Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczaniec. Takie są gminne plany na kolejne miesiące. Nie zabraknie remontów dróg

Alicja Kucharska
Również w tym roku wiele inwestycji dotyczy przebudowy dróg i chodników
Również w tym roku wiele inwestycji dotyczy przebudowy dróg i chodników Alicja Kucharska
To były burzliwe obrady komisji wspólnej. Radni m. in. omawiali plany inwestycyjne na 2018 rok, ale też analizowali stan dróg w gminie. W przypadku dróg powiatowych, nie zabrakło krytycznych słów.

Radni nie zgłaszali uwag, gdy mówiono o drogach krajowych i wojewódzkich. Niemniej zaznaczyli, że na drodze krajowej (na wysokości drogi gminnej z Myszęcina, DK 92 oraz drogi powiatowej do Szczańca) koniecznie powinno się pojawić przejście dla pieszych, które pozwoli bezpiecznie przedostać się na drugą stronę.

Największą liczba negatywnych opinii pojawiła się przy punkcie dróg powiatowych. O ich katastrofalnym stanie mówiła większość radnych. Pełne dziur, nierówności, zniszczonych poboczy, a przecież to szlaki, którymi codziennie, do pracy, podróżują mieszkańcy.

Wspomniano m. in. drogę Koźminek - Kręcko, drogę w Kiełczu, w Wolimirzycach i dojazd do Szczańca, a także Smardzewo - Sulechów.

Przy tej okazji wspomniano także o planach samorządu, co do poprawy gminnej infrastruktury drogowej.

Wymieniono tu m. in. odcinek w Wolimirzycach, Ojerzycach, a także naprawdę nawierzchni ulicy Akacjowej i Klonowej w Szczańcu. W planach jest także wykonanie chodnika w Myszęcinie czy dokończnie chodnika w Smardzewie i budowa ścieżki rowerowej Szczaniec - Myszęcin (około 2,2 km długości), a także stworzenie dokumentacji na trasę rowerową Świebodzin - Szczaniec. Na tym nie koniec, bo plany samorządu dotyczą też terenów w pasach dróg powiatowych. Mowa tu m. in. o konieczności budowy chodnika w Ojerzycach, poszerzeniu drogi w Wilenku czy budowie chodnika w Opalewie.

Omówiono także projekty uchwał, które mają być rozpatrywane na sesji 31 stycznia 2018r.

Szczegółowo omówiono więc uchwałę dotyczącą planowanej likwidacji oddziału przedszkolnego zamiejscowego w Smardzewie, działającego w strukturach przedszkola w Szczańcu i powołanie w to miejsce oddziału przedszkolnego przy szkole w Smardzewie (likwidację zaplanowano na 31 sierpnia 2018 roku).

Byłby to powrót do stanu sprzed 2007 roku. O zamierzeniach rozmawiano juz z rodzicami, którzy nie wnieśli zastrzeżeń, co do pomysłu.

Kolejnym punktem obrad były stawki taryf za wodę i ścieki, a konkretnie kwoty dopłat z budżetu gminnego.

Część radnych kwestionowała zasadność stosowania dopłaty. Większość uznała jednak, że dopłaty na poziomie 10-11 złotych są akceptowalne.

Zobacz również: Magazyn Informacyjny "GL":

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Ogień wybuchł na poddaszu. Kilka rodzin bez dachu nad głową

KLIKNIJ i oglądaj wszystkie programy TELEWIZJI „GAZETY LUBUSKIEJ”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska