MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taka radość na scenie

Eugeniusz Kurzawa
Przygotowanie przez "szkołę życia” spektaklu z "Królewną Śnieżką” odbywało się w ramach współpracy z zaprzyjaźnionym ośrodkiem w Belzig w Niemczech; na zdjęciu Jorg i Jennifer podczas wspólnych zajęć
Przygotowanie przez "szkołę życia” spektaklu z "Królewną Śnieżką” odbywało się w ramach współpracy z zaprzyjaźnionym ośrodkiem w Belzig w Niemczech; na zdjęciu Jorg i Jennifer podczas wspólnych zajęć fot. Bartłomiej Kudowicz
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy należy do wyjątków, które "biorą sobie na głowę" sprawy niepełnosprawnych nawet o zasięgu międzywojewódzkim.

Chodzi o liczne imprezy typu festiwal, przegląd, które SOSW od lat przygotowuje dla bratnich placówek z województw wielkopolskiego i lubuskiego, a zwłaszcza z ich pogranicza.

- Przegląd Zespołów Artystycznych Wychowanków Placówek Kształcenia Specjalnego organizujemy po raz dziewiąty - mówi Elżbieta Lauba, jedna z organizatorek wczorajszej imprezy w Zbąszyńskim Centrum Kultury.

- Mniej więcej w tym samym czasie co koleżanki zaczynałem, wtedy jeszcze jako wuefista ośrodka, festyny integracyjno-sportowe na świeżym powietrzu, czyli w Dąbkach nad jeziorem - podpowiada Robert Winiarz, dyrektor SOSW.

Festiwale dla innych

- Z tego rodzaju imprez dla innych placówek robimy jeszcze konkurs szopek bożonarodzeniowych, a już wkrótce, pod koniec maja, będzie festiwal piosenki i tańca - dodaje Wiesława Patalas.

Na wczorajszy przegląd nad Obrę przyjechali wychowankowie z Poznania, Opalenicy, Rakoniewic, Wolsztyna, Sielinka, Międzychodu, Międzyrzecza, Szamotuł. Zbąszyń reprezentowały dwie placówki, SOSW z ul. Zbąskich i Warsztaty Terapii Zajęciowej z ul. Powstańców Wlkp.

- W sumie było ponad 100 osób, którymi należało się zająć w troskliwy sposób - mówi E. Lauba. Dlatego też SOSW oprócz warunków do spektakli w centrum kultury przygotował posiłek dla wszystkich gości-podopiecznych placówek specjalnych.

- Jedzenie - drożdżowki i hot-dogi, zostało podane w przerwie między występami - dodaje W. Patalas. - Zawsze w ten sposób organizujemy imprezę, żeby na scenie wystąpiła połowa zespołów, po czym jest przerwa na posiłek, a następnie dokończenie prezentacji i wręczenie nagród.

Każdy wygrał

Nagrody otrzymali wszyscy bez wyjątku. W tym roku ufundowała je biblioteka wojewódzka w Poznaniu. Natomiast koszt organizacji wzięło na siebie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół "Radość życia" działające od paru lat w mieście.

- Jako ośrodek dajemy swoje siły na organizację tego i innych festiwali, natomiast finansowanie bierze na siebie stowarzyszenie, które wspierane jest przez starostwo - wskazuje R. Winiarz.

Wychowankowie "szkoły życia", jak popularnie mówi się w mieście na SOSW, przygotowali na konkursowy pokaz spektakl pt. "Królewna Śnieżka". Wzięli w nim udział reprezentanci różnych grup wiekowych, jako że w ramach SOSW jest podstawówka, gimnazjum i warsztaty zawodowe. - Na scenie pojawiło się 12 osób, z czego siedmiu krasnoludków - wylicza E. Lauba.

"Królewna Śnieżka" była, trzeba to od razu powiedzieć, bardzo udaną premierą "szkoły życia" na deskach centrum kultury. Sztuka będzie zapewne jeszcze pokazywana na forum międzynarodowym, bo jest również elementem szerszego, międzynarodowego projektu Sokrates Comenius.

- Realizujemy go we współpracy z placówkami Słowacji i Niemiec pod hasłem "Baśnie Europy" - tłumaczy W. Patalas.
Prezentacjom na scenie towarzyszyła wystawa prac związanych z odgrywanymi bajkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska