Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świebodzin nie dostał pieniędzy na warsztaty szkolne

Krzysztof Fedorowicz 0 68 324 88 19 [email protected]
- Uczę się na operatora obrabiarek skrawających, i z tego, co wiem w Świebodzinie jest sporo zakładów, które potrzebują pracowników w tym zawodzie - mówi Damian z III bc
- Uczę się na operatora obrabiarek skrawających, i z tego, co wiem w Świebodzinie jest sporo zakładów, które potrzebują pracowników w tym zawodzie - mówi Damian z III bc Fot. Paweł Janczaruk
- Elity polityczne naszego województwa marginalnie traktują finansowanie szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie - protestuje Urszula Miara.
- Mieliśmy ogromna szansę na uzyskanie środków na modernizację warsztatów przy zespole szkół zawodowych, a tymczasem zarząd województwa podczas ostatecznej oceny bardzo nas skrzywdził - stwierdza Urszula Miara, radna powiatowa. - Po ocenie asesorów na liście rozdziału środków w ramach modernizacji infrastruktury edukacyjnej zajmowaliśmy czwarte miejsce na 75 wniosków. I nagle, właśnie za sprawą zarządu, spadliśmy na 26 pozycję!



Radna zauważa, że wspomniani asesorzy za zgodność projektu z celami województwa do 2020 roku przyznali wnioskowi 6 punktów na 6 możliwych, natomiast zarząd województwa przyznał tutaj 0 punktów. - Nie rozumiem też, dlaczego zarząd nie wziął pod uwagę zmniejszenie kwoty dofinansowania z 85 proc. do 69, co gwarantowało 20 punktów, a my dostaliśmy 0! - irytuje się U. Miara. Na przygotowanie dokumentacji projektu, która traci ważność po sześciu miesiącach, starostwo wydało 34 tys. zł. Pieniądze zostały wyrzucone w błoto?

- Elity polityczne naszego województwa marginalnie traktują finansowanie szkolnictwa zawodowego w powiecie świebodzińskim - uważa Miara. - W tej sytuacji warto zastanowić się, po co wnioski oceniają niezależni eksperci, jeśli i tak ostateczna ocena należy do zarządu. A bogatsze samorządy, mimo nienajlepszych wniosków, otrzymują dofinansowanie.

17 mln to mało

Zarzuty te odpiera Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa. - Podkreślam, że wszystkie wnioski zostały napisane na bardzo wysokim poziomie, a 20 punktów z tytułu wkładu własnego beneficjenta to czysta matematyka i właśnie te punkty bardzo mocno zmieniły kolejność na liście. Zwracam też uwagę, że pojęcie kryteriów kluczowych wprowadził już poprzedni zarząd. Z naszej strony dochodziło tylko pięć punktów za wpływ na realizację celów województwa i te punkty otrzymało pięć wybranych wniosków. Natomiast dokument starostwa dotyczący zmniejszenia kwoty dofinansowania dotarł do nas zbyt późno. Należało złożyć go razem z wnioskiem.

Elżbieta Polak przypomina, że podczas tego rozdania środków w ramach LRPO na modernizację lokalnej infrastruktury edukacyjnej było do dyspozycji tylko 17 mln złotych, natomiast wartość złożonych 75 wniosków wyniosła ponad 200 mln. - Podczas kolejnego konkursu, który właśnie ogłaszamy będziemy mieli 34 mln - dodaje wicemarszałek. - Ponadto jest szansa na dodatkowe środki z Warszawy, nawet w wysokości 170 mln złotych, i byłby to potężny zastrzyk dla samorządów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska