Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śmieci Krosno Odrzańskie. Od maja wchodzi nowy system rozliczania za odpady w gminie Krosno Odrzańskie. Będzie on powiązany ze zużyciem wody

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Od maja zacznie obowiązywać nowy system naliczania opłat za śmieci w gminie Krosno Odrzańskie.
Od maja zacznie obowiązywać nowy system naliczania opłat za śmieci w gminie Krosno Odrzańskie. Łukasz Koleśnik
Śmieci Krosno Odrzańskie. Krośnieński samorząd od dawna przygotowywał się do zmiany naliczania opłat za odpady w gminie. W końcu jednak zostanie ona wprowadzona w życie. Od maja stawka za śmieci będzie wyliczana na podstawie zużycia wody w danym gospodarstwie. Choć o nowym systemie mówi się od dawna, to wciąż wielu mieszkańców krytykuje ten pomysł. Jak on będzie wyglądał w praktyce?

Nowy sposób naliczania opłat za śmieci od dawna budzi niepewność wśród części mieszkańców. Niektórzy od początku krytykują pomysł krośnieńskiego samorządu. - Mamy przestać się myć? - dopytuje część krośnian. - To atak na nasze portfele! - napisał na facebookowej stronie krośnieńskiego urzędu jeden z mieszkańców.

Są też jednak tacy, którzy uważają, że system będzie wiarygodniejszy niż dotychczasowy. - Jako uczciwy obywatel nie mam się czego obawiać. Wiele osób podnosi larum, ponieważ nowy system im się nie podoba, ale moim zdaniem będzie bardziej wiarygodny - stwierdza pan Damian.

Takich głosów rozsądku jest mniej, a przynajmniej tak się wydaje. O zmianie systemu naliczania opłat za śmieci informowaliśmy ostatnio na początku marca 2020 roku. Zamieściliśmy również sondę z pytaniem: "Czy nowy system naliczania opłat za śmieci w Krośnie Odrzańskim będzie sprawiedliwy?". Swój głos oddało ponad 250 osób. Ok. 80 procent uznało, że nie.
Dlaczego dokładnie jest wprowadzany nowy system?

Trwa głosowanie...

Czy nowy system naliczania opłat za śmieci w Krośnie Odrzańskim będzie sprawiedliwy?

Naliczanie opłaty za śmieci od osoby nie było wiarygodne

Przypomnijmy, że już w zeszłym roku krośnieński samorząd zamierzał zmienić system naliczania opłat w gospodarce odpadami komunalnymi. Dlaczego podjęto taką decyzję? M.in. ze względu na to, że w tzw. deklaracjach “śmieciowych” część mieszkańców nie była szczera. Przez to system się nie bilansuje. Jak przedstawiał w zeszłym roku burmistrz Marek Cebula, w krośnieńskim systemie gospodarowania odpadów ubyło 3 tys. osób, ale produkcja śmieci na terenie gminy wcale nie spadła.

- Odbieramy każdą ilość śmieci. Kłopot w tym, że przykładowo na posesji, gdzie mieszkają dwie osoby, zabieramy dwa worki odpadów. Natomiast w następnym gospodarstwie, gdzie też zadeklarowane są dwie osoby, tych worków jest już sześć lub siedem - mówi burmistrz Marek Cebula.

- Wszystko wskazuje na to, że na tej drugiej posesji mieszka więcej osób, ale nie możemy tego w żaden sposób zweryfikować, ponieważ opieramy się wyłącznie na deklaracjach, które wypełnili mieszkańcy - wyjaśnia burmistrz. - W naszej gminie jest zameldowanych jest prawie 18 tys. mieszkańców, za wywóz śmieci płaci ok. 14 tys. Jak to wytłumaczyć? Część mieszkańców w deklaracji podawała nieprawdziwą liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość.

Śmieci w Krośnie Odrzańskim. Cena wzrośnie po zmianie systemu?

Jak przyznaje burmistrz Krosna Odrzańskiego, ceny za odpady komunalne wzrastają w większości gmin w Polsce. Zmiennych, które na to wpływają, jest wiele. M.in. wzrasta cena śmieci na bramach zakładów przetwarzających odpady. Poza tym samorząd nie może zarabiać na śmieciach, ani do nich dokładać. System powinien się bilansować.

- Średnia miesięczna produkcja odpadów w gminie wzrosła z 321 do blisko 500 ton - informuje M. Cebula. - Osób w systemie było jednak mniej! W taki sposób powstały luki. Pozostając przy dotychczasowym systemie musielibyśmy podwyższyć cenę za odbiór odpadów do 31 zł za osobę na miesiąc. Jednak w systemie wciąż pozostawałyby osoby niezgłoszone...

W nowym systemie mieszkańcy zapłacą mniej? - Średnie zużycie wody na osobę wynosi 3,5 kubika (3,5 metra sześciennego) - informuje M. Cebula. - Za każdy zużyty na cele socjalno–bytowe metr sześcienny wody na miesiąc mieszkańcy zapłacą 7,50 zł. Jeśli będzie mieścił się w tej średniej (26,25 zł), to zapłaci mniej niż w starym systemie (31 zł).

Urzędnicy zalecają również instalację podliczników, aby móc określić wodę zużytą tylko na cele bytowe (odliczane jest więc zużycie wody na pojenie zwierząt, podlewanie ogródka, napełnianie basenu i inne podobne cele).

Są mieszkańcy, którzy narzekają na nowy system naliczania opłat za śmieci. - Słyszałem o propozycji, aby liczyć odpady od "wyprodukowanego" kilograma - mówi M. Cebula. - Gwarantuję, że wtedy mnóstwo worków lądowałoby w lasach...

Burmistrz Krosna Odrzańskiego podkreśla, że system jest najbardziej sprawiedliwy z tych, które są dostępne. Według ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie opłatę za gospodarowanie odpadami można powiązać z powierzchnią mieszkania. Kolejną metodą jest naliczanie opłat od mieszkańca. Ostatnią opisywane zużycie wody. - I w tej ostatniej na pewno za śmieci zapłacą wszyscy - podkreśla M. Cebula. - Zanim podjęliśmy decyzję, rozmawialiśmy z samorządami, w których taki system już funkcjonuje. Ponadto jest on uznawany za najbardziej sprawiedliwy przez fachowców, którzy zajmują się gospodarką śmieciową od wielu lat. To rozwiązanie najlepsze dla wszystkich.

W maju do mieszkańców trafią nowe deklaracje dotyczące zużycia wody

Jak zmiany będą wyglądały w praktyce? W maju do mieszkańców gminy Krosno Odrzańskie trafią deklaracje z informacją na temat średniego zużycia wody na cele bytowe w gospodarstwie domowym w 2019 roku, ustaloną w oparciu o wodomierz główny. Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mogli dostarczyć wypełnione deklaracje od 1 do 31 maja do Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim przy ul. Parkowej 1 (będzie przygotowany specjalny pojemnik na druki przy wejściu do budynku A) lub skorzystać z drogi elektronicznej (wysyłając podpisany skan na adres: [email protected]). Mieszkańcom bloków wytyczne przekażą zarządcy nieruchomości. Dodatkowe pytania można kierować do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod nr. 68 410 97 68, 68 410 97 77.

Nowy system opłat za śmieci w Krośnie Odrzańskim (TVKrosno24):

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska