Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem lubuskich nadleśnictw walczy, by zapanować nad wodą w lesie. Co już udało się zrobić? Co jest jeszcze w planie?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
- Tylko wybudowanie zbiorników spowolni odpływ ze zlewni leśnej o prawie pół miliona metrów sześciennych wody, umożliwiając tym samym wydłużenie czasu wykorzystania tych zasobów przez faunę i florę lasu - tłumaczy Dorota Bogdańska z RDLP w Zielonej Górze.

Siedem lubuskich nadleśnictw Babimost, Brzózka, Lubsko, Nowa Sól, Szprotawa, Zielona Góra i Żagań bierze udział w wielkim projekcie, którego głównym celem jest zapanowanie nad wodą w lesie, w taki sposób, aby można było zapobiegać, zarówno suszy, jak i powodziom. Zaplanowano 22 kompleksowe zadania składające się ze 174 obiektów (zbiorników, zastawek regulowanych, stałych piętrzeń, grobli i przepustów).

- Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w nizinnych ekosystemach leśnych. Podejmowane działania są ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych takich jak: niszczące działanie wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susza i pożary - tłumaczy Dorota Bogdańska – specjalista ds. Gospodarki Wodnej oraz Koordynacji Projektów Rozwojowych w Regionalnej Dyrekcji lasów państwowych w Zielonej Górze.

Tylko wybudowanie zbiorników spowolni odpływ ze zlewni leśnej o prawie pół miliona metrów sześciennych wody, umożliwiając tym samym wydłużenie czasu wykorzystania tych zasobów przez faunę i florę lasu.
Szacowany koszt projekt to prawie 16,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Spójności wyniesie do 85 % wartości kwalifikowalnej zadań.

Zmienia się Pustelnik na odcinku Zielona Góra Ochla

Siedem lubuskich nadleśnictw walczy, by zapanować nad wodą w...

Nadleśnictwo Zielona Góra. Zmienia się Pustelnik

W Zielonej Górze prace projektowe dotyczą Pustelnika, który ma swoje źródło na Wzgórzach Piastowskich i który zasilał, nieczynne obecnie kąpielisko w Zielonej Górze Ochli. Chodzi o powiększenie aktualnych zasobów wodnych i wielkości retencji wodnej na leśnym odcinku Pustelnika. Zaplanowano odbudowę i modernizację istniejących ziemnych zbiorników wodnych, aby można było piętrzyć i gromadzić w wodę, a także odbudowę grobli ziemnych i budowę budowli piętrzących i urządzeń wodnych. Zadanie obejmuje też nowe odcinki ścieżek i dróg gruntowych. Planowany termin wykonania inwestycji to czwarty kwartał tego roku.

- Obecnie trwają prace przygotowawcze obejmujące wycinkę drzew, odmulanie zbiornika nr 2. W najbliższym czasie rozpoczną się prace na zbiorniku nr 1 - informuje Kaja Borzęcka, leśniczy szkółkarz.

Zmienia się Pustelnik na odcinku Zielona Góra Ochla
Zmienia się Pustelnik na odcinku Zielona Góra Ochla Eliza Gniewek-Juszczak

Woda w lesie. Zadania lubuskich nadleśnictw

  • Nadleśnictwo Zielona Góra ma dwa zadania w Ochli i Świdnicy. W poniedziałek, 6 czerwca zapanowano otwarcie ofert, które wpłyną na przetarg dotyczący realizacji zadania w Świdnicy. Chodzi o odmulenie, pogłębienie oraz ukształtowanie dna i czaszy czterech istniejących zbiorników. Inwestycja ma być zakończona w drugim kwartale 2023 r.
  • Na terenie Nadleśnictwa Babimost powstały dwie zastawki z materiałów naturalnych kamienia i drewna na rowie melioracyjnym. Mają umożliwić piętrzenie wody do metra.
  • Zadanie Nadleśnictwa Szprotawa to zahamowanie odpływu wody z użytku ekologicznego Żurawie bagno, to system sześciu tzw. stawów paciorkowych oraz przebudowa sieci rowów melioracyjnych zasilających użytek w system zatrzymujący wodę w zlewni leśnej za pomocą progów piętrzących i przepustów z piętrzeniami.
  • Odbudowano system progów kamiennych i regulowanych zastawek drewnianych na sieci rowów na obszarze około 1300 hektarów. Te urządzenia wykonane są głównie z materiałów naturalnych: kamienia i drewna oraz częściowo z prefabrykatów. Zatrzymano prawie 280 tys. m3 wody. Powstało łącznie 91 budowli, to zbiorniki, progi piętrzące i przepusty z piętrzeniami.
  • Zadaniem Nadleśnictwa Lubsko jest przebudowa nieużytkowanych stawy „Chlebice” po byłym Gospodarstwie Rybackim w kompleks mokradłowy. To 27 obiektów – stawy, groble, mnichy i progi piętrzące.
  • Natomiast zadaniem Nadleśnictwa Żagań jest budowa kompleksu mokradłowego, to siedem progów piętrzących, które utworzą zbiorniki o objętości prawie 30 tys. m3.
  • W Nadleśnictwie Brzózka powstaje dokumentacja projektowa dotycząca dwóch kompleksów mokradłowych. Zostaną one wybudowane za pomocą dwóch grobli. Dzięki temu ma być zahamowany odpływ z wody ze zlewni leśnej.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska