Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedajmy lotnisko w Babimoście i sprywatyzujmy wszystkie lubuskie szpitale! A my będziemy pracować za darmo

Małgorzata Sobol
Od lewej: Dominik Kulik, Beata Pachnik- Łodzińska, Eneasz Gawora i Marek Koziński
Od lewej: Dominik Kulik, Beata Pachnik- Łodzińska, Eneasz Gawora i Marek Koziński Małgorzata Sobol
Na piątkowej konferencji Kongresu Nowej Prawicy w Zielonej Górze, kandydaci do sejmiku lubuskiego przedstawili swój program. Deklarują, że jako radni będą pracować społecznie, bez wynagrodzenia.

Na konferencji zaprezentowali się następujący kandydaci Kongresu Nowej Prawicy (KNP): Marek Koziński, Eneasz Gawora, Beata Pachnik-Łodzińska i Dominik Kulik.

Beata Pachnik-Łodzińska zadeklarowała, że jeśli zostaną wybrani na radnych, to będą pracować za darmo, społecznie, zrzekną się diet i wynagrodzeń przewidzianych dla radnych: - Nasze działania będą oparte wyłącznie na własnych środkach, podobnie jak działania naszej partii - uzupełniła.

Na konferencji omówiono program wyborczy KNP do sejmiku. Składa się z dziewięciu punktów. Największe zainteresowanie wzbudzały: zmiana sposobu wydawania pieniędzy unijnych, zmniejszenie kosztów administracji samorządowej, przeznaczenie większych kwot na inwestycje w regionie i pozyskiwanie nowych inwestorów, tworzenie miejsc pracy.

Zobacz też: Wybory samorządowe 2014. Kandydaci na radnych do Sejmiku Województwa Lubuskiego (lista)

Marek Koziński apelował o zmiany w przyznawaniu dotacji unijnych przedsiębiorcom. Chodzi o wyeliminowanie nieuczciwych firm, które powstają tylko po to, żeby dostać pieniądze z Unii Europejskiej, a po roku czy dwóch kończą działalność. Pytany, czy ma jakieś doświadczenie w polityce, M. Koziński odpowiedział, że jest politycznym debiutantem, ale uważa to za swój atut. Jego zdaniem polska scena polityczna jest zabetonowana i czas na nowych ludzi.

Eneasz Gawora powiedział, że Polska jest w tej chwili niesamowicie zadłużona (przypomniał, że ostatnią ratę na poczet gigantycznego długu z czasów Gierka Polska spłaciła całkiem niedawno). Jego zdaniem, potrzebne są radykalne działania, które zmienią fatalną sytuację gospodarczą. Zapowiedział, że jeżeli KNP będzie miał wpływ na władzę w regionie, to znacząco zmniejszy koszty lubuskiej biurokracji samorządowej, bo w tej chwili jest najdroższa w Polsce.

Dużo mówiono o nowych inwestycjach w regionie, o tym, że należy ich zachęcić obniżeniem podatków lokalnych.
Kandydaci nie odpowiedzieli na pytania, jakie wydatki w budżecie województwa chcą ciąć, żeby pozyskać z budżetu województwa więcej środków na inwestycje.

B. Pachnik-Łodzińska podkreśliła, że kandydaci KNP to ci, którzy znają się na gospodarce i rozumieją przedsiębiorczych.

KNP popiera budowę kopalni węgla brunatnego w Gubinie (punkt 8 programu wyborczego) oraz budowę kopalni miedzi w naszym regionie (chociaż w programie nie jest wymieniona).

Kandydaci z KNP nie chcą też samorządowych przedsiębiorstw i chcą w nich sprzedać samorządowe udziały. Dotyczy to m.in. lotniska w Babimoście (wymienione w punkcie 6 programu) i wszystkich lubuskich szpitali, w których udziały ma samorząd. Zdaniem KNP prywatny właściciel zapewni lepsze zarządzanie i opłacalność tych przedsięwzięć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska