Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak napisali sprawdzian

Tadeusz Krawiec Alicja Jarno
Szóstoklasiści z Chrapowa z wychowawczynią Jolantą Nowokuńską cieszą się, że osiągnęli najlepszy wynik w powiecie choszczeńskim
Szóstoklasiści z Chrapowa z wychowawczynią Jolantą Nowokuńską cieszą się, że osiągnęli najlepszy wynik w powiecie choszczeńskim fot. Tadeusz Krawiec
Jak wypadł test szóstoklasistów? Nieźle, bo wiele szkół przekroczyło średnią wojewódzką, czyli 25,4.

- Przeraziłam się, gdy pół roku temu zrobiliśmy w domu próbny sprawdzian i mój syn Rafał miał tylko 17 punków. Córka przysiadła z nim, poćwiczyła na innych testach i dostał ponad 30 punktów. Dlatego sądzę, że zdawanie takich testów można wyćwiczyć - mówi Krystyna Janczarska z Choszczna. Zauważa też, że w większości gmin powiatu jest tylko po jednym gimnazjum i osiągnięte wyniki nie mają wpływu na wybór szkoły.

Taka mała, a taka dobra

Tymczasem w wielu podstawówkach trwa radość z wyników. W powiecie choszczeńskim najlepszy osiągnęli szóstoklasiści z małej Szkoły Podstawowej im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki w Chrapowie, w gminie Pełczyce. Szkoła trzy lata temu miała zostać zlikwidowana. Wychowawczynią klasy jest Jolanta Nowokuńska. W ocenie uczniów sprawdzian nie był trudny. Indywidualnie najlepszy wynik osiągnęła Adriana Lentek (38 punktów). Jaka jest recepta na taki sukces? - Nie porównujemy swoich wyników do innych szkół. Dla nas ważniejsze jest to, że mamy wynik o pół punktu niższy niż rok temu - komentuje dyr. Stanisław Sobolewski.
Z wyników cieszy się też Ewa Klińska, dyrektorka SP nr 3 w Choszcznie. Jej zdaniem wynikami sprawdzianu mierzy się nie poziom wiedzy uczniów, ale efekty pracy nauczyciela. - Jeśli wypadniemy poniżej średniej, to zaraz trzeba tworzyć różne programy naprawcze, a potem je realizować - tłumaczy.

To efekt ciężkiej pracy

WYNIKI SZKÓŁ

* SP Bierzwnik - 23,9 * SP Zieleniewo 24,3 * SP Łasko 21,1 * SP Korytowo 22,8, SP Słąwęcin 23,9 * SP Suliszewo 25,1 * SP 1 Choszczno 26,4 * SP 3 Choszczno 25,5 * SP Zamęcin 23,2 * SP Drawno 26,3 * SP Chłopowo 23,1 * SP Granowo 26,7 * SP Krzęcin 21,9 * SP Chrapowo 29,3 * SP Będargowo 25,9 * SP Lubiana 27,0 * SP Pełczyce 25,2 * SP Lubieniów 27,2 * SP Recz 22,5 * SP 1 Barlinek 23,4 * SP 4 Barlinek 23,7 * SP Mostkowo 26,7 * SP Boleszkowice 23,2 * SP Barnówko 27,5 * SP1 Dębno 21,8 * SP 3 Dębno 25,0 * SP Cychry 27,8 * SP Dargomyśl 23,1 * SP Różańsko 22,8 * SP Sarbinowo 25,8 * SP Smolnica 21,4 * SP 2 Myślibórz 26,3 * SP 3 Myślibórz 24,8 * SP Nawrocko 24,0 * SP Golenice 22,2 * SP Kierzków 29,7 * SP Renice 14,7 * SP Karsko 24,6 * SP Nowogródek Pomorski 19,5
* Średnia województwa 25,4, średnia kraju 25,8.

Nad takim programem pracuje już SP 1 w Barlinku, gdzie uczniowie świetnie wypadli z przyrody, a gorzej z matematyki. - Od pierwszych klas będą wprowadzone karty matematyczne, czyli forma gier, które pomagają i zachęcają do nauki - mówi dyrektorka Danuta Tomiałojć. Z kolei Izabela Grzegolska dyrektorka SP 3 w Dębnie, zaświadcza, że "programy naprawcze"; się sprawdzają. - W zeszłym roku ułożyliśmy taki dla najsłabszych uczniów i ci mieli dobre wyniki - wyjaśnia.
Wszyscy jednak podkreślają, że bez pracy poza lekcjami, dzieciom byłoby trudno przygotować się do sprawdzianu. - W naszej szkole zdawało egzamin dziesięcioro uczniów. Przygotowania do testu to była praca indywidualna. Szkołą stara się mieć stały kontakt z dziećmi i rodzicami także po lekcjach - mówi Elżbieta Mielcarek z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Barnówku, w gminie Dębno. To samo mówi Helena Rakusz, dyrektorka szkoły w Kierzkowie, w gminie Myślibórz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska