MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tańsze wieżowce i z płyty

(kali)
Stare przysłowie mówi: nie kupuj kota w worku. Zanim podejmiesz decyzję o nabyciu nowego mieszkania, dobrze się zastanów.

Chcesz kupić mieszkanie, pierwsze albo większe, bo w małym trudno się zmieścić powiększającej się rodzinie. Dochodzisz do wniosku, że nie stać cię na nowe. Szukasz wśród starszych lokali.
Wiele osób w takiej sytuacji postanawia dać ogłoszenie w prasie, w internecie, na tablicach w hipermarkecie o treści: kupię mieszkanie dwu czy czteropokojowe, numer telefonu... Rzadko jednak ktoś odpowiada. Dlatego bardziej efektywne jest śledzenie na bieżąco ogłoszeń w prasie o sprzedaży mieszkań czy domów. Warto wtedy skorzystać z usług biur nieruchomości. Jeśli jesteś mieszkańcem większego miasta, to masz okazję stać się klientem kilku lub kilkunastu biur. By uzyskać od nich odpowiednie informacje w większości przypadków nie trzeba płacić (tylko niektóre pobierają opłatę w wysokości około 20 zł). Konieczne jest jednak podpisanie umowy.
Jeśli dojdzie do transakcji kupna, będziesz musiał zapłacić pośrednikowi dwa - trzy procent wartości mieszkania (niektóre biura mają stały procent, inne zmieniają go w zależności od sytuacji). Wato więc o to na wstępie rozmowy zapytać.

Tańsze wieżowce i z płyty

By kupić większe, najpierw musisz sprzedać swoje mieszkanie. Korzystając z pośrednictwa biura możesz podpisać z nim umowę na wyłączność (tylko ono może je sprzedawać). Jeśli jednak sam znajdziesz kupca, będziesz musiał zapłacić biuru określoną stawkę. Lepiej więc nie podpisywać takiej umowy. Być może biuro, z którym zawarliśmy umowę na wyłączność, będzie bardziej się starać nas zadowolić, ale przecież gdy będą myśleć o nas także inne biura - będziemy mieli szerszy wybór.
W biurach nieruchomości możesz być różnie potraktowany. W niektórych ogólnych informacji udzielą ci bez konieczności podpisywania umowy, w innych będą milczeć. Nie przejmuj się także, gdy usłyszysz, że masz wygórowane wymagania. Każdy wie, gdzie i jak chciałby mieszkać. Miej na uwadze to, że lokale w blokach z płyty są tańsze niż w domach z cegły. Tańsze są także mieszkania w wieżowcach niż w niskich blokach, na parterze i ostatnim piętrze. Cena uzależniona jest także od tego, ile lat ma budynek i jak urządzone jest mieszkanie.
Sam musisz się zastanowić, czy kupić mieszkanie do remontu, czy dołożyć znaczną sumę i wprowadzić się do domu, w którym będą panele, płytki, kuchnia z wyposażeniem, szafy w przedpokoju i garderobie.

Okazyjne i ładne

Ceny mieszkań

Przykłady cen mieszkań w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.

  • kawalerka (38 m kw.), blok niski, cegła, standard - 48 tys. zł
  • dwupokojowe (47 m kw), blok niski, płyta, wysoki standard - 65 tys. zł
  • dwupokojowe (50 m kw), blok niski, cegła, wysoki standard - 75 tys. zł
  • dwupokojowe (48 m kw), wieżowiec, płyta, standard - 52 tys. zł
  • trzypokojowe (70 m kw), blok niski, cegła, po remoncie, wysoki standard - 135 tys. zł
  • czteropokojowe (78 m kw), wieżowiec, płyta, do remontu - 90 tys. zł
  • czteropokojowe (85 m kw), blok niski, cegła, standard - 150 tys. zł
  • czteropokojowe (86 m kw), blok niski, cegła, dwupoziomowe, wysoki standard - 180 tys. zł
  • Często w biurach usłyszysz, że proponowane mieszkanie jest prześliczne, nowoczesne, gustownie urządzone. Lepiej się nie nastawiaj zbyt optymistyczne. Obejrzyj je dokładnie. Stwierdzisz bowiem, że właściciele włożyli w dom wiele serca i pieniędzy, ale łuki, cegiełki, czerwone ściany i złote meble kuchenne niekoniecznie muszą ci się podobać. Żeby dobrze się czuć w tym mieszkaniu, musiałbyś zrywać tapety, płytki itp. i od nowa je urządzać. W takiej sytuacji lepiej nie decydować się na kupno, a rozważyć propozycje lokali do remontu. Oglądając je, warto się zastanowić, czy nie będzie problemu z przestawieniem ścian itp.
    Zwróć także uwagę na widok z okien, balkonu, odległości od ruchliwych ulic, przedszkola, szkoły, sklepów. Nie zapomnij zapytać o czynsz!
    Nie daj się zwieźć mowom, że mieszkaniem tym zainteresowanych jest wiele osób. Nie podejmuj pochopnie decyzji. Weź pod uwagę także to, iż kiedyś i ty możesz być zmuszony do sprzedaży swego domu. Jaką cenę będziesz mógł uzyskać, skoro kupiłeś mieszkanie w liczącym kilkanaście lat bloku. Jego cena przecież będzie sukcesywnie spadać.
    Kupując stare mieszkanie oprócz opłaty dla biura nieruchomości, czekać cię będzie opłata u notariusza itd. I może się okazać, że niemal w tej samej cenie możesz nabyć nowe mieszkanie. Co prawda, będziesz musiał je jeszcze urządzić, ale przynajmniej od początku tak, jak ci się naprawdę podoba.

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska