Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester 2023. Lubuskie stolice hucznie przywitały 2024 rok! Wystrzeliły korki od szampanów i fajerwerki | ZDJĘCIA

Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 12 lat
Mieszkańcy województwa lubuskiego przywitali Nowy Rok 2024. Punktualnie o północy w całym województwie wystrzeliły korki od szampanów i fajerwerki. Wzajemnie składaliśmy sobie życzenia, tańczyliśmy i bawiliśmy do białego rana. Zobaczcie, jak wyglądało świętowanie Sylwestra i Nowego Roku w Zielonej Górze i Gorzowie.

Sylwester to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni. Kończąc jeden rok z marszu weszliśmy w kolejny, życząc sobie wszelkiej pomyślności. Wyjątkowe przywitanie Nowego Roku wyciągnęło ludzi na ulice. Lubuszanie nie żałowali szampana, składali życzenia i podziwiali pokazy fajerwerków, którym towarzyszyła biesiadna atmosfera. Nie było mowy o nudzie! Domówka, impreza pod chmurką czy w restauracji? Wszyscy tańczyli i bawili się w rytmie największych hitów.

Sylwester 2023 w Zielonej Górze i Gorzowie

Jak wyglądało świętowanie w stolicach województwa lubuskiego? Po rocznej przerwie do Zielonej Góry wróciła zabawa sylwestrowa pod chmurką. Zwykle impreza odbywała się pod Centrum Biznesu, tym razem jednak ludzie spotkali się na Placu Teatralnym. Wydarzenie pod nazwą "Sylwestrowej Nocy Przebojów" przyciągnęło tysiące ludzi, którzy bawili się w rytmie największych hitów. O oprawę muzyczną zadbał Maciej Wowk, doświadczony DJ i dziennikarz muzyczny. Wspólne świętowanie w sercu miasta trwało przez trzy godziny do pierwszej w nocy.

Gorzów z kolei zrezygnował z miejskiego sylwestra, ale blisko dwieście osób przyszło spontanicznie powitać 2024 rok na szczycie Schodów Donikąd. Życzenia wybrzmiewały tu w kilka językach, a nad panoramą miasta można było podziwiać co rusz wystrzeliwane fajerwerki.

Tak stolicy lubuskiego przywitały Nowy Rok 2024 - ZDJĘCIA:

Zielona Góra i Gorzów hucznie przywitały 2024 rok. Strzelały korki od szampanów, fajerwerki, były życzenia i lał się szampan! ZOBACZCIE ZDJĘCIA >>>

Sylwester 2023. Lubuskie stolice hucznie przywitały 2024 rok...

Sylwester 2023/2024. Jak go obchodzimy?

Obecnie o północy na ulicach gromadzą się ludzie i podziwiają pokazy sztucznych ogni. Tej nocy - w renomowanych restauracjach, na wytwornych balach czy na hucznych domówkach - strzelają korki od butelek z szampanem i rozbrzmiewa głośna muzyka. To właśnie wtedy wszyscy żegnają stary rok i witają kolejny.

Najczęstszą formą świętowania sylwestra są imprezy sylwestrowe. W niektórych domach respektuje się jeszcze powojenne tradycje i leje wosk.

Sylwester 2023. Zwyczaje i przesądy

  • Jednym z najbardziej popularnych przesądów jest ten mówiący, aby nie wchodzić ze starymi problemami w nowy rok. Jeśli chcemy się uwolnić od niemiłych wspomnień i przeżyć, to powinniśmy w sylwestrową noc spisać swoje zmartwienia na czerwonym papierze i je później spalić. Noworoczny płomień ma rzekomo unicestwić już na zawsze niemiłe wspomnienia.
  • Kolejny z nich mówi, aby wszelkie długi i pożyczki uregulować jeszcze przed zakończeniem starego roku, żeby nie wchodzić z nimi w nowy rok i nie stać się w najbliższej przyszłości ofiarą niesłownych dłużników. Ponadto istnieje pogląd tłumaczący, że gdy wejdziemy w nowy rok z zadłużeniami - przez kolejne 365 dni będziemy cierpieć na brak pieniędzy. Jeszcze inni 31 grudnia wkładają do portfela łuski w wigilijnego karpia.
  • Niektórzy są zdania, że tego dnia warto włożyć na siebie nową bieliznę i ubrania - koniecznie z metką. Ma to zagwarantować nam piękny wygląd i powodzenie u płci przeciwnej w następnych miesiącach.
  • Starsze osoby głoszą, że 31 grudnia nie powinno się sprzątać, bo "wymiata się" wtedy szczęście z domu.
  • Pomyślność może przynieść nakręcenie zegarów tuż po północy. Kiedy zegar wybije północ, wówczas najstarsza osoba w rodzinie powinna szeroko otworzyć okno lub drzwi. W ten sposób zaproszą się do środka Nowy Rok i życzliwe duchy.
  • Kolejny przesąd dotyczy rozwiedzionych kobiet i panien, które chcą dowiedzieć się, jakie będzie imię ich przyszłego wybranka. Powinny one po północy uważnie nasłuchiwać prowadzonych dookoła rozmów. Pierwsze męskie imię, które do nich dotrze będzie prawdopodobnie imieniem ich przyszłego męża.
  • Innym sposobem na poznanie przyszłości jest wróżba z bąbelkami w kieliszku z szampanem. Duże bąbelki symbolizują rok przemian, wypadków i romansów. Drobne i unoszące się równymi łańcuszkami do góry, zwiastują zdrowie oraz radosne dni w życiu rodzinnym.

Sylwester i Nowy Rok dawniej

Niegdyś 1 stycznia następował dalszy ciąg sylwestrowych zabaw. Tego dnia śpiewacy chodzili po domach i rozweselali towarzystwo. Warto mieć na uwadze, że w każdym rejonie Polski panowały inne zwyczaje. W dzisiejszych czasach Nowy Rok jest "na ogół" w miarę spokojny, a ulice nie cieszą się zbytnią obecnością mieszkańców. 1 stycznia wszyscy odpoczywają po nocnych zabawach, choć i tak od czasu do czasu wybrzmiewa dźwięk odpalanych petard czy rozbłyskujących na niebie sztucznych ogni. Często Nowy Rok jest również nazywany Dniem Świętego Śpiocha lub Narodowym Dniem Kaca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska