Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości - dzień radości i dumy!

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Harcerki składają kwiaty przed pomnikiem w Międzyrzeczu.
Harcerki składają kwiaty przed pomnikiem w Międzyrzeczu. Dariusz Brożek
Koncertami, uroczystymi apelami i salwami honorowymi - tak mieszkańcy naszego powiatu uczcili w piątek Narodowe Święto Niepodległości.

W Przytocznej już w czwartek w ośrodku kultury odbyła się uroczysta akademia, podczas której dzieci zaprezentowały spektakl historyczno-patriotyczny o wydarzeniach z listopada 1918 r., kiedy Polska odzyskała niepodległość. W piątek, 11 listopada, po mszy świętej w intencji Ojczyzny mieszkańcy przeszli pod pomnik koło Urzędu Gminy. Młodzi i dorośli nieśli ogromną biało-czerwoną flagę i wiązanki kwiatów, które złożyli pod pomnikiem razem z urnami z ziemią z pól bitewnych pod Kockiem i Bzurą.

O wojskową oprawę zadbała kompania honorowa z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Jej żołnierze oddali salwę honorową oraz wzięli udział w pikniku militarnym. Jedną z jego atrakcji - zwłaszcza dla najmłodszych - był transporter opancerzony rosomak.

Oddane przez żołnierzy międzyrzeckiej brygady trzy salwy honorowe były także jedną z odsłon podobnej uroczystości, która odbyła się przed Pomnikiem Tysiąclecia w Międzyrzeczu. Oprócz mundurowych, przedstawicieli lokalnych władz i pocztów sztandarowych uczestniczyło w niej kilkuset mieszkańców. W tym spora grupa harcerzy, którzy asystowali żołnierzom. Artystycznym akordem był spektakl w wykonaniu młodych aktorów z teatru Oczy-Wiście oraz koncert Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego.

Koncerty pieśni patriotycznych odbyły się już w czwartek w ośrodkach kultury w Pszczewie i Trzcielu. Scenicznymi występami 98. rocznicę odzyskania niepodległości uczcili także mieszkańcy Bledzewa. W sali wiejskiej zaprezentowali się i mali, i ci nieco starsi artyści. Po krótkim wstępie przybliżającym tło historyczne, przed publicznością stanęli najmłodsi. Recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni. Nie zabrakło także lokalnych zespołów. Zgromadzeni mogli podziwiać popisy wokalne Starodworzanek, Bledzewiaków, a także zespołu Pod Kasztanem, któremu akompaniowała Kapela Wujka Felka.

Na scenie wystąpili także soliści m.in. Julia Nowacka, Oliwia Świątkowska czy Aleksandra Kukla. Artystki zaprezentowały pieśni napisane przed laty, ale także nieco nowszy repertuar. Każdy występ miał przypominać o tych, którzy walczyli i ginęli za naszą wolność. Mieszkańcy mogli wspólnie pośpiewać i w ten sposób celebrować jedno z najważniejszych świąt państwowych.

- Moim zdaniem lokalne obchody takich świąt są niezwykle ważne. Pokazujemy na tym najniższym szczeblu, że jesteśmy Polakami, że jest to dla nas ważny dzień i świętujemy, nie tylko w stolicy, ale także w każdej miejscowości, również w takim małym Bledzewie- przyznaje sekretarz gminy Wojciech Andrzejewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska