MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strzelce Krajeńskie. Zapomnieli w dokumentacji o obwodnicy

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
- Jazda rowerem tą drogą jest niebezpieczna - mówi sołtys Brzozy Bożena Mrożek (fot. Mateusz Feder)
- Jazda rowerem tą drogą jest niebezpieczna - mówi sołtys Brzozy Bożena Mrożek (fot. Mateusz Feder)
Strzelecki urząd dostał do zaopiniowania plan remontu gminnego odcinka drogi krajowej nr 22. Dokumentacja wygląda prawie wzorowo. Prawie, bo jest jedno ale...

- Rozwiązania, które mają być zastosowane są bardzo dobre. Dokumentacja uwzględnia potrzeby mieszkańców. W tej chwili najpilniejszy dla nas jest remont fragmentu ze Strzelec do Przyłęgu - uważa burmistrz Wiesław Sawicki.

Te rozwiązania to zjazdy z drogi, wysepki spowalniające ruch, wyprofilowanie niebezpiecznych łuków, remont nawierzchni oraz budowa ścieżki pieszo-rowerowej. Ścieżka początek ma mieć na wylocie z miasta wzdłuż ul. Gorzowskiej. A dokładnie w pobliżu siedziby Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Odcinek do rogatek ma być z kostki, później droga dla piechurów i rowerzystów będzie asfaltowa. Z planów budowy ścieżki bardzo są zadowoleni mieszkańcy Brzozy - wsi oddalonej od Strzelec Kraj. o kilka kilometrów, do której nie sposób inaczej dojechać, niż krajówką. Niedawno pisaliśmy o ich walce o budowę drogi rowerowej. W tej sprawie wysłali już petycje do parlamentarzystów, wojewody, marszałka oraz do zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest właścicielem „22”.

Czytaj też: Drezdenko i Strzelce walczą o swe obwodnice

Gmina swe opinie do planu wyśle do projektanta remontu jeszcze w tym tygodniu. Jedną z najważniejszych uwag, będzie brak w dokumentacji obwodnicy miasta. - Martwi nas to, że te plany jej nie uwzględniają. Tym bardziej, że jest już opracowana koncepcja. I według niej obwodnica ma się łączyć z drogą krajową właśnie na wysokości Brzozy - podkreśla burmistrz Sawicki. Wstępny projekt obwodnicy zakłada, że ruch ominie miasto od jego północnej strony. Jej początek ma być w pobliżu Brzozy, a koniec za miastem na wylocie w stronę Gdańska. Obwodnica ma mieć około 7 km długości.

Anna Jakubowska, rzeczniczka oddziału GDDKiA z Zielonej Góry, przyznaje, że na razie są pieniądze jedynie na dokończenie dokumentacji. Kiedy dyrekcja może przystąpić do remontu drogi nr 22? - Opieramy się na liście inwestycji centralnych. Te najbardziej pilne znajdują się na jej szczycie, a koszty inwestycji to kilkanaście miliardów złotych. Budżet państwa nie jest w stanie jednorazowo przekazać takich pieniędzy, więc wszystko realizowane jest po kolei. Remont drogi krajowej nr 22 znajduje się na niższej pozycji - przyznaje rzeczniczka.

W. Sawicki ma nadzieję, że remont trasy krajowej, jak i budowa obwodnicy miasta, znajdą się w strategii rozwoju województwa, która ma zostać opublikowana w czerwcu oraz w strategii ziem zachodnich. Dzięki temu realizacja obu inwestycji nabrałaby tempa. Póki co kierowcom musi wystarczyć doraźne łatanie nawierzchni. Na odcinku trasy „22” ze Strzelec do Gorzowa prace trwają od kilkunastu dni.

Czytaj też: Strzelce Krajeńskie. Przedsiębiorca chce wybudować tor kartingowy

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska