy jeszcze niechętnie zatrudniają osoby po 50. roku życia, o tyle bardzo często zastanawiają się, co zrobić, żeby starsi (czytaj: bardziej doświadczeni) pracownicy efektywnie przekazywali wiedzę młodszym (wdrażającym się) pracownikom oraz jak tę wiedzę zatrzymać w firmie, gdy ci starsi i bardziej doświadczeni odejdą już z organizacji.

Jednym ze sposobów jest wymiana wiedzy i doświadczeń między starszymi i młodszymi pracownikami, którą określa się mianem mentoringu. Mentoring jest bardzo korzystny zarówno dla całej firmy jak i mentora oraz szkolonego pracownika.

Po pierwsze jest metodą niemal bezkosztową, korzysta się bowiem z tzw. wewnętrznych zasobów firmy. Pozwala też szybciej i efektywniej szkolić i adaptować pracownika aniżeli za pomocą szkoleń zewnętrznych.

Dodatkowo, dzięki procesom mentoringu zdecydowanie zwiększa się zaangażowanie i zadowolenie z pracy osób objętych tą metodą - zarówno szkolonych pracowników jak i mentorów, którzy zaczynają być postrzegani jako cenny kapitał ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie.

Unia stawia na 50+

Na mentoringu bazuje program Międzypokoleniowy Kapitał Społeczny (SISC - Senior Intergenerational Social Capital), finansowany z UE. Realizują go cztery instytucje: z Niemiec (RKW Hessen GmbH), Włoch (E.RI.FO), Bułgarii (iCentres) i Polski (Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym).

Partnerzy pracują nad modelem mentoringu za pomocą e-learningu, dzięki któremu starsi i młodsi pracownicy będą mogli skutecznie dzielić się wiedzą. Projekt SISC ma na celu wsparcie przedsiębiorstw w dążeniu do zachowania w firmie wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych pracowników zanim przejdą na emeryturę.

Pracownicy 50+ będą przechodzić indywidualne szkolenie, aby zostać mentorami. Jako mentorzy będą przekazywać swoją wiedzę mniej doświadczonym pracownikom w swoim przedsiębiorstwie.

Pracownicy po pięćdziesiątce - www.gp24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska