Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świebodziński Budżet Obywatelski 2023. Trybuna sportowa, łąka kwietna, plac zabaw i wiele innych... Te inwestycje wybrali mieszkańcy!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Rozstrzygnięto Budżet Obywatelski Gminy Świebodzin 2023.
Rozstrzygnięto Budżet Obywatelski Gminy Świebodzin 2023. Mariusz Kapała/ GL
Ogłoszono wyniki świebodzińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Dzięki inicjatywie mieszkańców w życie zostanie wdrożonych wiele pomysłów. Wśród nich znalazł się plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 6, remont elewacji świetlicy wiejskiej w Kupieninie czy budowa trybuny sportowej na boisku w Lubinicku. Świebodzińska Orkiesta Dęta będzie mogła zakupić instrumenty, a dzięki projektom ekologicznym w mieście będzie bardziej zielono.

Cztery kategorie w Budżecie Obywatelskim Świebodzina 2023

Mieszkańcy gminy Świebodzin mogli zgłaszać i głosować na projekty w ramach czterech kategorii: zadania inwestycyjne duże, zadania inwestycyjne małe, projekty miękkie i ekologiczne. W budżecie obywatelskim to właśnie obywatele decydują o przeznaczeniu środków finansowych gminy na dany cel, dzięki czemu mają większy wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej. I chętnie z tego korzystają. Mieszkańcy wybierali spośród 43 zadań, a aż 29 wniosków otrzymało dofinansowanie na realizację projektów. Na duże zadania inwestycyjne w tym roku planowano przeznaczono 498 tys. 504 złote, na zadania małe 129 tys. 949 złotych, na projekty miękkie 88 tys. 37 złotych, a na projekty ekologiczne 81 tys. 720 złotych.

Na BO zyska Kupienino. Planowany jest remont elewacji sali wiejskiej i faszynowanie stawu

Z budżetu obywatelskiego od kilku lat korzysta, chociażby Kupienino. W tym roku wioska zyskała podwójnie - przyznano aż 100 tysięcy złotych na remont elewacji świetlicy wiejskiej, a także 8 tysięcy złotych na faszynowanie, czyli zabezpieczenie brzegów stawu.

Inicjatywę na elewację złożył sołtys Kupienina Eugeniusz Jaśkiewicz, a na inwestycję ekologiczną mieszkanka, która jest w Radzie Sołeckiej Dorota Przybyszewska.

Budynek świetlicy odziedziczyliśmy po szkole. W 2011 roku remontowano elewację, a potem starałem się o dach, żeby nie przeciekał. Pierwszy projekt, który zgłosiłem w 2017 roku w BO przegrał, zabrakło nam kilkunastu głosów. Złożyłem następny wniosek i dzięki pomocy sąsiedniej wsi udało się przegłosować projekt na remont dachu. Potem jedna z mieszkanek zgłosiła projekt na remont świetlicy, który zrobiliśmy w ubiegłym roku, w tym wymianę pieca na bardziej ekologiczny - tłumaczy sołtys. - Gdy tylko powstał budżet obywatelski gminy Świebodzin, to próbujemy w nich swoich sił i chcemy go wykorzystać - dodaje.

Świetlica wiejska w Kupieninie to dla mieszkańców wioski jedyne miejsce, w którym mogą się spotkać w większym gronie. Często odbywają się tam imprezy okolicznościowe, jak andrzejki czy obchody Dnia Kobiet. Na co dzień korzystają z niej dzieci, które mogą się tam pobawić lub odrobić zadania domowe.

Jak tłumaczy sołtys, w 2011 roku elewacja została źle wykonana. - Ściana jest krzywa, zabrakło opierzenia, rozszczelniło się, zaczęła podchodzić woda i wilgoć idzie na ściany - wyjaśnia. Dodaje, że niegdyś zamurowano okna w piwnicy, co tym bardziej zwiększyło wilgotność w budynku. Po wykonaniu wentylacji parkiet lekko wysechł i z kolei się rozszczelnił. - Będziemy robić całą elewację z oknami i parapetami. Mamy zrobione w środku, chcemy zrobić na zewnątrz, żeby budynek mógł służyć kolejne lata. To nasza wizytówka - dodaje sołtys.

Do budżetu zgłoszono też wniosek o faszynowanie stawu, polegający na stworzeniu czegoś na kształt gałęzi tworzących ścianę, sięgającą aż lustra wody, która zapobiega osypywaniu się ziemi.

Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego zrewitalizowano także minipark w wiosce - prace mają zakończyć się 19 grudnia. - To fajne miejsce, turyści będą mogli przysiąść tam na ławeczce żeby chwilę odpocząć - dodaje Jaśkiewicz.

Warsztaty Fundacji "Przeciw temu czasowi"

Budżet obywatelski to jednak nie tylko twarde inwestycje, ale również inicjatywy pozwalające na integrację, naukę i rozrywkę, jak wakacyjne warsztaty plastyczne dla dzieci organizowane przez fundację "Przeciw temu czasowi". W tym przypadku również korzystanie z budżetu to dla wnioskodawców nie pierwszyzna. - To już kolejne warsztaty, które w takiej formule robimy dzięki budżetowi obywatelskiemu - mówi prezes fundacji Małgorzata Sawiak. Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich chętnych dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Odbędą się w dwóch pięciodniowych cyklach - jeden w lipcu i jeden w sierpniu - w filii miejskiej biblioteki na os. Łużyckim. W każdym cyklu może wziąć udział 15 dzieci. - Codziennie są inne zajęcia tematyczne, w zeszłym roku inspiracją był folklor, a w tym roku będzie wszystko, co związane z kosmosem - mówi prezes. To trzecie warsztaty w takiej formule, wcześniej w ramach budżetu obywatelskiego fundacja organizowała też koncerty. Tegoroczne zajęcia organizowane są we współpracy z Biblioteką Publiczną w Świebodzinie. warsztaty będą prowadzić instruktorzy z fundacji oraz zaproszeni goście.

Zdecydowanie bez tych środków warsztaty nie odbyłyby się w takiej formie "na bogato", bo to jest 10 dni warsztatowych, są instruktorzy, którzy muszą dojechać, atrakcyjne materiały dla dzieci, na pewno bez dofinansowania z budżetu obywatelskiego byśmy tych warsztatów w takiej formie nie organizowali - podsumowuje Sawiak.

Zobacz też: Budżet Obywatelski w Słupsku

Projekty w świebodzińskim Budżecie Obywatelskim 2023, które uzyskały dofinansowania

Zadania inwestycyjne duże:

  1. Budowa trybuny sportowej na boisku w Lubinicku (98504 złote)
  2. Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świebodzinie (100000 złotych)
  3. Doposażenie placu zabaw i budowa boiska do piłki siatkowej plażowej przy Zespole Edukacyjnym w Gościkowie (100000 złotych)
  4. Opracowanie dokumentacji projektowej na wykonanie boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą, oświetleniem oraz pneumatycznym poszyciem (100000 złotych)
  5. Remont elewacji świetlicy wiejskiej w Kupieninie (100000 złotych)

Zadania inwestycyjne małe:

  1. Powiększenie terenu rekreacyjnego przy świetlicy wiejskiej i placu zabaw w Kępsku (15000 złotych)
  2. Aleja przy Błoniach dla mieszkańców (10000 złotych)
  3. Zakup wysokiej jakości kamery w celu poprawiania szkolenia piłkarskiego dzieci, młodzieży i dorosłych z wykorzystaniem analizy wideo (15000 złotych)
  4. Doposażenie skateparku w Jordanowie (15000 złotych)
  5. Zakup instrumentów dla Świebodzińskiej Orkiestry Dętej (15000 złotych)
  6. MakersLab - doposażenie sali robotycznej Świebodzińskiego Domu Kultury (14974 złotych)
  7. Zakup ławek piknikowych z siedziskiem oraz stołu betonowego do gry w tenisa stołowego na plac zabaw na Słonecznej (14975 złotych)
  8. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców ul. Strzeleckiej i Północnej w Świebodzinie - budowa progów zwalniających (15000 złotych)
  9. Nowa oaza przy Urzędzie Miejskim (15000 złotych)

Projekty miękkie:

  1. Aktywna Majówka w Chociulach
  2. Organizacja rodzinnego turnieju piłkarskiego i zabaw dla dzieci i młodzieży jak forma aktywnego spędzania czasu integrująca mieszkańców gminy Świebodzin (10000 złotych)
  3. Chemiczne warsztaty z eksperymentowania dla dzieci (10000 złotych)
  4. Piknik rodzinny w miejscowości Grodziszcze (10000 złotych)
  5. "Ciekawi świata" - projekt edukacyjny (9237 złotych)
  6. Taneczna Akademia - warsztaty z różnych technik tańca - 3 edycja (10000 złotych)
  7. Warsztaty rękodzieła na Słonecznej oraz materiały na warsztaty (10000 złotych)
  8. Wakacyjne warsztaty plastyczne dla dzieci "Nie z tej ziemi" (10000 złotych)
  9. Świebodziński przegląd twórczości artystycznej seniorów pn. "Senioralia 2023"

Projekty ekologiczne:

  1. Instalacja ekostacji do segregacji odpadów na stadionie miejskim w Świebodzinie (15000 złotych)
  2. Czynna ochrona ptaków i nietoperzy na terenie Zespołu Edukacyjnego w Gościkowie (13800 złotych)
  3. Faszynowanie - zabezpieczenie brzegów stawu w Kupieninie
  4. Przyjazne i ekologiczne otoczenie wokół Świetlicy Wiejskiej w Rozłogach
  5. Łąka kwietna przy ulicy Sulechowskiej (15000 złotych)
  6. Edukacja leśna - nauka przez doświadczenie (15000 złotych)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska