Świebodzin. W gminie Lubrza szukają ropy naftowej. Mieszkańcy mówią - nie odwiertom! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marcin RuszkiewiczZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (26 zdjęć)
Z przedstawicielami PGNiG spotkali się mieszkańcy Rusinowa. Górnicy próbowali przekonać mieszkańców, że poszukiwania ropy naftowej nie narażą ich na żadne niebezpieczeństwo. Na próżno.

Według planów PGNiG do 2020 r. na terenie Lubuskiego i Wielkopolskiego zostanie wykonanych 38 odwiertów oraz rozbudowane będą kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego. Przedstawiciele spółki podkreślają, że na nowych inwestycjach PGNiG skorzystają mieszkańcy i budżety gmin. Jeden z takich odwiertów ma powstać w gminie Lubrza.

W podświebodzińskim Rusinowie. Rozpoczęły się już prace, ale... Pomysł nie podoba się mieszkańcom. Głównie protestują mieszkańcy podświebodzińskiego Rusinowa. Ich zdaniem wydobycie ropy lub gazu może mieć negatywny wpływ na środowisko oraz na pokłady wody pitnej. - O tym, że na naszym terenie będą odwierty, dowiedzieliśmy się przypadkowo. W ubiegłym tygodniu przez naszą miejscowość zaczęły przejeżdżać ciężarówki z ciężkim sprzętem. Odkryliśmy, że w lesie prowadzone są jakieś prace - opowiada Agnieszka Hładka, mieszkanka Rusinowa.

Agata Bilewicz, sołtys Rusinowa, powiedziała nam, że mieszkańcy próbowali zasięgnąć jakichkolwiek informacji, lecz nikt im nie chciał nic powiedzieć. - To nieprawda, rozmawiałem z panią sołtys - mówi Ryszard Skonieczek, wójt gminy Lubrza.

- Tłumaczyłem, jak wygląda sytuacja. Gmina Lubrza wydała jedynie decyzję o rekultywacji tego terenu, który należy do Skarbu Państwa, a dokładnie do Lasów Państwowych. Z tego, co wiem, koncesja na wydobycie gazu i ropy pochodzi z 1997 r. i co jakiś czas była aneksowana - dodaje wójt - Jeśli się potwierdzi, że na terenie Rusinowa będzie można wydobywać gaz lub ropę, to wielkie błogosławieństwo dla gminy - dodaj wójt. - Mieszkańcy powinni tylko się cieszyć. Budżet gminy zasilają podatki od nieruchomości i opłaty z tytułu wydobycia. Wszędzie tam, gdzie PGNiG prowadzi działalność poszukiwawczą i wydobywczą, spółka angażuje się w miejscowe przedsięwzięcia, współpracując z lokalnymi społecznościami - stwierdza wójt.

Mieszkańcy nie wierzą jednak urzędnikom. W miniony czwartek zorganizowali nawet protest. Zablokowali drogę dojazdową do terenu inwestycji. Na ulotce napisali: „Żądamy zatrzymania odwiertów w celu wydobycia gazu i ropy w naszej okolicy. Dotyczy wsi: Rusinów, Glińsk, Witosław i Lubrza. Blokujemy drogę w Rusinowie. Bądźcie z nami. Odwierty zagrażają naszemu życiu i zdrowiu”. - Do momentu, jak nie dostaniemy zapewnienia, że przestaną jeździć i wstrzymają prace, będziemy stać i protestować - mówiła sołtys Rusinowa. - Nikt z nami nie rozmawiał, a konstytucja mówi przecież, że mamy prawo do konsultacji społecznych. Jako mieszkańcy mamy prawo wiedzieć, co nas czeka. Traktują nas jak ciemnogród - twierdzą mieszkańcy

Na pikiecie, razem z zastępcą, pojawił się również burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki. - Mamy zobowiązanie, że na tydzień prace zostają wstrzymane, a ciężki sprzęt zostanie wyprowadzony - mówił do mieszkańców T. Sielicki. Wczoraj, późnym popołudniem, odbyło się spotkanie mieszkańców Rusinowa i okolicznych miejscowości z przedstawicielami PGNiG oraz samorządowcami. Nafciarze przekonywali, zapewniali o dotrzymaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa i przedstawiali korzyści płynące z tej inwestycji. Jednak mieszkańców nie przekonali i ci zapowiadają dalsze protesty. Nie przekonał ich nawet argument, ze są to tylko odwierty próbne.

STANOWISKO PGNiG
Przedstawiciele PGNiG informują, że firma przygotowuje się do wiercenia odwiertu Chałupczyn-1 na terenie gminy Lubrza. Celem prac jest poszukiwanie ropy naftowej. W pierwszej kolejności zostanie wybudowany plac wiertniczy, a następnie rozpoczną się wiercenia, które potrwają trzy miesiące. Plac wiertniczy zlokalizowany jest na terenie leśnym należącym do Nadleśnictwa Świebodzin. Droga dojazdowa do placu prowadzi przez miejscowość Rusinów. Jest to droga powiatowa bez ograniczenia tonażowego. PGNiG ma prawo korzystać z drogi prowadzącej dla miejsca planowanego odwiertu na podstawie umowy z powiatem świebodzińskim. Prace prowadzone są na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie „Sulęcin - Międzyrzecz”, wydanej przez ministra środowiska 28 kwietnia 1997 roku, z późniejszymi zmianami.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 51

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Protestant

A skąd mieszkańcy czerpią informacje , że wiercenia zagrażają ich życiu??? Może sołtys powiedział? A może ich prąd zabije bo też powstaje z turbiny gazowej? Proponuje spalić 2 gumowce w pieci będzie zdrowiej. Myślenie boli

B
BOGDAN

TRAGEDIA . SKĄD SIĘ TAKI CIEMNOGRÓD BIERZE. WYBIERZCIE SIĘ NA DRUGĄ STRONĘ
ŚWIEBODZINA OBEJRZEĆ KOPALNIĘ ROPY NAFTOWEJ RADOSZYN A P
ÓŻNIEJ OTWORZĄ WAM SIĘ OCZY DOWIECIE SIĘ JAKA TO DLA WAS SZANSA NA ROZWÓJ

G
Gość

Jestem ZA. Stop odwiertom w Polsce. Kupujmy gaz od Rosji. Wtedy będziemy tańczyć jak nam zagrają.

o
obywatel

To ta bzdura nadal trwa, myślałem, że to już koniec. Przecież zostało skutecznie udowodnione i pokazane jak bardzo to jest szkodliwe. Ludzie nie dajcie sobie tego zrobić, zdrowia sobie nie odkupicie.

A
Aleś

To dla tych co się nie podoba to niech im gazu ani ropy nie sprzedają bo tu nagle im coś przeszkadza A tak to jeżdżą po ropę i gaz na orlen w domu też w dupkę ciepło A jeżeli ktoś używa do ogrzewania domu gazu to jest dobrze co jak mąż chce obiad to też się robi na kuchence gazowej obiad tym ludzia co przeskadza to bym teraz ani gram ropy ani gazu bym nie sprzedał jak

s
student

Nie znam się, więc też się wypowiem...…
Macie w pobliżu ogromne natężenie ruchu samochodowego - autostradę A2, ekspresówkę S3, starą "dwójkę" i "trójkę", mieszkańcy palą w piecach tym co mają pod ręką (sieci gazowej w tej okolicy chyba nie ma) ale zagrożenie stwarza wg Was wiercenie odwiertu poszukiwawczego, gdzie najpierw trzeba "coś" znaleźć i musi się jeszcze opłacać wydobycie.
Do budowy jakichkolwiek instalacji jeszcze długa droga. Ropa jeśli jest to na głębokości ok 3000m, woda na ok 50m?
A jak wyglądają współczesne kopalnie ropy możecie zobaczyć 15-20 km dalej (Ołobok, "nowy" Radoszyn uruchomiony w 2017r).

Porównanie warunków wydobycia w USA (zwłaszcza na podstawie filmu "Gasland") i Polsce nie ma sensu, nasze przepisy dotyczące wydobycia są bardzo rygorystyczne, tym bardziej w odniesieniu do ochrony środowiska.

@Natura
Nie dajcie się nastraszyć, zacznijcie myśleć....

N
Natura

Nie damy się zastraszyć, ludzie myślcie, naprawdę możemy to zablokować. Zacznijcie myśleć.

O
Obywatel

Jak można robić takie rzeczy w bezpośredniej bliskości domów, w dodatku na ciekach wodnych. NIE, NIE, NIE, nie zgadzamy się na niszczenie środowiska, nie zgadzamy się na zatruwanie wód gruntowych, nie zgadzamy się na to aby nasze dzieci miały wybór wyjazd albo choroba.

G
Gość

to właśnie dobrze się mówi ludziom jak ich domów czy rodzin sprawa nie dotyczy, albo tym którzy na takich przedsięwzięciach sprytnie zarabiają, padają ośmiewcze słowa typu a co ty autem nie jeździsz, wróćmy do średniowiecza, albo rozpal sobie ognisko w domu, idz mieszkać do lasu...sprawa nigdy nie jest jednoznaczna i dobrze by było poznać wszystkie jej aspekty, filmy dokumentalne np o tym jak sie traktuje ludzi w USA przy tzw gazie łupkowym, mówią same za siebie, to sa zbyt duże biznesy żeby przejmować się jednostkami, a może sa jakieś lepsze czasem droższe rozwiązania żeby unikać ew zagrożeń dla zdrowia i komfortu mieszkających w okolicach ludzi.

A
Agnieszka Zaremba

Politycy boja sie ulicy!!! W ludziach siła,w ludziach moc!!!

J
Józef

Chcą mieć ludzi na ulicach? To ich będą mieli!!! A będzie nas coraz więcej i więcej!!!

G
Gość

Żeby było jasne.Mieszkańcy Rusinowa nie walczą o to aby przeniesc inwestycję do ich gminy,aby miec z tego tytułu profity,bo i takie zarzuty juz usłyszelismy.Nasza Sołtysowa nie wywęszyła w tym żadnego interesu dla siebie ani naszej miejscowości,bo o to tez nas oskarżano.My chcemy aby przeniesiono ta inwestycje z dala od nas,od naszych domów i rodzin.Walczymy wyłacznie o zdrowie i bezpieczeństwo dla nas samych.Nie interesuje nas nic innego!!! Nie pozwolimy aby odwiert odbył sie w naszym cieku wodnym,bo dokladnie tam jest to zaplanowane...i czy komus sie to podoba czy nie będziemy walczyli tak dlugo jak trzeba będzie!!! Będziemy bronili swoich domów,swojej ziemi i swojej wody!!!

P
PACZEK

JAK JUŻ WIEDZĄ WSZYSCY NA ŚWIECIE PGNIG TO SĄ ŚMIECIE!!!! JESTEM Z WAMI, MIESZKANCAMI!!!!!

B
Barbara

Jak zwykle, zysk ponad wszystko, ponad ludzkie dobro i ludzkie zdanie, zasrani bogacze, tylko kasa kasa i klapki na oczach... Nie dajcie się mieszkańcy, walczcie!!! Wasze zdrowie i życie jest ważniejsze niż pełne kieszenie ćwoków z klapkami na oczach!!! Jestem z Wami!!! ❤️

G
Gość

Każą wymieniac piece,gminy walczą z mieszkańcami o ich wymianę ze śmieciowych na lepszej jakosci np.ekogroszek...a tuytaj co? Szary obywatel ma byc cacy,a oni sobie przyjdą wstawia swieczke i bedą nas truc...bo maja zazwolenia??? Co wolno wojewodzie to nie wolno Tobie smrodzie?? Taka polityka? Tam gdzie kasa,człowiek sie nie liczy!!! To jest ludobójstwo w białych rękawiczkach.Ludzie wlczcie o czyste powietrze,o czysta wodę.Takie odwierty nie pozostaja bez szkodliwosci dla srodowiska i zdrowia ludzkiego.Trzymamy za Was kciuki.Jwszcze trochę to ludzie wyjdą na ulice!!! Wszyscy!!! Tylko w społeczeństwie jest siła,jest moc.Oni najbardziej sie boją ludzi na ulicach...i do tego trzreba doprowadzić!!! Brawo mieszkańcy...wspieramy!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3