Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stąd wypływa Pustelnik. Właśnie skończyła się ogromna inwestycja w tym miejscu | ZDJĘCIA

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Są nowe ścieżki, mostki. Okolica Pustelnika w Zielonej Górze bardzo się zmieniła. To efekt inwestycji zrealizowanej przez Lasy Państwowe. Zobacz więcej zdjęć w galerii >>>
Są nowe ścieżki, mostki. Okolica Pustelnika w Zielonej Górze bardzo się zmieniła. To efekt inwestycji zrealizowanej przez Lasy Państwowe. Zobacz więcej zdjęć w galerii >>>Eliza Gniewek-Juszczak
To jedno z najczęściej wybieranych miejsc przez mieszkańców Zielonej Góry na spacery. W czwartek planowany jest odbiór inwestycji, która odmieniła prawie cztery hektary terenu. A to nie koniec planowanych tutaj zmian.

Lasy w Zielonej Górze. Jak zatrzymać wodę?

W soboty, niedziele i święta okolice Pustelnika, górki tatrzańskiej w Zielonej Górze wybierają na cel spaceru setki mieszkańców Zielonej Góry. I to nic dziwnego, przyroda blisko miasta. Rozpoczynający tutaj swój bieg Pustelnik zachęca do odwiedzin. Teren od dawna jest też w kręgu zainteresowania leśników. Wiosną ubiegłego roku opisywaliśmy, jak Siedem lubuskich nadleśnictw walczy, by zapanować nad wodą w lesie

- Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w nizinnych ekosystemach leśnych. Podejmowane działania są ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych takich jak: niszczące działanie wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susza i pożary - wyjaśniała wówczas Dorota Bogdańska – specjalista ds. Gospodarki Wodnej oraz Koordynacji Projektów Rozwojowych w Regionalnej Dyrekcji lasów państwowych w Zielonej Górze.

Tylko wybudowanie zbiorników spowolni odpływ ze zlewni leśnej o prawie pół miliona metrów sześciennych wody, umożliwiając tym samym wydłużenie czasu wykorzystania tych zasobów przez faunę i florę lasu.

Są nowe ścieżki, mostki. Okolica Pustelnika w Zielonej Górze bardzo się zmieniła. To efekt inwestycji zrealizowanej przez Lasy Państwowe. Zobacz więcej zdjęć w galerii >>>

Stąd wypływa Pustelnik. Właśnie skończyła się ogromna inwest...

Odbudowa i modernizacja zbiorników retencyjnych w Leśnictwie Ochla. Co zostało zrobione?

W czwartek, 26 stycznia planowany jest odbiór końcowy inwestycji w okolicy Pustelnika. Zostały zakończone prace budowlane pod nazwą „Odbudowa i modernizacja zbiorników retencyjnych w Leśnictwie Ochla” w ramach „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych” realizowanego w Nadleśnictwie Zielona Góra.

– Zasadniczym i podstawowym celem projektowanej inwestycji było powiększenie aktualnych zasobów wodnych oraz powiększenie wielkości retencji wodnej na przedmiotowym leśnym odcinku cieku Pustelnik do założonej przez Inwestora – Nadleśnictwo Zielona Góra wielkości łącznej ok. 11 800 m3 – wyjaśnia Szymon Kozinoga, specjalista Służby Leśnej ds. użytkowania lasu w Nadleśnictwie Zielona Góra.

Zobacz, jak Pustelnik wyglądał w maju 2022 roku:

od 16 lat

Zakres prac obejmował odcinek około 1300 metrów cieku, a powierzchnia inwestycji to około 3,9 hektary.
Co wybudowano?

  • Budowle piętrzące i zatrzymujące wodę, takie jak: progi – przelewy kamienne i drewniano-kamienne spiętrzające wodę na cieku do wysokości maksymalnej 0,95 m,
  • mnich – spiętrzający wodę na jednym ze zbiorników do wysokości maksymalnej 2,5 metra,
  • groble ziemne dwóch zbiorników umocnione murem oporowym z kamienia o wysokości minimum 50 cm powyżej poziomu wody wraz z przepustami.
  • Odtworzono rowy i cieki przez ich odmulenie, pogłębienie oraz trwałe umocnienie.

Szymon Kozinoga podkreśla też, że powstały obiekty infrastruktury turystycznej służące mieszkańcom okolicy - kładki nad ciekiem wodnym w miejscach istniejących szlaków, schody, umocnione tłuczniem ścieżki, drewniane barierki czy łaty wskazujące aktualny poziom wody w zmodernizowanych zbiornikach.

Projekt został współfinansowany w ok. 50 procentach ze środków pochodzących z PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020 pn.: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”. Szacowana wartość inwestycji to ok. 2 267 000 zł netto. Dokładny koszt modernizacji będzie możliwy do określenia po weryfikacji dokumentacji powykonawczej.
Wzdłuż Pustelnika Nadleśnictwo Zielona Góra planuje w najbliższym czasie rozbudowę infrastruktury turystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska