Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie historyczne Winobranie, bo już w wielkiej Zielonej Górze

(kali)
Winnic wokół Zielonej Góry i w samym mieście jest teraz wiele
Winnic wokół Zielonej Góry i w samym mieście jest teraz wiele Mariusz Kapała
To będzie historyczne Winobranie. Bo po raz pierwszy w wielkiej Zielonej Górze, połączonej z dawną gminą. Po drugie po raz pierwszym z naszym lokalnym winem jako oficjalnym napojem winobraniowym

Bachus jest zdania, że wszystko można osiągnąć uśmiechem i pozytywnym podejściem do życia. Bo choć dobrze wie, jak kiedyś inni bogowie pozyskiwali tereny, on powiększył swoje królestwo pokojową drogą. I teraz wszystkich mieszkańców największego miasta w województwie, szóstego pod względem powierzchni w Polsce, zaprasza do wspólnego świętowania. No i liczy, że gości będzie jeszcze więcej niż do tej pory. Wszak oficjalne winobraniowe wino ma swoją moc. Skusi do przyjazdu wielu. Wreszcie Winobranie wraca do tradycji w pełnym tego słowa znaczeniu.

Do tej pory musieliśmy się posiłkować trunkami z naszych partnerskich miast we Włoszech, Niemczech, na Słowacji. Najwyższa pora zaspokoić świąteczne potrzeby zielonogórzan i ich gości własnym napojem. Jakie wina będą oficjalnymi trunkami Winobrania 2015? Sprawa nie była prosta. Dlatego zorganizowano konkurs w Palmiarni. Jury wybrało cztery wina, które trafią do winobraniowej dystrybucji oraz unikatowe wino kolekcjonerskie. Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt różnych odmian wina. Do finału degustatorzy zakwalifikowali 10. W końcu wybrano dwa wina białe i dwa czerwone, które będzie można kupić podczas Dni Zielonej Góry, oraz dodatkowo wino kolekcjonerskie. Zwycięskie trunki wyprodukowano na winnicach Saint Vincent i Leśnej Polanie. Wino będzie dostępne m.in. na terenie miasteczka winiarskiego czy w karcie win zielonogórskiej Palmiarni. Wyprodukowano też 500 sztuk wina kolekcjonerskiego, na winnicy w Proczkach. To seria limitowana. W lewym, górnym rogu wybito numer. Pierwsze dziesięć butelek będzie z podpisem prezydenta Janusza Kubickiego. Warto dodać, że w miasteczku winiarskim przy ratuszu będzie 22 winiarzy (12 z nich może oficjalnie już sprzedawać wino) w 19 domkach. Jak zapewniają organizatorzy, wino będzie w przystępnej cenie.

Oczywiście nie tylko na miejscu będzie można porozmawiać o uprawie winnej latorośli, skosztować trunków, dań (np. dżemu z winogron), ale także kupić sadzonki i uzyskać fachowe porady. Winiarze zapraszają także do swych winnic, by przekonać się, jaki klimat panuje w tych miejscach i jak można tam wypocząć. A niespodzianek oferują wiele, choćby kąpiel w winie w jacuzzi, spacer po parku miniatur, związanych z winiarstwem czy oglądanie winnic z perspektywy Odry.

Wszystkie informacje o Winobraniu 2015:**

Winobranie 2015 - program, koncerty, zdjęcia, wideo

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska