Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiej lekcji z patriotyzmu uczniowie innych szkół w Nowej Soli nie mieli. W nietypowy sposób wyróżnione zostało liceum ogólnokształcące

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Chwile wzruszeń w Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli
Chwile wzruszeń w Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli Anna Chyła/Starostwo powiatowe w Nowej Soli
– Kiedy powiedziałam o tym klasie, nikt nie powiedział „beze mnie” – przyznaje Barbara Korowacka, nauczycielka LO im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli. Tak samo jest podczas wakacji, kiedy na wrzesień trzeba przygotować program artystyczny na uroczystości sybirackie.

Nietypowa lekcja patriotyzmu odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli w czwartek. Koło nr 1 Związku Sybiraków w Nowej Soli, Oddział w Zielonej Górze przekazało szkole swój sztandar.

– Przekazaliśmy sztandar młodszym. Mieliśmy go chyba od 1994 roku – mówi prezes koła Danuta Cygan. – Nie ma noszących. Chyba najlepsze miejsce, jakie mogliśmy znaleźć, to liceum ogólnokształcące. Podobała mi się ceremonia. Było wzruszenie, szczególnie łezka się zakręciła chorążemu naszego sztandaru. Tyle razy byliśmy ze sztandarem w różnych miejscach i odprowadzaliśmy ludzi na rożne miejsca. To przekazanie się odczuło.

Danuta Cygan zapowiada, że zadba o berety dla członków pocztu przed Dniem Sybiraka. Może będą granatowe, jak do tej pory, albo zielone.
Dzisiaj koło liczy 86 członków. Ok. 10 osób rocznie odchodzi.

– Sztandar bywał do niedawna na pogrzebach, ale podjęliśmy uchwałę, że będzie tylko na pożegnaniach ludzi, którzy się zasłużyli dla związku, ale zrezygnowaliśmy i z tego. Tylko uczestniczyliśmy, i to nie we wszystkich, uroczystościach państwowych. Ciężko było nieść – przyznaje pani Danuta.

Chwile wzruszeń w Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli

Takiej lekcji z patriotyzmu uczniowie innych szkół w Nowej S...

– To ogromne wyróżnienie wynika z wieloletniej współpracy związanej corocznym organizowaniem uroczystości Dnia Sybiraka przez uczniów naszej szkoły i panią Basię Korowacką, która młodzież zachęca do udziału w różnorodnych projektach i konkursach związanych z tą tematyką – wyjaśnia dyrektor szkoły Aleksandra Grządko. – To bardzo ważne wydarzenia dla całej społeczności szkolnej, która dzięki międzypokoleniowej wymianie i bezpośredniemu świadectwu w postaci bohaterów wydarzeń historycznych, ma okazje kształtować postawy patriotyczne.

Uczniowie Liceum im. K. K. Baczyńskiego. Nikt nie powiedział "beze mnie"

W czwartek można było zobaczyć pierwszy skład pocztu sztandarowego utworzonego przez uczniów liceum. Składów będzie więcej. Kiedy Barbara Korowacka powiedziała klasie o sprawie, nikt nie powiedział „beze mnie”.

Współpraca z Sybirakami zaczęła się od 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, która w 2010 roku odbyła się tuż po katastrofie smoleńskiej. A rozwinęła już rok później przy okazji konkursu utrwalającego pamięć o Sybirakach. Danuta Cygan zaprosiła do siedziby koła uczestników konkursu z liceum.

– Byłyśmy urzeczone. Były bardzo ciekawe rozmowy, wspomnienia. Sybiracy najpierw wspominają, rozmawiają, a potem śpiewają. To wtedy było niezwykłe, bo moja uczennica, z którą tam byłam, była bardzo zdolna muzycznie. Włączyła się do śpiewu, a potem zaproponowała, że może dla nich coś zaśpiewać. Później co roku wspierała mnie na występach dla Sybiraków. Jest już dorosła, ale nadal śledzi to, co się u nich dzieje.

Koło nr 1 Związku Sybiraków w Nowej Soli. Co roku był dzień matki

B. Korowacka wspomina, że kiedy wróciły wtedy do szkoły, dziewczyny zaproponowały, czy mogłyby pójść do Sybiraków na dzień matki. W tej klasie było bardzo dużo śpiewających uczennic. I poszły, a potem za rok znowu. Aż któregoś razu pani Barbara nie mogła iść, i z młodzieżą wybrała się ówczesna dyrektor szkoły Ewa Zacłona. Zaprosiła wszystkich do auli, żeby już nie cisnąć się w małej salce. I tak uroczystość co roku odbywa się w okolicy 17 września w liceum. Już w czerwcu B. Korowacka zastanawia się nad koncepcją, żeby nie było co roku tak samo, zawsze zmienia się motyw przewodni. Potem, mając uczniów przed oczami, dobiera teksty, jak nie znajduje, pisze sama. I proponuje role. Nikt nie odmawia.

– We wrześniu mamy tylko kilka prób, a oni są już przygotowani – mówi nauczycielka.

Członkowie Związku Sybiraków nie mogą się doczekać przygotowanego przez młodzież programu. Druga impreza, w której zaangażowani są licealiści, to wigilia Sybiraków.

– Kiedy mówię, że będzie wyjście do Sybiraków, mam las rąk. Nie wiem, kogo wybrać. A wigilie wymagają odwagi. Kontakt fizyczny w dzisiejszych czasach z obcymi osobami jest wyzwaniem dla młodzieży, a tutaj podchodzą, ściskają się, towarzyszą temu dobre emocje. To jest wielkie przeżycie – mówi B. Korowacka i przypomina, że podczas występów uczniowie widzą ze sceny, jak Sybiracy płaczą. – Dajemy im dobre wzruszenie, płaczą ze szczęścia albo przyjęcia, że ich historia trwa i zatacza coraz szersze kręgi.

Liceum w Nowej Soli. Szkolne uroczystości

Ceremoniał przekazania sztandaru odbył się podczas wydarzenia zorganizowanego z okazji jedynego zakończonego sukcesem powstania wielkopolskiego. Tego dnia w szkole odbył się powiatowy konkurs historyczny dla szkół podstawowych i średnich. Wyłonieni zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez dyrektora szkoły. Nad merytorycznym charakterem konkursu czuwała Beata Jasińska.

Podczas uroczystości wystąpiły dzieci z przedszkola Mali Odkrywcy w Nowej Soli, odśpiewają hymn Polski, młodzież męska zaśpiewała hymn Wielkopolski, a sybiracy hymn sybiraków. Odbyły się też dwa wykłady, wicedyrektora Jacka Michałowicza „Powstania” i nauczyciela CKZiU Pawła Kopcia „Losy powstańców wielkopolskich w trakcie okupacji niemieckiej”.

– Jestem wzruszona tą piękną lekcją historii, w której wzięło udział kilka pokoleń mieszkańców naszego powiatu – przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczyciele oraz Sybiracy. Razem byliśmy świadkami wyjątkowej chwili – przyznała Iwona Brzozowska, starosta nowosolska.

CZYTAJ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska