Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2023 w zaskakujących liczbach. Bachus zrobił z gośćmi ponad 150 tysięcy selfie! Było ponad 120 ton odpadów

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
– To było rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! – komentuje podsumowanie tegorocznych Dni Zielonej Góry prezydent Janusz Kubicki. Liczby są ogromne i zaskakują, nie tylko te dotyczące alkoholu. Zebrano ponad 120 ton odpadów! A w korowodzie szło około 4500 uczestników. To, że liczba sefie Bachusa jest imponująca, to mało powiedziane. Trudno sobie wyobrazić taką ilość zdjęć!

Winobranie 2023. Podsumowanie

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i Urząd Miejski w Zielonej Górze opublikowali w mediach społecznościowych podsumowanie tegorocznych Dni Zielonej Góry. Liczby są ogromne.

– To było rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! – podkreśla Janusz Kubicki. – Ponad 63 000 sztuk, nie licząc tego co sprzedano poza miasteczkiem czyli Żabki, Biedronki, ogródki gastronomiczne pękały w szwach!!!

Bachus, który miał do dyspozycji samochód od sponsora w dziewięć dni przejechał ponad 1000 kilometrów po Zielonej Górze. Trudno sobie wyobrazić zainteresowanie, jakim się cieszył! Marcin Wiśniewski, jako Bachus zrobił z gośćmi święta ponad 150 tysięcy selfie.

Winobranie 2023. Szybko sprzątali na cztery zmiany

O porządek podczas dziewięciu dni święta dbali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej. Zaangażowanych było około 90 osób, które pracowały w systemie czterozmianowym przez 24h/dobę. Z wyliczeń ZGK wynika, że używane były dwie zamiatarki jezdniowe, trzy chodnikowe, polewaczka do mycia deptaku, trzy śmieciarki, jeden bramowiec i jeden hakowiec do wywozu kontenerów oraz siedem samochodów brygadowych.

– Łącznie zebrano ponad 120 ton odpadów, z czego 98 ton to odpady komunalne z pojemników, a 22 tony to urobek zamieciony przez zamiatarki – wylicza ZGK.

Winobranie 2023. Goście z kraju i zagranicy

Fundacja Tłocznia poinformowała o organizacji lub współorganizacji dziewięciu degustacji komentowanych, 16 spacerów śladem winiarskich zabytków Zielonej Góry (w tym 5 nocnych z lampami naftowymi). Wspólnie z winiarzami otworzyła siedem historycznych piwnic winiarskich. W piwnicy Sali Szeptów odbyły się dwa spotkania autorskie, w tym promocja książki „Topografia obiektów winiarskich i winnic Zielonej Góry” Mirosława Kuleby. Odbyła się tam też wystawa reprodukcji przedwojennych pocztówek o winiarskiej tematyce.

– Ponad 80 procent gości biorących udział w tych wydarzeniach stanowili turyści, którzy na Winobranie przyjechali z wielu rejonów Polski, a także z zagranicy (m.in. Niemiec, USA, Grecji). W sumie we wszystkich działaniach wzięło udział kilka tysięcy osób – czytamy w wyliczeniach urzędu miejskiego.

Imponująca jest też liczba uczestników Korowodu Winobraniowego, który odbył się w sobotę, 16 września. To około 4500 osób. Kolorowy korowód obserwowały tysiące mieszkańców, turystów i gości zgormadzonych przy trasie przemarszu i na pięciu trybunach.

Czytaj też:

Inne liczby Winobrania

  • 56 wyjazdów WinoBusów na winnice.
  • Na winobraniowych scenach zaprezentowało się łącznie 68 wykonawców. W sumie przez 8 dni na podestach stanęło 1 215 osób, z czego zdecydowaną większość stanowili mieszkańcy województwa lubuskiego.
  • Pracownicy koncesjonowanej firmy ochroniarskiej ochraniali imprezy i obiekty przez 5600 godzin. Wykonano ok. 5000 mb wygrodzeń terenów imprez.
  • Do dyspozycji było 70 przenośnych toalet i 20 umywalek.

Jarmark Winobraniowy:

  • 198 stoisk handlowych (w tym 80 stoisk z Województwa Lubuskiego),
  • 35 ogródków gastronomicznych przy restauracjach i kawiarniach na powierzchni 1150 m2,
  • 5 ogródków ustawionych przez organizatorów na powierzchni ok. 500 m2
  • 10 stoisk promocyjnych organizacji pozarządowych, Policji, Wojska i Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska